Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI
KI INFORMUJE

Tlač
Prezidentova kancelária: O ľudských právach v Číne sme nehovorili, lebo to je prázdne gesto
[11.07.2009, KI INFORMUJE]

Hovoriť o ľudských právach v Číne s čínskym prezidentom by podľa Kancelárie prezidenta SR bolo len „prázdnym gestom politika, ktorý nemá víziu“

Skupina mimovládnych organizácií vyzvala 15. júna 2009 otvoreným listom prezidenta Ivana Gašparoviča, premiéra Roberta Fica a predsedu NR SR Pavla Pašku, aby počas návštevy čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa na Slovensku otvorili otázku ľudských práv v Číne a zasadili sa o ich dodržiavanie v tejto krajine. Žiadny z najvyšších slovenských ústavných činiteľov otázku ľudských práv v Číne počas návštevy čínskeho prezidenta na Slovensku nenastolil.

Zatiaľ ako jediná na výzvu zareagovala Kancelária prezidenta SR. Riaditeľ jej odboru zahraničnej politiky Ing. Ján Foltín, CSc. v odpovedi z 2. júla 2009 označil postup navrhnutý mimovládnymi organizáciami za „prázdne gesto politika, ktorý nemá víziu“. Prístup súčasných najvyšších predstaviteľov SR k Číne sa podľa jeho vyjadrenia nelíši od prístupu iných relevantných krajín sveta. „Iný prístup by bol len prázdnym politikárčením vhodným pre malé skupiny, ktoré nemajú žiadnu zodpovednosť a žiadny reálny vplyv na medzinárodné vzťahy,“ uviedol v odpovedi J. Foltín.

J. Foltín ďalej informoval, že I. Gašparovič počas oficiálnej večere s čínskym prezidentom vyslovil nasledovné slová: „Sme presvedčení, že pokrok Číny a rast životnej úrovne jej obyvateľov, ako aj kultúrny a spoločenský vzostup a demokratizácia života, budú pokračovať aj v nasledujúcich desaťročiach a krajina potvrdí svoju príslušnosť k svetovým lídrom.“

Mimovládne organizácie, ktoré sa otvoreným listom obrátili na slovenských ústavných činiteľov, sú presvedčené, že hovoriť o demokratizácii života v Číne je vzhľadom na rozsiahle porušovanie ľudských práv v tejto krajine neprimeraným zakrývaním si očí pred realitou. Upozorňovanie čínskych predstaviteľov na túto problematiku a požiadavka dodržiavania ľudských práv nepovažujú mimovládne organizácie za prázdne gesto, ale za morálnu povinnosť demokraticky zvolených politikov zo slobodných krajín.

Konzervatívny inštitút Milana Rastislava Štefánika
OZ Človek v ohrození
Slovenská asociácia Falun Gong
Amnesty International Slovensko


Súvisiace výstupy:

15. jún 2009

KI: Mimovládky vyzývajú k diskusii o ľudských právach s čínskym prezidentom

2. júl 2009

Kancelária prezidenta SR: Odpoveď Jána Foltína, riaditeľa Odboru zahraničnej politiky Kancelárie prezidenta SR (formát PDF na stiahnutie tu alebo náhľad nižšie)


Mediálne výstupy:

8. júl 2009

SME.sk/SITA: Prezidentova kancelária: O ľudských právach v Číne sme nehovorili, lebo to je prázdne gesto

13. júl 2009

blog.sme.sk: Ivan Kuhn: Ivan Gašparovič ako Bill Clinton a George W. Bush?

    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk