Posledná príležitosť

.regionálne voľby sú už na obzore, ale ešte stále nie je isté, v koľkých celkoch sa uskutočnia a ako sa budú volať samosprávne orgány, ktoré v nich budú zvolené.

Poslanci A. Danko (nezávislý), K. Mitrík a J. Rusnák (SDKÚ) a J. Šimko (KDH) predložili návrh novely zákona o územnom a správnom usporiadaní, prostredníctvom ktorej by sa mal vytvoriť samostatný Spišský kraj. Rozšíriť „osmičku“ by chcelo aj mesto Bratislava, ktorého predstavitelia uvažujú o vyčlenení hlavného mesta ako samostatného kraja prostredníctvom nového zákona o Bratislave. A predsedovia samosprávnych krajov by sa radi volali županmi nielen v médiách, ale aj oficiálne, a preto chcú zmenu označenia VÚC zo súčasných samosprávnych krajov na župy.

Všetky tri iniciatívy majú dve veci spoločné: 1) idú správnym smerom, 2) sú nedostatočné a neriešia problémy systémovo. Systémovým riešením totiž môže byť iba komplexná zmena územného členenia krajiny a nahradenie umelých 8 krajov prirodzenými regiónmi, teda 16 župami. Takéto riešenie ponúka návrh na zmenu územného členenia, s ktorým v uplynulých dňoch prišiel Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika. Nejde o nič prevratne nové. Župné varianty (s 16, 15, či 12 župami) sa rozoberajú a navrhujú už od začiatku 90. rokov. Ich spoločným menovateľom je nadväzovanie na historické územné celky a podstatne vyššie zohľadňovanie základných kritérií regionalizácie, ako je tomu v dnešnej „osmičke“.

Scelenie Spiša do jedného VÚC by bolo splnením sľubu, ktorý dal svojho času premiér M. Dzurinda svojim rodákom. Bratislave ako samostatnému kraju by sa potešil exprezident M. Kováč, pre ktorého bola táto požiadavka jedným z dôvodov vetovania zákona o územnom a správnom usporiadaní v roku 1996. Okrem toho sú tu však ešte predvolebné sľuby strán vládnej koalície. A SDKÚ, SMK, KDH i ANO v dojemnej zhode pred voľbami v roku 2002 deklarovali zámer zmeniť územné členenie a vrátiť sa k prirodzeným regiónom. V nadchádzajúcich pár týždňoch majú poslednú príležitosť ukázať, či svoje sľuby mysleli vážne. A pravdepodobne nadlho poslednú príležitosť napraviť chybu z roku 1996, ktorú sa v roku 2001 nepodarilo napraviť najmä vzhľadom na postoj SDĽ a SOP. Teraz sa už niet na koho vyhovárať.

Článok bol publikovaný v týždenníku .týždeň 10/2005 dňa 7. marca 2005.

Navigácia