Deirdre McCloskey: Kapitalizmus ako jediný etický systém

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika v spolupráci s partnermi organizoval dňa 6. decembra 2018 v Bratislave ďalšiu z cyklu prednášok Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/ tentoraz na tému:

Kapitalizmus ako jediný etický systém

 

Prednášala:

Deirdre McCloskey

emeritná profesorka ekonómie, histórie, angličtiny a komunikácie na University of Illinois v Chicagu (USA)

Moderoval:

Peter Gonda, riaditeľ KI a koordinátor projektu CEQLS

 

Peter Gonda: Úvod k prednáške CEQLS, 6. december 2018

 

Deirdre McCloskey: Prednáška CEQLS, 6. december 2018

 

Deirdre McCloskey: Diskusia po prednáške CEQLS, 6. december 2018

 

O Deirdre McCloskey

Emeritná profesorka ekonómie, histórie, angličtiny a komunikácie na University of Illinois v Chicagu

Deirdre McCloskey bola od roku 2000 do roku 2015 profesorkou ekonómie, histórie, angličtiny a komunikácie na University of Illinois v Chicagu. Je poprednou mysliteľkou a uznávanou vedkyňou, ktorá kombinuje kvantitatívne a humanistické metódy.

Vyštudovala ekonómiu na Harvarde (kde získala tituly BA a PhD) a dvanásť rokov učila ekonómiu na University of Chicago. Neskôr jej vedecký prístup viedol k tomu, čo sama nazýva “humanomics”—ekonómiou s ľuďmi a ich prejavmi z literatúry a filozofie.

Profesorka McCloskey je autorkou 18 kníh, editorkou 8 kníh a autorkou približne 400 článkov o histórii ekonómie, ekonomickej teórii, filozofii, rétorike, feminizme, etike a práve. Jej najnovšia kniha, Bourgeois Equality: How Ideas, Not Capital or Institutions, Enriched the World (2016), je tretím dielom trilógie o ére buržoázie, etickej, historickej a ekonomickej obhajobe “kapitalizmu” a vysvetlení jeho hmotných a duchovných dosahov. Prvý diel má názov The Bourgeois Virtues: Ethics for an Age of Commerce (2006) a druhý Bourgeois Dignity: Why Economics Cannot Explain the Modern World (2010). McCloskey v tejto trilógii tvrdí, že takzvaný “kapitalizmus”, ktorý vznikol v severozápadnej Európe z etickej, ideologickej a rétorickej zmeny, je prekvapivo úspešný etický systém. Uvádza, že sloboda, rozširujúca sa postupne od 16. storočia v Holandsku a neskôr v Anglicku a inde, urobila z bežných ľudí odvážnych a inovujúcich. Výsledkom bol od roku 1800 dodnes nárast reálneho príjmu na obyvateľa rádovo o 3000 percent, čo McCloskey nazýva veľkým zbohatnutím. To sa podľa nej najskôr šírilo po severozápadnej Európe a jej okolí a dnes po celom svete, napríklad v Číne a Indii. Jej ostatnou knihou o ekonometrii, The Cult of Statistical Significance (2008), spolu so Stephenom Ziliakom argumentuje proti rozšírenému, ale nelogickému postupu v štatistických vedách. Pred sériou kníh o buržoáznej ére boli jej najznámejšími knihami Crossing: A Memoir (1999), The Rhetoric of Economics (1985; 2. vydanie 1998), If You’re So Smart: The Narrative of Economic Expertise (1990) a Knowledge and Persuasion in Economics (1994) a The Secret Sins of Economics (2002).

Profesorke McCloskey bolo udelených veľa titulov honoris causa na renomovaných univerzitách v Severnej a Južnej Amerike a v Európe a viacero ďalších štipendií a ocenení, napríklad Hayek Book Prize (Hayekova knižná cena) za knihu Bourgeois Equality Manhattan Institute 13. júna 2017 ako za najlepšiu knihu o hayekovských témach za predchádzajúce dva roky, Bruno Leoni Prize (udelená Instituto Bruno Leoni v roku 2016), Adam Smith Prize (Association for Private Enterprise Education, 2015), Hayek Lifetime Achievement Award (Hayek Institut, 2014), Julian Simon Prize (Competitive Enterprise Institute, 2013) či Výroční cena Liberálního institutu v roku 2009.

Vybrané online texty Deirdre McCloskey a texty iných o jej myšlienkach:

– Škabraha: Trhy a nebesa
– McCloskey: The Burgeois Virtues
– Knihožrútov blog: Útok na štatistické dogmy

 

 

Partneri:

Nadácia Tatra banky

EICmst Partners

RÚZAustria Trend Hotel Bratislava

EIC

 

Mediálni partneri:

TREND - Týždenník o ekonomike a podnikaníTýždenník .týždeňSITA

aktuality.skenergie-portal.skStudents for Liberty Slovakia

 

Prednáška CEQLS je súčasťou aktivít projektu Búranie mýtov o socializme a sociálnom štáte, ktorý realizuje Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika s podporou John Templeton Foundation.

 

Fotogaléria:

Navigácia