Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI
KI INFORMUJE

Tlač
Prejav na proteste proti jazykovému zákonu
[02.09.2009, Ondrej Dostál, KI INFORMUJE]

Dobrý deň, priatelia!

Chcem Vás pozdraviť ako jeden zo Slovákov, ktorí nesúhlasia so znením zákona o štátnom jazyku a ktorí minulý rok formou hromadnej pripomienky verejnosti protestovali proti pripravovanej novele tohto zákona.

Chcem, aby ste vedeli, že nie všetci Slováci sú fanúšikmi nacionalistických úletov Jána Slotu a jeho strany. Nie všetci Slováci sú nadšení z toho, že Fico a spol. zobrali slotovcov do vládnej koalície, prehliadajú a kryjú ich klientelistické kauzy a pokúšajú sa so SNS súťažiť v nacionalizme a protimaďarskej politike.

Minister kultúry Marek Maďarič povedal, že naše dnešné zhromaždenie je zámerné vyvolávanie napätia a protislovenská provokácia. Avšak tým, kto tu v skutočnosti provokuje, nie sú Maďari, ale Maďarič a jemu podobní politici vládnej koalície. Zámerným vyvolávaním napätia v slovensko-maďarských vzťahoch nie je protest proti jazykovému zákonu, ale jeho novela, ktorou sa zaviedli pokuty a ktorú pripravilo ministerstvo vedené pánom Maďaričom.

Za prijatím mečiarovského zákona o štátnom jazyku v roku 1995 aj za jeho ficovskou novelizáciou v roku 2009 bola zlá vôľa a protimaďarské inštinkty vládnych politikov. V tomto si Mečiar, Slota a Fico môžu podať ruku.

Som tu dnes predovšetkým preto, aby som povedal, že spor o jazykový zákon nie je sporom medzi Slovákmi a Maďarmi. Nie je to ani spor medzi maďarskými politikmi a časťou slovenských politikov. Je to spor medzi ľuďmi, ktorí chcú žiť v slobodnej spoločnosti a želajú si pokojné spolunažívanie slušných ľudí bez ohľadu na ich národnosť a tými, ktorí si myslia, že štát môže neobmedzene zasahovať do životov ľudí a zákon môže byť symbolickou palicou, ktorá všetkým ukáže, kto je tu pánom.

Keď sme minulý rok, Slováci i Maďari spoločne, vystúpili s hromadnou pripomienkou proti novele jazykového zákona, nehovorili sme o právach menšín. Hovorili sme o slobode prejavu, slobodnom šírení informácií a o neodôvodnenom zasahovaní štátnej moci do súkromnej sféry a do slobodného podnikania. S takýmto jazykovým zákonom majú problém nielen Maďari, ale aj slušní a slobodumilovní Slováci.

Je najvyšší čas, aby sa slovenskí politici prestali správať k maďarskej menšine ako k nepriateľovi, podozrievavo a s nedôverou. Je morálnou povinnosťou slovenských demokratických politikov robiť takú politiku, aby sa Maďari na Slovensku cítili dobre a spokojne. Aby cítili, že Slovensko je ich vlasť a oni sú jeho plnohodnotní občania. Viem, že to nepôjde zo dňa na deň, ale za seba vám chcem sľúbiť, že urobím všetko pre to, aby sme sa raz k tomu dopracovali.

Na oplátku vás chcem poprosiť, aby ste sa aj vy snažili vychádzať v ústrety Slovákom v obciach a mestách, kde sú oni v postavení početnej menšiny. Aby sa aj oni cítili dobre a naozaj doma tam, kde žijú. Cesta k porozumeniu nevedie cez jazykovú políciu, vzájomnú nedôveru, schválnosti a ignorovanie potrieb a pocitov celoštátnej, či lokálnej menšiny, ale cez toleranciu, slušnosť a veľkorysosť.

Sme občania jednej krajiny. Už stáročia žijeme spolu. Nenechajme si to pokaziť ľuďmi, čo z nás chcú spraviť nepriateľov.

Ondrej Dostál
Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika

V Dunajskej Strede dňa 1. septembra 2009.


Súvisiace výstupy:

1. september 2009

Eugen Korda, TV SME: Videozáznam prejavu Ondreja Dostála na proteste proti jazykovému zákonu


Mediálne výstupy:

1. september 2009

SME: Slota straší maďarskou vojnou

TA3: Protestné zhromaždenie v Dunajskej Strede

2. september 2009

origo.hu: "Én a szabadság mellett vagyok" - a szlovák, aki a magyarok mellé állt

    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk