Rozpad eura a slovenské peňaženky

Na úvod dve správy. Jedna dobrá a jedna zlá. 1. Euro sa rozpadáva. 2. Priemerného slovenského občana sa to veľmi nedotkne. Ktorá z týchto správ je dobrá a ktorá zlá, nech posúdi každý sám.

Rozpad eura predpovedali viacerí významní svetoví ekonómovia. Napríklad nedávno zosnulý Milton Friedman v roku 2002 upozorňoval, že ekonomické a kultúrne rozdiely medzi krajinami Európskej menovej únie sú tak vážne, že nakoniec vyústia až do jej úplného rozpadu. Friedman odhadol, že eurozóna sa rozpadne do 5 až 15 rokov. Avšak to, že k rozpadu eura príde už v roku 2006, snáď s výnimkou barónky Margaret Thatcherovej nepredpokladali ani tí najväčší optimisti. Teda vlastne skeptici.

Napriek tomu sa euro v priebehu roku 2006 začalo rozpadávať. Konkrétne v Nemecku. Môže sa zdať zvláštne, že práve v tomto tradičnom motore európskej integrácie, ale keď mohli euroústavu zastaviť Francúzi, prečo by rozpad eura nemohli odštartovať Nemci? Agentúry priniesli začiatkom novembra správu, že „vyše 1000 nemeckých bankoviek sa v posledných mesiacoch záhadne rozdrobilo, pričom polícia tvrdí, že na krehkých papierových peniazoch našla kyselinu. Bankovky, väčšina z nich s hodnotou menšou než 100 eur, sa od júna objavili už v 17 mestách.“ Jedna lastovička, ani tisíc rozpadnutých bankoviek síce leto nerobia, ale signál je to neprehliadnuteľný. Nejako to začať musí.

Slovákov sa však táto tendencia aspoň v najbližšej budúcnosti príliš nedotkne. A nielen preto, že na Slovensku ešte stále platíme korunami. Tento „nedostatok“ zrejme veľmi rýchlo prekonáme. Pre novú Ficovu vládu je čo najrýchlejší termín zavedenia eura rovnakou posvätnou kravou ako pre predchádzajúcu Dzurindovu. Žiadne zamýšľanie sa aj nad negatívnymi dopadmi vstupu do eurozóny, žiadny pokus podmieniť vstup do menovej únie splnením nejakých vlastných kritérií, žiadne zvažovanie, či sa treba so zavádzaním eura ponáhľať, alebo zvoliť opatrnejší prístup. V tomto sa červený minister financií Počiatek s modrou Miklošom podpísanou kravatou od modrého ministra financií Mikloša s červenou Počiatkom podpísanou kravatou nelíši ani v najmenšom.

Dôvod, prečo sa nás problémy s eurobankovkami príliš nedotknú, je oveľa prozaickejší. Zo Slovenska bude totiž po zavedení eura krajina euromincí. Najmenšia eurobankovka má hodnotu 5 eur, čo je zhruba 175 korún. Čiže všetky naše slovenské dvadsaťkorunáčky, päťdesiatkorunáčky a stokorunáčky vymeníme za euromince. Výrobcovia peňaženiek sa iste potešia, lebo Slovákom tie doterajšie po prechode na euro už nebudú stačiť. Najvhodnejším modelom peňaženky na bežnú potrebu priemerne zarábajúceho slovenského občana (platiteľov milionárskej dane si všímať nemusíme) sa stane kožený mešec na mince. Čert ber eurobankovky! Kov je kov. Ten niečo vydrží.

Autor je riaditeľ KI a koordinátor Iniciatívy proti európskej ústave.

Článok bol publikovaný v Konzervatívnych listoch 12/2006.

Navigácia