O nepriateľoch informácií, odborníkoch a ich čističoch

Ochotu ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja pod vedením „odborníkov“ Janušeka & Štefanova poskytovať občanom informácie „vyzdvihla“ i hodnotiaca komisia v rámci súťaže INFOčin, a to konkrétne v kategórii Nepriateľský čin roka 2009. Nastúpia po odborníkoch ich „čističi“? A kedy sa ukážu škvrny na ich golieroch?

Premiér Robert Fico sa v decembri 2008 pre médiá vyjadril, že mu „vadí na ministerstve výstavby, že nekomunikuje dostatočne s verejnosťou a neposkytuje informácie, ktoré by malo poskytovať“. Ministerstvo v tej dobe viedol ešte Marian Janušek. Pri menovaní Igora Štefanova na post ministra výstavby a regionálneho rozvoja v apríli 2009 sa premiér nechal počuť, že je to podľa neho schopný odborník. „Teším sa na spoluprácu s novým pánom ministrom,” vyhlásil Fico pri oznámení Janušekovej demisie.

Čo sa týka ochoty komunikovať s verejnosťou a poskytovať informácie, ktoré má poskytovať, je Štefanov rovnaký „odborník“ ako bol Janušek. Druhý menovaný nám znemožnil získať informácie o priebehu čerpania eurofondov, pričom išlo o typ informácií, ktorých zverejňovanie by malo byť samozrejmosťou (podrobnejšie tu). No a obaja páni sťaby jeden muž neumožnili zverejnenie informácií tykajúcich sa hodnotiaceho a výberového procesu, ktorým sa schvaľujú nenávratné finančné príspevky pre jednotlivé projekty spolufinancované z eurofondov (podrobnejšie tu). A rovnako svorne a najmä „odborne“ postupovali títo Ficovi odborníci i v tzv. nástenkovom tendri, ktorý budeme musieť „víťazným“ firmám preplatiť zo svojich daní my všetci.

Voľby sa blížia, SNS je vo Ficovej vláde na odstrel, takže možno sa dočkáme, že pán sociálne cítiaci premiér i tohto „odborníka“ zosadí a nechá po ňom poupratovať nejakého svojho Dušana „Čističa“ Čaploviča podobne, ako sa deje na ministerstve životného prostredia. Výsledky auditu verejných obstarávaní organizovaných v réžii „zeleného“ rezortu vraj „odkrývajú viaceré nedostatky, vyvolávajú vážne pochybnosti o transparentnosti a tiež zákonnosti verejných obstarávaní,“ píše sa v tlačovej správe podpredsedu vlády povereného premiérom úlohou „čističa“. To len aby nám všetkým bolo jasné, že ten SMER predsa za nič nemôže a do volieb sa od tej zlej SNS očistí. A už vôbec najsilnejšia vládna strana predsa nemôže za to, že roky neboli schopní a ochotní prijať taký zákon o verejnom obstarávaní, ktorým by sa aspoň niektoré zlodejiny ako-tak obmedzili.

Špina za goliermi „čističov“ samotných vyjde najavo nielen v oblasti eurofondov postupne celkom isto taktiež, chce to však viac občianskej odvahy od ľudí, ktorí by nám o tom mohli podať svedectvo. Ale ako im ju dodať v štáte so spackanou políciou v područí Kaliňáka a čoraz chromejšou spravodlivosťou v čoraz tesnejšom objatí s Harabinom? Eurofondy sú príležitosťou, ako zvyknú hovoriť politici, a nielen talianska mafia sa tejto „príležitosti“ dokáže zmocniť. Recept podľa európskych pravidiel je jednoduchý: treba len udržiavať krajinu v takom marazme, aby darčeky z Bruselu chodili ešte dlho.

Autor je analytik KI a člen občianskeho združenia Priatelia slobodných informácií (PSI).

Článok bol uverejnený dňa 8. októbra 2009 na blogu KIosk a nájdete ho tu.

Navigácia