Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI
KI INFORMUJE

Tlač
Stovka prestížnych ekonómov proti stimulovaniu ekonomiky vládnymi výdavkami
[05.02.2009, Peter Gonda, KI INFORMUJE]

Sto uznávaných ekonómov, vrátane Jamesa M. Buchanana, Edwarda Prescotta a Vernona Smitha, teda troch nositeľov Ceny Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela, sa ako úvodní signatári podpísali pod vyhlásenie Cato Institute.

Zásadne v ňom nesúhlasia s tvrdeniami prezidenta USA Baracka Obamu, že „panuje zhoda medzi ekonómami o potrebe značných verejných výdavkov na stimulovanie ekonomiky,“ a že „nikto nepochybuje o tom, že potrebujeme aktívnu politiku vlády a jej ozdravný plán, ktorý pomôže naštartovať ekonomiku.“

Prezident Obama sa zrejme opiera o väčšinový súhlas uznávaných akademických ekonómov American Economic Association (AEA) s aktívnou fiskálnou politikou na podporu agregátneho dopytu, ktorý bol vyjadrený na výročnej konferencii AEA 3.-7. januára 2009 v San Franciscu (viac tu alebo v The Economist tu).

Vo vyhlásení Cato Institute (viac v PDF formáte tu), publikovanom napríklad v New York Times a Washington Post, však stovka (počet úvodných signatárov; priebežne sa k vyhláseniu hlásia ďalší ekonómovia) iných prestížnych ekonómov okrem iného uvádza nasledovné:

„Napriek správam, že všetci ekonómovia sú dnes keynesiánci a všetci podporujú značný nárast vlády a jej zaťaženia, my dole podpísaní neveríme, že vyššie verejné výdavky sú nástrojom na zlepšenie ekonomickej výkonnosti. Zvyšovanie verejných výdavkov za vlád Hoovera a Roosevelta nedostalo USA z Veľkej depresie v 30-tych rokoch 20. storočia. Viac verejných výdavkov nevyriešilo ani „stratené desaťročie“ 90-tych rokov v Japonsku. A preto idea, že zvyšovanie verejných výdavkov dnes pomôže ekonomike USA je ilúziou a víťazstvom nádeje nad skúsenosťou. Ak chcú politici ozdraviť ekonomiku, tak by mali zamerať reformy na odstránenie prekážok tvorbe zamestnanosti, úspor, investícií a produkcii. Najúčinnejšími opatreniami fiskálnej politiky na podporenie ekonomického rastu sú zníženie daní a redukovanie veľkosti vlády a verejných výdavkov.“


Znenie vyhlásenia s menami signátorov a iné súvisiace informácie sú dostupné na stránkach Cato Institute tu.

    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk