Vráťte ich ľuďom!

Čo urobiť v situácii, keď sú príjmy štátneho rozpočtu vyššie než sa očakávalo? Pozrime sa bližšie na dva príklady.

Príklad prvý. Píše sa rok 1966 a aj v USA sa vtedajší duch doby túla čoraz viac labyrintom plánovania, prerozdeľovania a regulácie. Vo voľbách guvernéra štátu Kalifornia vyhráva Ronald Reagan, hlásajúc v kampani tradičné americké cnosti – „malý, ale silný štát“, dôraz na podnikavosť, vieru vo vlastné schopnosti, osobnú slobodu a zodpovednosť. Problém prázdnej štátnej pokladnice zdedenej po svojom predchodcovi však v protiklade s deklarovanými cieľmi akútne rieši zvýšením daní. O dva roky neskôr Reaganovi jeho minister financií Caspar Weinberger hlási, že kalifornský rozpočet je v prebytku. Riešenie popisuje Reagan nasledovne: „Myslím, že by si to mal rozhodnúť teraz,“ povedal Caspar, „než sa o tom dozvedia poslanci a začnú premýšľať, ako by tie peniaze chceli utratiť oni.“ „Ja už viem, čo s nimi urobím,“ odpovedal Reagan. „Vrátime ich ľuďom.“ Toto je príklad pravicovej politiky, ktorej dôsledkom je znižovanie daní.

Príklad druhý. Začal sa písať v roku 2002. Pred parlamentnými voľbami na Slovensku v tom čase dominuje téma „menšieho zla“. Až na vedľajšej línii sa ocitá pravicová idea zníženia daní a zavedenia „rovnej dane“, hnaná KDH, OKS a DS. Ekonomický guru SDKÚ voličom odkazuje, že rovná daň je z hľadiska udržateľnosti verejných financií problematická. O pár mesiacov je daňová reforma a s ňou i zavedenie rovnej dane na svete. Sadzba mohla byť aj nižšia. Opäť od ekonomického guru SDKÚ, tentoraz už ako ministra financií, počujeme, že by to bolo problematické. Ďalšie zníženie daní podmieňuje pozitívnym vývojom verejných financií. Dnes ten istý minister financií hlási, že príjmy štátneho rozpočtu sú aj oproti opatrnejším odhadom vyššie. Zdá sa, že i rovná daň zabrala. Do štátneho rozpočtu prišlo neplánovane tiež vyše pol miliardy korún z daní U. S. Steel. Minister už má predstavu, čo s peniazmi navyše urobí. Navrhuje dať 250 miliónov na dokončenie zimného štadióna v Košiciach. Ďalších 80 miliónov by malo ísť do Popradu na stavbu športovej haly. Primátorovi Popradu a „nezávislému“ poslancovi parlamentu Antonovi Dankovi túto pomoc sľúbil sám premiér. Nad rámec rozpočtu sa vyčlenia i zdroje na podporu investície automobilky KIA, na urýchlenie dostavby diaľnice z Bratislavy do Žiliny, na vyplatenie jednorazovej tisíckorunovej dávky penzistom, na dofinancovanie vysokých škôl…

Pán minister, už i toľko zosmiešňovaný „herec“ vedel, ako pravicovo naložiť s neočakávanými príjmami v rozpočte. Vráťte ich ľuďom! Znížte dane, nie je to problematické.

Dušan Sloboda
Autor je regionálny geograf.

Článok bol uverejnený v rubrike Konzervatívny pohľad týždenníka Domino fórum 34/2004 dňa 25.8.2004.

Navigácia