Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI

Dušan Sloboda


počet článkov:178

  Osobné RSS


Analytik KI pre oblasť verejnej správy a regionálneho rozvoja

Krátke CV tu.

Fico by rád 3+1, Hrnko blúzni o 4+2
[08.11.2017, Dušan Sloboda, KI KOMENTUJE]
Pri reforme samosprávy nemôže ísť len o jednoduché (či bezduché) počty. Komplexná reforma samosprávy, ktorej pokračovanie na Slovensku potrebujeme ako soľ, sa musí zaoberať naraz tak miestnou, ako i regionálnou samosprávou.
[celý článok]

Ďalšie kolo pretekov v čerpaní eurofondov na obzore
[25.09.2017, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Programovacie obdobie 2014-2020 malo koncom júna 2017 za sebou tri a pol roka „implementácie“. Ak aktuálne stavy porovnáme s tým, ako vyzeralo zazmluvňovanie a čerpanie eurofondov v programovacom období 2007-2013 v rovnakom bode obdobia, teda po tri a pol roku, je zrejmé, že tempo čerpania, ale najmä zazmluvňovania, je dnes pomalšie.
[celý článok]

Od pološera k tme?
[09.01.2017, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
O PPA sa hovorí v poslednom čase čoraz viac, ale len málo v dobrom...
[celý článok]

Zabudol Pellegrini na svoj sľub?
[11.10.2016, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Doterajšia úroveň transparentnosti čerpania fondov EÚ nie je dostatočná a ani Pellegrinim predkladaný návrh novely zákona neprináša v tomto smere žiadne zlepšenie.
[celý článok]

A čo tak dve kolá v jednom?
[31.05.2016, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Voľby predsedov samosprávnych krajov by už budúci rok mohli byť jednokolové. Chce to presadiť podpredseda parlamentu Martin Glváč (SMER-SD), podľa ktorého vraj s ním medializovaným nápadom zatiaľ nemá problém žiadna koaličná strana. Cieľom je ušetriť. Vraj. Dalo by sa to aj lepšie.
[celý článok]

Kaliňákove ESO na vlastnej koži
[13.08.2015, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
O tom, čo zažije občan pri riešení niektorých životných situácií v rámci „najväčšej reformy štátnej správy po roku 1989,“ ako ESO titulujú zodpovedný minister vnútra Robert Kaliňák a premiér Robert Fico.
[celý článok]

Čo sa poslanci z vládnej správy nedozvedia
[21.05.2015, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Panika! Eurofondy sa na Slovensku už nestíhajú ani len rozkradnúť načas...
[celý článok]

Kam smerujú eurofondy vo vzdelávaní na Slovensku?
[12.05.2015, Dušan Sloboda, ŠTÚDIE]
Eurofondy v programovacom období 2007-2013 boli v oblasti vzdelávania čerpané a míňané najmä na viac než štyri desiatky národných projektov, ktoré realizovali organizácie priamo riadené ministerstvom školstva. Hlavnú pozornosť a starostlivosť vlády v oblasti vzdelávania mali centrálne inštitúcie a štátna správa, nie školy.
[celý článok]

Za stav čerpania eurofondov je zodpovedná vláda, nie samospráva
[27.04.2015, Dušan Sloboda, ŠTÚDIE]
Je vysoko pravdepodobné, že Slovenská republika nebude schopná naplno vyčerpať eurofondový balík, ktorý má k dispozícii na programovacie obdobie 2007-2013. Predseda vlády Robert Fico hádže zodpovednosť za pomalé tempo čerpania na samosprávy. Analýza dát z ITMS, ktorú vykonal Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, však ukazuje, že premiér nemá pravdu a samosprávy obviňuje neprávom.
[celý článok]

Marekovi a Robovi
[19.04.2015, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Jedzte slovenské potraviny, počúvajte slovenskú hudbu a hlavne, píšte už konečne všetci modrým červeným perom
[celý článok]

Slovensko. Kraje alebo župy?
[19.11.2014, Dušan Sloboda, ŠTÚDIE]
Verejná správa na Slovensku dnes pôsobí v rámci územného a správneho členenia, ktoré nenadväzuje na žiadne z minulých administratívnych rozdelení známych z histórie. V krajine, kde sa politici vo svojich prejavoch tak často a radi odvolávajú na bohatú históriu národa, to vyznieva ako paradox. V skutočnosti je to však naopak, keďže romantizujúce predstavy a mytologizácia dejín v pokrútenej interpretácii našej minulosti sa s odmietaním župného usporiadania samosprávy dokonale snúbia.
[celý článok]

Budúcnosť školstva je v municipalizácii
[28.10.2014, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
V súčasnosti považujem za potrebné pokračovať v nedokončenej spoločenskej zmene, pod čím si treba predstaviť odbrzdenie decentralizačných procesov nielen v školstve, ale aj v mnohých ďalších oblastiach.
[celý článok]

Ďalšie voľby bez komunálnej reformy
[29.09.2014, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Blížia sa komunálne voľby. Volebné komisie rozhodujú o registrácii desiatok tisíc kandidátov, ktorí majú záujem uchádzať sa o približne 21 000 postov poslancov a vyše 2 900 pozícií starostov a primátorov. Nie je to priveľký luxus na takú malú krajinu?
[celý článok]

Municipalizácia, volebný systém a možnosti participácie v miestnej samospráve na Slovensku
[22.09.2014, Peter Spáč a Dušan Sloboda, ŠTÚDIE]
V novembri nás čakajú v poradí už siedme slobodné komunálne voľby po roku 1989. Volebné komisie v týchto dňoch rozhodujú o registrácii desiatok tisíc kandidátov, ktorí majú záujem uchádzať sa o viac než 21 000 postov poslancov a vyše 2 900 pozícií starostov a primátorov. Využívame túto príležitosť na otvorenie diskusie o návrhoch na systémové zmeny, ktoré naša samospráva potrebuje.
[celý článok]

Aj z vašich daní žije kňaz Floriš!
[08.09.2014, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Agentúra SITA priniesla správu o tom, že „kňaz Emil Floriš na bohoslužbe v Čadci v čase osláv 70. výročia SNP vyhlásil, že Židia si za vyvražďovanie v koncentračných táboroch mohli sami. Varoval, že to isté sa môže stať znovu Rómom.“
[celý článok]

Zabudnite na regionálne rozdiely
[10.05.2014, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Treba prestať blúzniť s očakávaniami, že eurofondy vyriešia všetky naše problémy. Kľúčovou ostáva nezamestnanosť, a tá je dôsledkom zle nastavených domácich politík.
[celý článok]

Partnerská dohoda plná paradoxov
[03.03.2014, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Vláda schválila návrh rámca, na základe ktorého chce rozdeľovať a čerpať eurofondy v období 2014-2020. Na ťahu je Európska komisia, ktorá sa k načrtnutej stratégii vyjadrí do leta. Nad mnohomiliardovou korisťou však už dnes netrpezlivo krúžia supy v hábitoch partnerov.
[celý článok]

Čerpanie eurofondov: Radičová vs. Fico
[04.02.2014, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Keď bude Robert Fico najbližšie pred kamerami ukazovať prstom na toho, koho vláda môže za dnešný stav úrovne čerpania eurofondov, hlavného zodpovedného nájde v zrkadle.
[celý článok]

Ďalšia európska sedemročnica
[20.01.2014, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Debaty o tom, ako nedokážeme ani len premrhať eurofondy v objeme viac než 11,5 miliardy eur na obdobie 2007-2013 neutíchajú. A to sa na titulky už tlačí správa, že v rokoch 2014-2020 nám európski daňovníci cez Brusel pošlú vo fondoch ešte o takmer 2,5 miliardy eur viac.
[celý článok]

Ďalšie župné voľby bez žúp
[30.12.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Pochybná legitimita zvolených poslancov i predsedov krajov bude zvádzať k otázke, čo ďalej s takto nadizajnovanou samosprávou. Platí však, že bez realizácie municipalizácie by zrušenie krajov alebo zavedenie troch veľkých krajov vládou jednej strany znamenalo centralizáciu.
[celý článok]

Konsolidácia bez auditov
[02.12.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Máme za sebou štyri návrhy štátneho rozpočtu, tri roky a dve vlády od času, kedy sa v rámci konsolidácie verejných financií začala spomínať potreba vykonať audit verejnej správy. Dodnes ho niet. Prečo?
[celý článok]

Ministerstvo pre šťastie | Glosa
[29.11.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Ministerstvo propagandy je pre totalitné režimy vlastné. Mala ho Hitlerova nacistická Tretia ríša, má ho dnešná komunistická Čína, tak prečo nie Venezuela ponechaná Chávezom napospas jeho bezradnému nástupcovi?
[celý článok]

Prvá dekáda s eurofondmi
[22.11.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
V blížiacom sa závere desiateho roka členstva Slovenska v Európskej únii sa bilancovaniu nevyhneme. O to viac to platí pre eurofondy, ktoré spolu s európskymi reguláciami výrazne formujú nielen politický život takmer v každej z nových členských krajín ešte roky od vstupu do EÚ.
[celý článok]

Korupcia s eurofondmi v jednej posteli
[16.11.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Prítomnosť korupcie na eurofondovom lôžku zakázať nedokážeme, možno len obmedziť frekvenciu návštev.
[celý článok]

Vláda ignorujúca vlastné uznesenia
[05.11.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Je dôležité, aby sa zákony dodržiavali, stanovené lehoty platili, sankcie sa vymáhali a aby sme na tom všetci trvali. Vrátane vlády.
[celý článok]

Sté vydanie
[04.11.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Zdá sa to neuveriteľné, ale je to tak. Práve čítate sté vydanie Konzervatívnych listov (KL) – mesačníka, ktorý vydávame od novembra 2004. Nik z nás vtedy netušil, ako dlho v snahe vydávať vlastné tlačené periodikum vytrváme. Nik z nás ale ani dnes nevie, či bude v našich možnostiach zvládnuť to i naďalej.
[celý článok]

Kraje alebo župy?
[04.10.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Revízia chybného výberu členenia na osem krajov iným chybným výberom v podobe troch krajov nie je riešením. Do rozhodovania o tom, aký model regionálnej samosprávy zvoliť, by mala prehovoriť i previazanosť regionálneho členenia a municipalizácie, ktorá našu miestnu samosprávu ešte len čaká.
[celý článok]

O iracionálnosti pozitívneho myslenia
[15.09.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Táto kniha odhaľuje jeden z najväčších klamov, akého je ľudská myseľ schopná: optimistické skreslenie reality. Aby sme však porozumeli optimistickej ilúzii, musíme pochopiť, ako a prečo náš mozog vytvára ilúziu reality. A musíme prepichnúť tu obrovskú bublinu – naše presvedčenie, že vnímame svet taký, aký naozaj je.
[celý článok]

Neviňme samosprávy za vládny deficit
[09.09.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Samosprávy ako celok hospodária nielen aktuálne, ale i z dlhodobého pohľadu lepšie ako štát. Napriek tomu Ficova vláda zvaľuje zodpovednosť za vlastné zlyhania a slabú vôľu sekať vlastné výdavky na samosprávy.
[celý článok]

Absurdný paradox eurofondov
[12.06.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Sme svedkami prebytkov v eurofondoch a súčasne zlyhávania základných funkcií štátu. Tento paradox potvrdzuje nepružnosť verejného spravovania zdrojov.
[celý článok]

Návrat k ére národných výborov
[28.05.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
V tieni debaty o počte krajov sa skrýva podstata spočívajúca v tom, či ostane Slovensko decentralizované.
[celý článok]

Druhé ESO z Kaliňákovho rukáva
[27.05.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Prebiehajúci vládny program ESO (efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa) sľubuje integráciu úradov štátnej správy a úspory v stovkách miliónov eur. Je však tiež nástrojom pre centralizáciu a oslabovanie vplyvu samosprávy.
[celý článok]

Nad Súmračnou sa blýska | Glosa
[13.05.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Z rastového Šinkanzenu s logom vzmáhajúceho sa tatranského tigra na vývesnom štíte sme presadli do vŕzgajúcej ošarpanej súpravy ťahanej parnou lokomotívou, ktorej posádka si nechce priznať, že jej dochádza uhlie a kupovať ho na dlh nebude možné naveky.
[celý článok]

Porušovanie infozákona v samospráve pokračuje
[10.05.2013, Dušan Sloboda a Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Mesto Spišské Podhradie požadované informácie po odvolaní sprístupnilo. Opäť však pri tom porušilo zákon. Hrubého porušenia zákona o slobodnom prístupe k informáciám sa dopustilo mesto Trenčianske Teplice.
[celý článok]

Daňový raj alebo odvodové peklo
[03.04.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Prešiel rok od demokratických volieb, z ktorých vzišla na Slovensku opäť vláda jednej strany. Čoskoro uplynie prvý rok druhej vlády Roberta Fica. Aký to bol rok?
[celý článok]

Ponúkame servis pre občana i samosprávu
[30.03.2013, Dušan Sloboda, Ondrej Dostál a Ivan Kuhn, KI KOMENTUJE]
Postup, ako žiadať o informácie prostredníctvom zákona o slobodnom prístupe k informáciám, elektronické formuláre pre žiadateľov o informácie, vzorové modelové dokumenty pre samosprávy či manuály, ako má samospráva zverejňovať informácie. Tieto a ďalšie informácie poskytuje webstránka, ktorá je jedným z výstupov projektu KI s názvom Právo na dobrú samosprávu.
[celý článok]

Najdôležitejší zo zákonov
[28.03.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Sebašikanovanie skenujúcich úradníkov, šikanovanie občanov a nevôľa k otvoreným dátam...
[celý článok]

Právo na dobrú samosprávu má ambíciu pomôcť občanom starajúcim sa o veci verejné
[25.03.2013, Dušan Sloboda, Ondrej Dostál a Ivan Kuhn, KI KOMENTUJE]
KI realizuje projekt Právo na dobrú samosprávu. V rámci neho bolo so žiadosťami o informácie oslovených 247 samospráv (138 miest, 70 vidieckych obcí, 22 mestských častí Košíc a 17 mestských častí Bratislavy). Každej z nich boli e-mailom zaslané dve žiadosti o informácie.
[celý článok]

Zmätky a precitnutia ministra Čaploviča
[19.03.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
ESO, zmeny v školstve a nebodaj i v samospráve budú smerovať k centralizácii a poštátňovaniu. Školstvo treba vziať nielen z rúk štátu, ale i z rúk nie vždy práve „osvietených“ miestnych samovládcov.
[celý článok]

Kuriózne odpovede miest a obcí na žiadosti o informácie
[18.03.2013, Dušan Sloboda a Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
KI realizuje projekt Právo na dobrú samosprávu. V rámci neho člen projektového tímu Ondrej Dostál oslovil so žiadosťami o informácie 247 samospráv (138 miest, 70 vidieckych obcí, 22 mestských častí Košíc a 17 mestských častí Bratislavy). Každej z nich e-mailom zaslal dve žiadosti o sprístupnenie informácií. Kým väčšina samospráv odpovedala korektne a v súlade so zákonom, niektoré odpovede boli naozaj kuriózne.
[celý článok]

Právo na dobrú samosprávu ponúka e-formuláre pre žiadateľov o informácie
[15.03.2013, Dušan Sloboda, KI KOMENTUJE]
Žiadosti o informácie bude odteraz možné zasielať samosprávam, ale aj ostatným povinným osobám prostredníctvom webstránky samosprava.institute.sk. Ide o jeden z výstupov projektu Právo na dobrú samosprávu, ktorý realizuje Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika (KI).
[celý článok]

Komunálna reforma ako súčasť cesty k lepšej verejnej kontrole obecných samospráv
[12.03.2013, Dušan Sloboda, PREDNÁŠKY A PREZENTÁCIE]
Jednou z tém seminára Verejná kontrola obecnej samosprávy, ktorý organizovali spoločne ZOMOS a KI v dňoch 1. až 3. marca 2013 v Lúčkach pri Kremnici, bola i komunálna reforma...
[celý článok]

Spišské Podhradie robí obštrukcie pri uplatňovaní infozákona
[08.03.2013, Dušan Sloboda a Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Primátor Jozef Bača odmieta sprístupniť informácie na základe žiadosti zaslanej e-mailom.
[celý článok]

Aktivisti o práve na dobrú samosprávu a jej verejnej kontrole
[04.03.2013, Dušan Sloboda, KI KOMENTUJE]
Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) organizovalo počas prvého marcového víkendu v Lúčkach pri Kremnici seminár Verejná kontrola obecnej samosprávy. Súčasťou programu bol i workshop Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika (KI) pod názvom Právo na dobrú samosprávu, ktorý sa uskutočnil v rámci rovnomenného aktuálne realizovaného projektu.
[celý článok]

Európska únia regionálne rozdiely nezdoláva
[12.02.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Nepotrebujeme nivelizáciu rozdielov, nepotrebujeme nákladné a korupčné redistribučné stratégie, ale odstraňovanie harmonizácie a regulácie. Tvrdohlavo budovať na dlh sociálny štát, viac zdaňovať, viac regulovať a viac prerozdeľovať – toto naivné a nezodpovedné smerovanie EÚ ignoruje realitu.
[celý článok]

Zopár čísiel pre priateľov kohézie a eurofondov
[08.02.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Aký je vývoj regionálnych rozdielov v jednotlivých krajinách a v EÚ ako celku? Nielen na túto otázku sa pokúšame zodpovedať v štúdii, ktorá je dostupná aj vo forme samostatnej webstránky na adrese regio.institute.sk.
[celý článok]

Videokomentár: Dušan Sloboda o tom, ako sa EÚ v boji s regionálnymi rozdielmi nedarí
[05.02.2013, Dušan Sloboda, KI KOMENTUJE]
Pozrite si videokomentár Dušana Slobodu, analytika KI, v ktorom pre týždenník .týždeň hovorí o tom, ako sa EÚ v boji s regionálnymi rozdielmi nedarí...
[celý článok]

Eurofondy a regionálne rozdiely v Európskej únii
[05.02.2013, Dušan Sloboda, ŠTÚDIE]
Napriek tomu, že členské krajiny EÚ počas štyroch programovacích období od roku 1989 dostali postupne možnosť z eurorozpočtu čerpať vyše 818 mld. eur z eurofondov na regionálnu/kohéznu politiku EÚ, výsledky v boji s regionálnymi rozdielmi nie sú vôbec uspokojivé. Vyplýva to zo štúdie Eurofondy a regionálne rozdiely v Európskej únii, ktorú dnes zverejnil KI.
[celý článok]

Právo na dobrú samosprávu odštartovalo vo Vinodole
[28.01.2013, Dušan Sloboda, KI KOMENTUJE]
KI s finančnou podporou Úradu vlády SR realizuje projekt Právo na dobrú samosprávu, ktorého cieľom je pomôcť ľuďom, ktorí sa aktívne zaoberajú uplatňovaním svojich práv vo vzťahu k samospráve.
[celý článok]

Genderstory (Glosa)
[03.01.2013, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Viviane Reding nastoľuje tému povinných 40-percentných kvót pre ženy vo vedení firiem. Zatiaľ by sa tento marxistický blud mal týkať len triedneho boja pohlaví prebiehajúceho v tých firmách, ktoré sú kótované na burze, majú viac ako 250 zamestnancov a aspoň 10 percent z nich je zamestnankýň. Tieto firmy by do roku 2020 mali mať v nevýkonných riadiacich orgánoch aspoň 40 percent žien.
[celý článok]

Audit verejnej správy
[26.11.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Akékoľvek audity verejnej správy bez transparentného kontinuálneho analytického zverejňovania dát verejnou správou ostanú len márnením času a peňazí. Portál data.gov.sk je zatiaľ takmer bez obsahu. Nutne potrebujeme otvorený portál Datacentra umožňujúci benchmarking samospráv i orgánov štátu
[celý článok]

K memorandu samospráv slovenských
[23.11.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Politickú cenu za prípadné neplnenie záväzku samospráv šetriť na strane výdavkov určí obciam, mestám a župám premiér Fico.
[celý článok]

Lokálne choroby medzinárodného festivalu
[19.11.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Tohtoročný Medzinárodný filmový festival Bratislava ani len nezačal, a už som zvažoval, či sa ho vôbec zúčastniť. Premohol som sa, ale to nie je tá správna emócia, s ktorou by ste chceli absolvovať týždeň plný filmov. Týždeň, na ktorý sa dlho vopred tešíte.
[celý článok]

Odkazom Novembra je sloboda
[17.11.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
November 1989 si už pripomíname až príliš rutinne, hoci boj za slobodu a demokraciu nemá koniec. Možno sa to tak nezdá, ale obdobie slobody, ktoré práve žijeme, nie je vôbec nezvratné. A čoraz viac sa v ňom prejavujú i znaky svedčiace o tom, že je len prechodné.
[celý článok]

Samosprávne referendá bez kvóra?
[14.11.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Zdroj_digitalart_freedigitalphotos.netPrečo zrušenie kvóra pre platnosť referenda nie je až taký dobrý nápad, ako sa na prvý pohľad javí...
[celý článok]

Alfa (nielen) Radoslava Procházku
[03.11.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Či sa k alfe pridá i omega, to už nezávisí len od Radoslava Procházku. Je to otvorená výzva pre všetkých tých, ktorí nerezignovali na to, že na Slovensku môžeme raz mať silnú spoločnosť a jednoduchý štát.
[celý článok]

Decentralizácia negovaná Ficom
[09.10.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Program ESO a podarúnky samosprávam na výjazdových rokovaniach vlády definujú mocenský postoj Fica a pozíciu jeho štátostrany.
[celý článok]

Nekončiaci regulačný ošiaľ
[04.10.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Eurobyrokrati od roku 2005 blúznia o svojom záväzku znížiť administratívne zaťaženie, ktoré navrhnutými reguláciami sami stvorili, do roku 2012 minimálne o štvrtinu. Udiať by sa tak malo úpravami vyše siedmich desiatok právnych aktov. Vôbec ich nevyrušuje, že za ten čas bolo na úrovni európskych inštitúcií prijatých ďalších 18 tisíc nariadení, smerníc a rozhodnutí. Regulátori namiesto žiaducej brzdy riadne šliapli na plyn.
[celý článok]

K tupinám z debaty o platoch v školstve
[18.09.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Chabé argumenty ministra školstva a chabé argumenty učiteľov k téme platy v školstve...
[celý článok]

ESO nie je totálna reforma
[10.09.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Kým reforma verejnej správy realizovaná pod taktovkou Viktora Nižňanského znamenala decentralizáciu, Kaliňákove ESO centralizuje moc v území a vracia ju opäť do rúk integrovanej štátnej správy.
[celý článok]

Eurobuzerácia uvarených žiab (Glosa)
[08.09.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Najnovším návrhom, v ktorom sa euroúradníci tvária, že cítia väčšiu zodpovednosť za naše životy, než my sami, je povinnosť absolvovať s autom starším ako šesť rokov buzeráciu na stanici technickej kontroly (STK) nie každé dva roky, ale každoročne...
[celý článok]

Videokomentár: Dušan Sloboda o vládnom programe ESO
[30.08.2012, Dušan Sloboda, KI KOMENTUJE]
Pozrite si videokomentár Dušana Slobodu, analytika KI, v ktorom pre týždenník .týždeň hovorí o vládnom programe ESO...
[celý článok]

Čarovný svet štatistík OECD
[14.06.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Slovenské byty sú podľa OECD malé a drahé, no dane za ne sú podľa OECD pomerne nízke.
[celý článok]

Využívanie eurofondov na Slovensku – príležitosť pre rast alebo korupciu a klientelizmus?
[07.06.2012, Ivan Kuhn, Dušan Sloboda a Radovan Kazda, ŠTÚDIE]
Neprehľadné prerozdeľovanie a zlodejiny v obstarávaní. Zatajovanie informácií. Neplnenie nezmyselného cieľa stierať regionálne rozdiely. Táraniny politikov o čerpaní. Pochybná efektívnosť a neuveriteľné plytvanie. Aj tak sa dá vnímať našich prvých viac než sedem rokov skúseností s eurofondmi.
[celý článok]

Eurofondy rozdiely nestierajú
[01.06.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Regionálne rozdiely v nezamestnanosti sa napriek prílevu miliárd eur z eurofondov nedarí riešiť a znižovať, hoci o tom rečnia všetky vlády od roku 2002.
[celý článok]

Mýtus znižovania regionálnych rozdielov
[18.05.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Najprv problém vytvoríme, potom vezmeme vaše peniaze a budeme sa tváriť, že nimi ten problém riešime...
[celý článok]

Kaliňákove ESO tromfom?
[04.05.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Je mnoho dôvodov, pre ktoré by sme si ako občania a daňovníci mali priať, aby sa roky odtláčané reformy vo verejnej správe konečne udiali a vydarili. Skúsenosť s prvou Ficovou vládou, ak nám už nevyprchala z chabej pamäti spoločnosti, by nás však mala nabádať k opatrnosti. Kalkulujeme totiž s očakávaním, že vo „vyprázdnenej špajze“ verejných financií urobia poriadok tí, ktorí nám ju pomohli „vyžrať“.
[celý článok]

Regulátori všetkých krajín, straťte sa! (Glosa)
[30.04.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Ciele sa dajú dosiahnuť tak, že vytvoríte podmienky a ľudia sa ponúknutej slobody chopia. Alebo tiež tak, že sa chopíte slobody ľudí, a ponúknete sa, že ich tu a tam „usmerníte“ a niečo im v tom i onom „nariadite“.
[celý článok]

Quo vadis, municipalizácia?
[31.03.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
To, že na miestnej úrovni spôsobuje problémy a neefektívnosť správy vecí verejných rozdrobenosť sídelnej štruktúry, výsledkom ktorej je takmer 3 000 samosprávnych celkov, je už neprehliadnuteľné.
[celý článok]

Eurofondy na prahu éry data.gov
[08.03.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Otvorený dátový portál verejnej správy by si zaslúžil, aby neostal len v podobe iniciatívy, ale dostal väčšiu vážnosť a stabilitu i v podobe zákonnej ochrany. Či už prostredníctvom novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám alebo cez zákon o informačných systémoch vo verejnej správe.
[celý článok]

Darcovia zverejnení i utajení
[15.02.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Strany dusené vo vlastnej (neraz) skazenej šťave v gorilej atmosfére sľúbia čokoľvek.
[celý článok]

Štátom organizovaný turizmus
[09.02.2012, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Súčasná dlhová kríza a trvalé deficitné hospodárenie štátneho rozpočtu síce navráva, že by sme nemali schvaľovať a uplatňovať žiadne nové dotačné schémy, politici však naďalej radi rozdávajú vybraným skupinám z našej spoločnej rastúcej dlhovej bubliny.
[celý článok]

Vláda premárnenej príležitosti
[01.11.2011, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Už programové vyhlásenie dávalo na známosť, že nepôjde o reformnú vládu, ale úľava z odsunutia Fica do opozície to umožnila prehliadať. To, že ústredný motív „kvality života“ nie je možné dosiahnuť bez reforiem, sa však nakoniec ukázalo, keď ani vláda s financmajstrom Miklošom nebola schopná skrotiť deficity verejných financií. A čo nám po tejto vláde ostalo?
[celý článok]

Cestovný ruch na podpore
[18.10.2011, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Ak majú občania na daniach platiť viac, bolo by férové, aby štát neprejedal ich dane a neponúkal z cudzieho koláča ďalšie a ďalšie záujmové skupiny.
[celý článok]

Kde nie je vôľa, tam je grécka cesta
[23.09.2011, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Vláda o úsporách počas svojho prvého roka viac rečnila a menej konala. Redukcia platov, počtu zamestnancov a objemu obstarávanej korupcie nestačí. Chýba ťah na osekávanie kompetencií štátu, na ktoré sa viažu neustále rastúce výdavky.
[celý článok]

EUrópa, Malá Veľká Krajina a Pohoda
[19.07.2011, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Je normálne, ak Európska komisia za naše dane "stanuje ako partner" na súkromnej kultúrnej akcii?
[celý článok]

Euroval nechceme, eurofondy si nedáme! (Glosa)
[01.06.2011, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Trvalý euroval treba slobodne a zodpovedne odmietnuť. No tí, čo tak učinia z dobrých dôvodov, uvedomujúc si, že každá solidarita musí mať rozumný základ a jasné hranice, by nemali zabúdať i na to, že je neuveriteľne pokrytecké odmietnuť euroval a zároveň natŕčať dlane a pýtať ďalšie a ďalšie eurofondy.
[celý článok]

Výkladový slovník pre daňovníka slovenského (Glosa)
[29.04.2011, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Keď je kríza a zdrojov je menej, štát a samospráva si radšej zapýta viac od nás, daňovníkov. A tak, keď sa dane zvyšujú, my, daňovníci slovenskí, šetríme a sekáme rodinné rozpočty, aby nám na tie vyššie dane pre krízou zúboženú verejnú správu v peňaženkách ostalo.
[celý článok]

V samospráve nejde len o platy a počty
[13.04.2011, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Vysoký počet poslancov je dôsledkom vysokého počtu miest a obcí. Systémovým riešením by bola komunálna reforma, teda zlučovanie samospráv a združovanie výkonu samosprávnych funkcií pre celé skupiny obcí.
[celý článok]

Veda vs. diaľnice
[31.03.2011, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Ako ukazujú hodnotiace správy Akreditačnej komisie či každoročné hodnotenia Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA), medzi takmer tromi desiatkami našich vysokých škôl, univerzít a pseudouniverzít sú veľké rozdiely v kvalite. Pri rozhadzovaní eurofondov však hľadisko kvality zjavne podstatné nebolo.
[celý článok]

Žena a more (Glosa)
[24.02.2011, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Foto: flickr.comKaždoročným letným túžbam našich vnútrozemcov a vnútrozemkýň o smerovaní k pobrežiu a morskej hladine možno veru s prirodzenou dávkou empatie porozumieť. Menej pochopiteľné je, že sa na tieto výlety vyvoleným Európanom skladáme z našich daní.
[celý článok]

Sebaodmeňovanie bez bázne a hany
[25.01.2011, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Základné platy a odmeny našich volených zástupcov v samospráve by sa nemali odvíjať od počtu obyvateľov, ale od objemu rozpočtovaných zdrojov, s ktorými daná samospráva hospodári. Ďalšie odmeňovanie nad takto stanovený základ by malo by byť naviazané na výsledky hospodárenia samosprávy a na dodržiavanie zákonov.
[celý článok]

Slovensko sa červená
[28.12.2010, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Pravica v najväčších mestách okrem Bratislavy prehrala i súboje o zastupiteľstvá, v ktorých budú prvé husle hrať SMER a tzv. nezávislí. Slovensko sa po komunálnych voľbách červená opäť o niečo viac. Pravica by sa však mala červenať tiež. Nie rétorikou a podkladaním sa Ficovi, ale od hanby.
[celý článok]

Veľké problémy malých obcí
[22.11.2010, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
V komunálnych voľbách by sme si mali zvoliť vyše 2 900 primátorov a starostov a približne 21-tisíc poslancov. Nie v každej obci sa tak však udeje.
[celý článok]

Upratovanie v eurofondoch?
[19.11.2010, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Nestačí realokovať, v prvom rade by sa mala zvýšiť transparentnosť prerozdeľovania eurofondov.
[celý článok]

O zbytočných zákonoch o podpore
[15.11.2010, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Príkladov zbytočných zákonov, prostredníctvom ktorých boli nielen počas Ficovej vlády zavedené nie nevyhnutné dotácie pre rôzne subjekty či schválené kompetencie pre rôzne agentúry a organizácie prežívajúce najmä z peňazí zo štátneho rozpočtu, je viacero. Dva z nich sa týkajú kompetencií, ktorými od začiatku novembra disponuje ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.
[celý článok]

Divokosť v komunálnych srdciach?
[12.10.2010, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Občania by mali spozornieť vždy, keď sa na komunálnej úrovni vytvárajú neštandardné pravo-ľavé koalície zo strán, ktoré sa tvária, že na parlamentnej úrovni si navzájom ani nevedia prísť na meno.
[celý článok]

Neberte nám STV! (Glosa)
[12.10.2010, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
To naozaj treba platiť ročne 13 miliónov eur stovkám ľudí na to, aby nám na Dvojke z archívu z roku 1985 púšťali posedenia s pracovníkmi JRD Svornosť a miestnou dychovkou?
[celý článok]

Ministerské rošády
[16.09.2010, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Čo majú obe novely kompetenčného zákona spoločné? Neprinášajú žiadne redukcie kompetencií a nevyplývajú z nich žiadne úspory verejných financií.
[celý článok]

Smiešna hra na štátnu službu
[26.07.2010, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Povolebné striedanie stráží znamená i nevyhnutnosť riešenia problému, ako sa „porátať“ s nominantmi minulej vlády zabetónovanými v štátnej službe. Zlá správa pre občanov-daňovníkov je, že bez vysokých odstupných to zrejme nepôjde. Podstata tkvie však v otázke, či si naozaj potrebujeme platiť túto drahú hru na štátnu službu.
[celý článok]

Cesty poslancov a zatajované náklady
[14.07.2010, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Kam viedli cesty poslancov Národnej rady SR (NR SR) počas IV. volebného obdobia v rokoch 2006-2010, aký bol ich účel a koľko stáli daňovníkov? To boli otázky, ktoré sme prostredníctvom infozákona žiadali Kanceláriu NR SR zodpovedať. Uspeli sme však len čiastočne.
[celý článok]

Národná rada tají náklady na cesty poslancov
[10.06.2010, Dušan Sloboda, KI INFORMUJE]
Kancelária Národnej rady SR (NR SR) odmietla Konzervatívnemu inštitútu M. R. Štefánika (KI) poskytnúť informácie o nákladoch na jednotlivé zahraničné pracovné cesty, ktoré poslanci parlamentu uskutočnili počas IV. volebného obdobia v rokoch 2006-2010. KI žiadal predmetné informácie zverejniť na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám...
[celý článok]

Zahraničné pracovné cesty poslancov
(IV. volebné obdobie 2006-2010)

[10.06.2010, Dušan Sloboda, ŠTÚDIE]
Na základe informácií o zahraničných pracovných cestách poslancov, ktoré sú zverejnené na webstránke NR SR, vykonal analytik KI Dušan Sloboda analýzu, z ktorej vyplýva kam, na ako dlho a za akým účelom cestovali poslanci NR SR počas IV. volebného obdobia (2006-2010).
[celý článok]

Čakáreň na municipalizáciu: Bratislava, Košice a ďalších 2885 adeptov
[03.06.2010, Dušan Sloboda, PREDNÁŠKY A PREZENTÁCIE]
Na Slovensku máme 2887 miest a obcí, Bratislava sa delí na 17 mestských častí a Košice dokonca na 22 mestských častí. Spolu 2926 samospráv na miestnej úrovni. Nie je to priveľký luxus? Potrebujeme komunálnu reformu.
[celý článok]

Čakáreň na municipalizáciu
[08.05.2010, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Komunálna reforma. Dzurindova vláda o nej začala verejne diskutovať. Ficova vláda nemala odvahu ani len na tú diskusiu, pojem úplne vymazala z vládnych materiálov a nahradila ho vágnou modernizáciou. O jej potrebe sa v úzadí vedie len akademická debata, politické kruhy sa jej vyhýbajú...
[celý článok]

Regionálne rozdiely rastú napriek eurofondom
[16.04.2010, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Neexistuje absolútne žiadna súvislosť a závislosť medzi tým, koľko peňazí z eurofondov v prepočte na hlavu putovalo do okresov, a tým, či sa v období od mája 2004 do decembra 2009 nezamestnanosť v danom okrese zvýšila alebo znížila. Ani lepšie prerozdeľovanie by teda nepomohlo – eurofondy sú totiž principiálnym omylom.
[celý článok]

Predstierané zrušenie zbytočného ministerstva
[15.03.2010, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Za desať dní boli k zániku odsúdené ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja a ministerstvo životného prostredia. Zrušenie kresla ministra však ešte nemusí znamenať i zrušenie agendy ministerstva...
[celý článok]

Nesiahneš na odmeny úradníka svojho! (Glosa)
[23.02.2010, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Milí občania, len si pekne i naďalej uťahujte opasky a šetrite rodinné rozpočty. Zvýšené platy a odmeny pre úradníkov a nami volených či nevolených zástupcov všetkých úrovní samosprávy, štátu i únie a onen rastúci verejný dlh (náš, ten grécky i tie ďalšie) treba predsa z niečoho splácať...
[celý článok]

Načo sú nám župné voľby?
[21.12.2009, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Prv, než boli konštituované samosprávne kraje, malo na Slovensku dôjsť ku komunálnej reforme. Po jej realizácii by bolo treba redefinovať i hranice a počet žúp. Župné voľby by sme mohli pokojne zrušiť - našimi zástupcami v župných zastupiteľstvách by sa mohli stať starostovia a primátori budúcich municipalít...
[celý článok]

Ako nás verejne okráda „sociálny štát“
[14.12.2009, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Ministerstvo obstarávalo tak, že oslovilo tri firmy, ktoré majú medzi sebou vzájomné väzby. Z takejto „konkurencie“ rozhodne neprofitovali daňovníci.
[celý článok]

Od zväzu k únii (Glosa)
[01.12.2009, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Úpadkové štátom plánované hospodárstvo a jeho päťročnice sú minulosťou. Čoraz viac sa však zamotávame do nezmyselných a zbytočných regulácií Bruselu. Krutý červený reálny socializmus s tým salónnym modrým eurosocializmom stotožňovať istotne nemožno, no podobnosti by sa našli...
[celý článok]

Zmečiarizoval sa Klaus alebo Leško? (Polemika)
[03.11.2009, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Do zástupu demokratických euroobčanov nedočkavo dychtiacich po ukameňovaní prezidenta jednej z členských krajín EÚ sa so svojou hrsťou argumentov pridal i komentátor denníka SME Marián Leško. Podľa Leška je „ústavnou povinnosťou hlavy štátu svojím podpisom zmluvu ratifikovať,“ a keďže prezident Klaus tak stále neučinil, nerešpektuje vraj ústavu...
[celý článok]

O nepriateľoch informácií, odborníkoch a ich čističoch
[08.10.2009, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Ochotu ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja pod vedením „odborníkov“ Janušeka & Štefanova poskytovať občanom informácie „vyzdvihla“ i hodnotiaca komisia v rámci súťaže INFOčin, a to konkrétne v kategórii Nepriateľský čin roka 2009. Nastúpia po odborníkoch ich „čističi“? A kedy sa ukážu škvrny na ich golieroch?
[celý článok]

Nominácia MVRR SR na Nepriateľský infočin /kauza zverejňovanie/
[30.09.2009, Dušan Sloboda, KI INFORMUJE]
MVRR SR si dalo nesmiernu námahu, aby siahodlho argumentovalo, prečo nemôže nami požadované informácie zverejniť, konalo obštrukčne, tvárilo sa, že žiadosti nerozumie, zavádzalo a klamalo, a nakoniec začalo hľadať procesné nejasnosti, ktoré by mu umožnili informácie nezverejniť resp. oddialiť ich zverejnenie.
[celý článok]

Nominácia MVRR SR na Nepriateľský infočin /kauza čerpanie/
[30.09.2009, Dušan Sloboda, KI INFORMUJE]
MVRR SR nám od 16. 2. 2009 bránia v získaní informácií, ktorých zverejňovanie by malo byť samozrejmosťou. Postup ministerstva "vyzdvihla" i hodnotiaca komisia v rámci súťaže INFOčin, a to konkrétne v kategórii Nepriateľský čin roka 2009...
[celý článok]

Divadlo pod ministerstvom (Kritika)
[29.09.2009, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Divadlo Astorka Korzo ´90 siahlo po literárnej predlohe od Jozefa Cígera Hronského, ktorú zadaptoval súčasný minister kultúry a podpredseda strany SMER Marek Maďarič. „O láske, vášni, vernosti i zrade...,“ tak láka divadlo na hru divákov. A hlavne o nude, žiadalo by sa dodať...
[celý článok]

Splnomocnenec pre ničnerobenie
[16.07.2009, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Decentralizácia verejnej správy bola sprievodným javom oboch Dzurindových vlád. Významný presun právomocí a neskôr aj financií zo štátu na samosprávu sa dial pod vedením splnomocnenca Viktora Nižňanského. A čo Ficova vláda a jej splnomocnenec?
[celý článok]

Päťročnica s eurofondmi
[29.06.2009, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Neprehľadné prerozdeľovanie a zlodejiny v obstarávaní. Zatajovanie informácií. Neplnenie nezmyselného cieľa stierať regionálne rozdiely. Táraniny o čerpaní. Pochybná efektívnosť a neuveriteľné plytvanie. Aj tak sa dá vnímať našich prvých päť rokov s eurofondmi...
[celý článok]

Zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať
[27.04.2009, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
„Zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať,“ tak by mohol znieť slogan ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja...
[celý článok]

Zatajovanie podľa Janušeka a Štefanova
[23.04.2009, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja zatajovaním informácií o procese prerozdeľovania eurofondov vyvoláva oprávnené pochybnosti o transparentnosti a zákonnosti prideľovania eurofondov jednotlivým projektom...
[celý článok]

Cesta bez konca (Recenzia)
[22.04.2009, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Cesta, na ktorú sa vydal Fedor Gál, a prostredníctvom filmu, knihy a webstránky projektu krátká_dlouhá_cesta_ nám umožnil, aby sme na ňu vydali i my, nie je, akoby sa zdalo, len o minulosti a holokauste. Je aj o našej prítomnosti, a, slovami Fedora Gála, i o „zvierati v nás“...
[celý článok]

Videokomentár: Dušan Sloboda o výmene ministra a prerozdeľovaní eurofondov
[16.04.2009, Dušan Sloboda, KI KOMENTUJE]
Pozrite si videokomentár analytika KI Dušana Slobodu k výmene na poste ministra výstavby a regionálneho rozvoja a k prerozdeľovaniu eurofondov...
[celý článok]

MVRR SR s ministrom Janušekom je lídrom v zatajovaní informácií o procese prerozdeľovania eurofondov
[14.04.2009, Dušan Sloboda a Ivan Kuhn, KI KOMENTUJE]
Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR zatajovaním informácií o procese prerozdeľovania eurofondov vyvoláva oprávnené pochybnosti o transparentnosti a zákonnosti procesu prideľovania eurofondov jednotlivým projektom...
[celý článok]

Janušekove logá
[20.03.2009, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Koľko stojí jedno logo? Pár miliónov? A nemohlo by byť lacnejšie? Ako vláda plytvá našimi daňami...
[celý článok]

Minister Janušek odmieta zverejniť informácie o čerpaní eurofondov
[11.03.2009, Dušan Sloboda, KI KOMENTUJE]
Minister výstavby a regionálneho rozvoja Marian Janušek odmieta sprístupniť informácie o vývoji zazmluvnenia a čerpania eurofondov v programovacom období 2004-2006 a v programovacom období 2007-2013...
[celý článok]

Kríza? Nevadí! Štát platí... (Glosa)
[03.03.2009, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Je kríza, rozhadzujme! Teda, my nie, my len pekne šetrime rodinné rozpočty, aby štát mal z čoho rozhadzovať...
[celý článok]

Klientelizmus ako Žilina
[29.01.2009, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Eurofondy sú zlodejina. Používajú sa na nezmysly, systém ich prideľovania je neprehľadný. Výmena jedného ministra na tom nič nezmení...
[celý článok]

Prázdne reči a zbytočné zákony
[07.12.2008, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Zbytočné zákony, zbytočné výdavky, zbytočné tajnosti a zbytočné reči - tak môžme ohodnotiť dva dlho pripravované a očakávané vládne návrhy zákonov z oblasti regionálneho rozvoja, ktoré parlament schválil v novembri 2008...
[celý článok]

Katyňská lož (Recenzia)
[04.11.2008, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Wajda, ktorému v Katyni zavraždili otca, v tomto osobnom filme nepriamo poukazuje nielen na to, že hnedá a červená totalita majú vo svojej podstate k sebe veľmi blízko, ale i na nezmyselnosť bludov o všeslovanskej vzájomnosti a nastavuje tak zrkadlo i u nás živenému rusofilstvu...
[celý článok]

Ficov výjazdový cirkus
[23.07.2008, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
flickr.comFicova vláda s premiérom na čele chodí po Slovensku a zo štátneho rozpočtu, z rezervy vlády a rezervy premiéra rozdáva na „projekty“ samosprávam a ďalším ako zo svojho. Fico a jeho Smer si tak robia permanentnú volebnú kampaň, ktorú platia z našich peňazí...
[celý článok]

Život v regióne si vás získa! (Glosa)
[23.06.2008, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Nevážne (či takmer vážne) o eurofondoch, ktoré boli, sú a budú. No ale ako pre koho...
[celý článok]

Hra na transparentnosť
[14.06.2008, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Deň po tom, ako si vláda schválila úlohu sprehľadniť prideľovanie peňazí z eurofondov, konalo ministerstvo výstavby v priamom rozpore s týmto cieľom...
[celý článok]

Prilby na vaše hlavy! (Glosa)
[28.04.2008, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Je za naše zdravie a život zodpovedný štát? Sme len stádom, ktoré má majiteľovi prinášať isté benefity, a preto je pochopiteľné, že nás vo svojej ohrade chráni, často i proti našej vôli? Je za život a zdravie našich detí zodpovedný štát?
[celý článok]

Spor o póly rastu
[02.04.2008, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Znižovanie regionálnych rozdielov je jedným z tých politických cieľov, na ktorých sa vládna koalícia s parlamentnou opozíciou, či, ak chcete, ľavica s pravicou až dojemne zhoduje. Sme svedkami len neúprimných či priam pomätených rétorických pretekov na pokračovanie?
[celý článok]

Samosprávni anjeli
[30.01.2008, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Zdroj: veronikasenkova.blog.sme.skS rastúcimi miestnymi daňami, ktoré samospráva ťahá z vreciek občanov, rastú i odmeny, ktoré si primátori, starostovia a komunálni poslanci prisudzujú do vlastných peňaženiek. Je jednoduchšie zvýšiť dane než šetriť na strane výdavkov. Nech „vykrváca“ občan...
[celý článok]

Komunálna reforma v slepej uličke
[07.12.2007, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Ficova vláda nemá odvahu na nepopulárne kroky a ani potenciál pre koncepčné riešenia. Pri pohľade na komunálnu reformu privrela oči...
[celý článok]

Z koláča dieru (Glosa)
[02.11.2007, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Opäť som si raz namiesto normálneho čítania zvolil webstránku sústreďujúcu materiály z rokovania vlády. Zaujal ma návrh zákona o investičných stimuloch z dielne ministra hospodárstva. Robí si štát z obyvateľov horného Spiša, Šariša a horného Zemplína akýchsi „zaostalejších“ bláznov?
[celý článok]

Kam smerujú eurofondy na Slovensku?
[01.10.2007, Dušan Sloboda, PREDNÁŠKY A PREZENTÁCIE]
Ako vyplýva z analýzy KI, prerozdeľovanie eurofondov do jednotlivých regiónov je neadresné. Pozrite si prezentáciu analytika KI Dušana Slobodu...
[celý článok]

Kam smerujú eurofondy na Slovensku?
[02.09.2007, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Je zrejmé, že eurofondy nie sú efektívnym nástrojom pri plnení deklarovaného cieľa znižovať regionálne rozdiely. Čerpanie, čerpanie, dookola len samé čerpanie. Koho by zaujímalo, že tie eurofondy vlastne ani neplnia dôsledne svoj účel, však?
[celý článok]

Kam smerujú eurofondy na Slovensku?
[21.08.2007, Dušan Sloboda, ŠTÚDIE]
Ako vyplýva z analýzy KI, prerozdeľovanie eurofondov do jednotlivých regiónov je neadresné. Porovnanie výšky podpory z eurofondov v prepočte na obyvateľa pre jednotlivé okresy potvrdzuje, že „menej rozvinuté“ regióny s vyššou mierou nezamestnanosti nie sú prioritne podporované...
[celý článok]

Eurofondy a regionálne rozdiely
[25.06.2007, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Rozdiely medzi regiónmi tu vždy boli a budú, keďže sú prirodzené a prítomné všade na svete. Boj s nimi je teda nekonečný, márny a nezmyselný. No vidina voličských hlasov a neuveriteľného mnohomiliardového koláča, z ktorého si odtrhnú i klienti vládnucich strán, je prisilná...
[celý článok]

Ako eurofondy neznižujú rozdiely
[31.05.2007, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Znie to už ako obohraná platňa. Politici, či už európski, alebo tí naši, hlásiaci sa k ľavici alebo pravici, nás svorne balamutia, že je nevyhnutné znižovať re­gionálne rozdiely. Receptom sú vraj eurofondy, ktoré oni z našich daní pomôžu rozdeliť medzi regióny. A rozdiely medzi regiónmi sa odstránia. Naozaj?
[celý článok]

Eurofondy, investičné stimuly a regionálne rozdiely
[28.05.2007, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Divadlo v predháňaní sa, kto viac pomôže regiónom a ľuďom v nich, ktoré pred nami politici ako jeho aktéri dojímavo hrajú, by sa mohlo zdať komické, avšak uvedomujúc si, že vstupné platíme my všetci, či už chceme alebo nie, robí z neho tragédiu...
[celý článok]

Eurofondy a regióny
[26.05.2007, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Nie je pravidlom, že „podpora“ z eurofondov je adresná a smerovaná tým, ktorí ju najviac potrebujú. Eurofondy sú len redistribučnou stratégiou, v rámci ktorej vlády ponúkajú transfery verejných financií, ktoré predtým získajú výberom daní od občanov a firiem Slovenska a ostatných členských krajín EÚ...
[celý článok]

Eurofondy a regionálne rozdiely na Slovensku.
Prípad priority Lokálna infraštruktúra (2004-2006)

[24.05.2007, Dušan Sloboda, ŠTÚDIE]
Analýza prerozdeľovania eurofondov z priority Lokálna infraštruktúra ukazuje, že projekty z „menej rozvinutých“ regiónov krajiny neboli systematicky podporované. Ide o nesúlad medzi deklarovanou politikou znižovania regionálnych rozdielov a jej výkonom v realite. Potvrdzuje sa, že eurofondy sú len redistribučnou stratégiou...
[celý článok]

Investičné stimuly a plané sľuby Smeru
[09.05.2007, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Vyrovnávanie regionálnych rozdielov vyzerá v praxi inak, ako Smer sľuboval...
[celý článok]

Smerovanie investičných stimulov do regiónov SR (obdobie júl 2006 – začiatok mája 2007)
[07.05.2007, Dušan Sloboda, ŠTÚDIE]
KI analyzoval smerovanie podpory poskytnutej vládou SR zo štátneho rozpočtu súkromnému sektoru vo forme investičných stimulov do jednotlivých regiónov SR v období po nástupe vlády Roberta Fica od júla 2006 do začiatku mája 2007. Cieľom bolo poukázať na priestorové rozdelenie investičných stimulov do jednotlivých regiónov SR i v súvislosti s deklarovanou politikou vlády, ktorá si vo svojom programovom vyhlásení vo vzťahu k regiónom stanovila, že sa bude snažiť „odstraňovať stále rastúce regionálne rozdiely.“
[celý článok]

Petícia výrobcov autožiaroviek (Glosa)
[21.03.2007, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Vážení páni poslanci, obraciame sa na Vás, keďže naše výrobné odvetvie produkujúce autožiarovky je vystavené neznesiteľnej a nekalej konkurencii zo strany istého rivala, ktorým nie je nikto iný ako slnko...
[celý článok]

Oživovanie spomienok na tri kraje
[08.03.2007, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Je pochopiteľné, že za modelom troch veľkých krajov dodnes nostalgicky trúchlia najmä všetci bývalí i súčasní komunisti. Išlo totiž o model, ktorý je centralistický, avšak pre potrebu územného vymedzenia pôsobnosti samosprávy ho nemožno považovať za osvedčený...
[celý článok]

Obzretie sa za komunálnymi voľbami 2006
[13.02.2007, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Platné zákony umožňujú, aby sa počet komunálnych poslancov u nás znížil o ďalších takmer 6 000. Pointa je, že o tomto znížení majú právomoc rozhodnúť práve páni poslanci v jednotlivých obciach, no tým sa však tento nástroj použiť proti sebe samým zväčša nechce. Vysoký počet poslancov pripadajúcich na počet voličov by bolo možné vyriešiť komplexnou komunálnou reformou, do ktorej sa nám však akosi nechce...
[celý článok]

Spoločný trh bez eurofondov
[17.01.2007, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Naozaj by spoločný trh EÚ nemohol fungovať bez prerozdeľovania desiatok miliárd eur na podporu rozvoja regiónov prostredníctvom eurofondov či bez priamych platieb pre poľnohospodárov v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky?
[celý článok]

Na členstve v EÚ sme zatiaľ nezarobili
[10.01.2007, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Namiesto vyše 32 miliárd korún v pluse nás v súčasnosti delia len 4 miliardy korún od stavu, aby naša pozícia voči bruselskej pokladnici bola stratová. Situácia sa navyše zvrátila až v decembri 2006, dovtedy sme, z pohľadu príjmov a výdavkov štátneho rozpočtu za roky 2004-2006, boli čistým platcom voči EÚ...
[celý článok]

Na členstve v EÚ Slovensko zatiaľ významnejšie nezarobilo
[08.01.2007, Dušan Sloboda, KI KOMENTUJE]
Z pohľadu verejných financií znamenal vstup do EÚ pre Slovenskú republiku zatiaľ skôr záťaž. Namiesto vyše 32 miliárd korún v pluse nás ku koncu roka 2006 delili len 4 miliardy korún od stavu, aby naša pozícia voči bruselskej pokladnici bola stratová...
[celý článok]

Nekonečný volebný maratón
[21.12.2006, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Ťažkosti s vykonaním volieb v malých obciach sa zrejme budú i naďalej opakovať, ak sa nezmení terajšia legislatíva a nedôjde k združovaniu správy vecí verejných na úrovni obcí. Tento problém sa prehliada a nepredchádza sa mu systémovým riešením, teda komunálnou reformou...
[celý článok]

Komunálne voľby 2006
[18.12.2006, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Máme za sebou ďalšie voľby. Po tých prezidentských a európskych v roku 2004, regionálnych v roku 2005 a parlamentných v roku 2006 prebehli i voľby komunálne, navyše s prívlastkom najdôležitejšie z volieb tohto rangu po roku 1989...
[celý článok]

21 644 (Glosa)
[03.11.2006, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Kým Poľsku s približne 40-miliónmi obyvateľov postačí na výkon samosprávnej demokracie práca necelých 40-tisíc poslancov pôsobiacich v „komunále,“ vyše 5 miliónové Slovensko na rovnakú činnosť využíva „služby“ 21 644 poslaneckých duší. Cítime sa my, občania a daňovníci tejto krajiny, dostatočne bohatí na to, aby sme si túto poslaneckú armády „spásy“ platili i naďalej?
[celý článok]

Krajina poslancov
[28.09.2006, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Počet viac než dvadsať tisíc komunálnych poslancov vyplýva z rozdrobenosti sídelnej štruktúry Slovenska. Zníženie počtu komunálnych poslancov na Slovensku by znamenalo i obmedzenie plytvania prostriedkov daňovníkov. Ťažko však takú obetu od pánov poslancov očakávať...
[celý článok]

Slovensko – krajina poslancov
[26.09.2006, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Na Slovensku pripadá 5 komunálnych poslancov na
1 000 voličov. Pre porovnanie, v Poľsku je tento pomer len 1,4 poslanca. Zníženie počtu poslancov tkvie totiž i v realizácii komunálnej reformy (združovanie či zlučovanie obcí) a tú má náš severný sused už úspešne za sebou. Tento týždeň uplynie termín, dokedy majú páni poslanci určiť svoj počet pre nadchádzajúce volebné obdobie...
[celý článok]

Slovensko – krajina poslancov
[24.09.2006, Dušan Sloboda, ŠTÚDIE]
Kým v parlamentných voľbách volíme 150 poslancov, v tých komunálnych sme si v decembri 2002 zvolili spolu
2 926 starostov a primátorov, a taktiež 21 644 poslancov, ktorí za nás rozhodujú o veciach verejných v 2 926-tich obecných, mestských a miestnych zastupiteľstvách...
Oboznámte sa so štúdiou, ktorej obsahom je analýza počtu poslancov pôsobiacich v komunálnej politike v SR...
[celý článok]

Smer v šľapajach SDKÚ
[20.08.2006, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Ficov kabinet schválil návrh ministerstva financií, ktorým sa mení nariadenie vlády o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve. Ide o nariadenie, ktoré stanovuje kritéria, na základe ktorých sa od roku 2005 realizuje fiškálna decentralizácia a prerozdeľujú dane z príjmov fyzických osôb do rozpočtov obcí...
[celý článok]

Verejné výdavky: kde ušetriť?
[17.08.2006, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Ministerstvá analyzujú, kde by mohli ušetriť. Vláda totiž rozhodla, že rezorty by mali tento rok minúť o 4,3 miliardy korún menej, ako pôvodne plánovali. Motiváciou Ficovho kabinetu však nie je redukcia verejných výdavkov, ale ich presun do sociálnej oblasti, kde plnením predvolebných sľubov hrozí nárast deficitu štátneho rozpočtu. Kde by teda mohla vláda, nielen tento rok, ušetriť?
[celý článok]

K nekompetentným vyjadreniam ministerky Tomanovej
[08.08.2006, Ondrej Dostál a Dušan Sloboda, KI KOMENTUJE]
Vyjadrenia ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej o 65-percentnej miere chudoby v Petržalke sú prejavom hrubej nekompetentnosti a vyvolávajú pochybnosti o jej schopnosti viesť zverený rezort...
[celý článok]

Perspektívy slovenského vidieka
[08.08.2006, Radovan Kazda a Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Slovensko je ešte stále skôr vidieckou krajinou. Patrí medzi málo urbanizované štáty Európy, podiel obyvateľstva bývajúceho v mestách dosahuje len 56 percent. Sídelná štruktúra SR je výrazne rozdrobená. Z 2891 obcí krajiny tvoria tzv. malé obce (s menej než 1000 obyvateľmi) až 67 percent, obýva ich však len 16 percent celkovej populácie krajiny...
[celý článok]

Čisté ruky ministerstva hospodárstva?
[18.06.2006, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Vláda určila tiež ministerstvá, ktoré budú riadiť jednotlivé operačné programy a budú tak zodpovedné za prerozdeľovanie eurofondov smerom ku konečným prijímateľom v regiónoch. Je zarážajúce, že hoci nič nenasvedčovalo tomu, že by ministerstvo hospodárstva malo byť riadiacim orgánom a pripravovať operačný program na roky 2007 – 2013, i tak tento rezort vopred obstaral služby externých expertov v tejto oblasti...
[celý článok]

Eurofondy: prekliatie pravice
[12.06.2006, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Pravicu a ľavicu štandardne odlišuje i pohľad na úlohu vlády a štátu v ekonomike a spoločnosti. Učebnicová pravica hlása nižšie dane, štíhlu vládu a viac slobody pre jednotlivcov a firmy. Ľavica sa naopak bráni presunu zodpovednosti na občana a chce prerozdeľovať čo najviac verejných financií pod pláštikom sociálnej rovnosti. Na míňaní miliárd z eurofondov, typicky ľavicovej agende, sa však zhodujú oba tábory. Prečo?...
[celý článok]

O stratégii, byrokracii a eurofondoch
[02.06.2006, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Ruka v ruke so znižovaním daní a odvodov by sa mali znižovať i vládne výdavky. Tak by malo znieť i jedno zo základných „prikázaní“ pravicových strán. Neplatí to však pre našu vládnucu pravicu, ktorá akosi prirýchlo stihla napáchnuť európskou ideológiou prerozdeľovania v mene prázdnych hesiel. Eurofondy sú toho snáď najlepším príkladom...
[celý článok]

Slovensko a regionálne rozdiely
[25.05.2006, Dušan Sloboda, ŠTÚDIE]
Otázky súvisiace s regionálnymi disparitami sa v ostatných rokoch dostali do popredia záujmu nielen odbornej, ale vďaka médiám i širokej laickej verejnosti. Na jednej strane sa stretávame so serióznym výskumom odborníkov rôznych profesií – geografov, sociológov, politológov či regionálnych ekonómov, na strane druhej neraz i s ich demagogickými interpretáciami na politickej scéne. Regionálne rozdiely sa takpovediac „stávajú témou“...
[celý článok]

Handel o eurofondy
[02.05.2006, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Je to paradox. Opozícia sa tvári, že drží dnešnú vládu pod krkom. Fico dennodenne do médií vyvreskuje, že vláde tým krkom zakrúti a doláme jej väzy, ak tá sprivatizuje čo i len miliónový majetok v doterajšej správe štátu.V tomto prostredí tak pokojne bez veľkého záujmu opozičných krikľúňov prebieha spor vládnych strán o eurofondy. Ide pritom o stovky miliárd...
[celý článok]

Len mrhanie, alebo zlodejstvo?
[21.04.2006, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Za neuveriteľných takmer 135 miliónov korún má Deloitte Audit, s. r. o., vypomáhať ministerstvu hospodárstva pri úlohách, ktoré by podľa aktuálneho návrhu národného referenčného rámca vlastne vôbec ani plniť nemalo...
[celý článok]

Eurofondy: mýty a realita
[11.04.2006, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Otázky súvisiace s regionálnymi rozdielmi sa v ostatných rokoch dostali do popredia záujmu nielen odbornej, ale vďaka médiám i širokej laickej verejnosti. Na jednej strane sa stretávame so serióznym výskumom odborníkov rôznych profesií, na strane druhej neraz i s ich demagogickými interpretáciami na politickej scéne. Regionálne rozdiely sa takpovediac stali témou...
[celý článok]

O Košiciach a Šípkovej Ruženke
[04.04.2006, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Po schválení v parlamente a očakávanom podpísaní prezidentom sa v Zbierke zákonov čoskoro ocitne novela zákona o meste Košice. Vravíte, že ste ani netušili, že aj takýto zákon máme? Nuž máme, a to už od roku 1990. Pýtate sa, či by sa i to vaše mesto samostatným zákonom pýšiť nemohlo? Nuž, ak nežijete v sídle, ktoré vrátane vás nemá aspoň 200-tisíc obyvateľov, tak nemohlo. Tak hovorí dikcia zákona o obecnom zriadení...
[celý článok]

Zbytočný zákon i ministerstvo
[15.02.2006, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
V medzirezortnom pripomienkovom konaní sú v týchto dňoch dva materiály z dielne Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR...
[celý článok]

Župné voľby 2005 – facka decentralizácii
[31.01.2006, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Decentralizácia, navyše bez komunálnej reformy a redukcie úloh štátu, nie je samospasiteľná...
[celý článok]

Eurofondy alebo nízke dane?
[21.12.2005, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Otázka eurofondy vs. nižšie dane nie je nová. Už počas prvého roka nášho členstva v EÚ nás predchodca Merkelovej v kresle nemeckého kancelára Gerhard Schröder vystríhal, že naša neochota zvýšiť dane môže viesť k zníženiu rozpočtu EÚ pre regionálnu politiku...
[celý článok]

Nečisté praktiky v envirofonde
[18.12.2005, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Ubehli takmer štyri roky odvtedy, čo parlament schválil zákonom zrušenie desiatich štátnych fondov. Prešlo však len čosi vyše roka odvtedy, čo parlament z popudu SMK odobril zákonom vznik Environmentálneho fondu. Ide v podstate o „reinkarnáciu“ Štátneho fondu životného prostredia, ktorý patril medzi spomínané zrušené štátne fondy...
[celý článok]

Fair Trade vs. Free Trade
[21.11.2005, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Za chudobu v krajinách tretieho sveta môže démonický trh a globalizácia. Je to však naozaj tak? Neprospela by poľnohospodárom v tzv. rozvojových krajinách skôr liberalizácia svetového obchodu a odstránenie trhových deformácií?...
[celý článok]

Župné rozpočty zväčša možno nájsť už aj na webstránkach
[09.11.2005, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
O vzťahu krajských samospráv k občanom svedčí i vôľa ich úradov zverejňovať informácie o svojej činnosti. Webové stránky jednotlivých samosprávnych krajov zverejňujú svoje rozpočty zväčša až od tohto roku...
[celý článok]

Regióny - mnoho kriku pre nič
[05.10.2005, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Už sme si zvykli, že z času na čas mútia nielen mediálne vody "svedectvá" európskych inštitúcií o hrozivých rozdieloch medzi regiónmi v EÚ. Zahanbiť sa nechce dať ani naša vláda, ktorá začala o stave našich regiónov zverejňovať podobné správy. Ostatnú, dokonca vrátane "pripravovaných opatrení na odstraňovanie sociálno-ekonomických rozdielov," schválil Dzurindov kabinet minulý týždeň. Ako ju interpretovať?...
[celý článok]

Plánovanie po európsky
[15.08.2005, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Vstup do EÚ sa propagoval i patetickým „návratom do Európy.“ Akosi s privretými očami hľadíme na to, že je v mnohých ohľadoch návratom iného druhu. Návratom k plánovanému hospodárstvu, k rozvojovým či akčným plánom...
[celý článok]

Čo je a čo nie je vidieť
[10.08.2005, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Na prvý pohľad sa nám môže zdať, že vláda dokáže stimulovať ekonomiku svojimi výdavkami, lebo ich účinky sú viditeľné. Nevidíme však, že vláda musela najprv niekomu peniaze odobrať, aby ich následne mohla použiť ako svoje výdavky. Odobrala ich občanom – daňovníkom, o túto sumu však zmenšila výdavky súkromných osôb...
[celý článok]

Premárnené miliardy
[04.07.2005, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Európski lídri prichádzajú a odchádzajú, reformné návrhy sa vynárajú a vzápätí zapadajú prachom, regionálna politika EÚ a eurofondy však ostávajú...
[celý článok]

Podstata je vždy tá istá
[01.07.2005, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Júnovým summitom EÚ vstúpila do finále i dlhodobo prebiehajúca diskusia ohľadom európskeho rozpočtu na roky 2007-2013 a hádky o úrovni jeho stropu...
[celý článok]

Župy podľa Európskej únie?
[28.06.2005, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Snaha prispôsobiť naše regionálne členenie na obraz štatistických regiónov EÚ je chybnou cestou z princípu...
[celý článok]

Zhrabovanie do vlastnej chladničky
[24.05.2005, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
S prípravou všakovakých vízií, stratégií, rozvojových či akčných plánov sa na ministerstvách v ostatnej dobe akoby roztrhlo vrece. Byrokratická mašinéria, zjavne i pod vplyvom vstupu Slovenska do EÚ, zaberá na plné obrátky...
[celý článok]

Slovensko v EÚ - vplyv eurofondov a environmentálnych regulácií
[22.04.2005, Dušan Sloboda, PREDNÁŠKY A PREZENTÁCIE]
Prednáška Dušana Slobodu, analytika KI, ktorá odznela na konferencii Environmentálna politika v SR (Možnosti zvyšovania transparentnosti a efektivity manažmentu ochrany životného prostredia) dňa 20. apríla 2005 v Ružomberku...
[celý článok]

Slovensko v EÚ - vplyv eurofondov a environmentálnych regulácií
[22.04.2005, Dušan Sloboda, ŠTÚDIE]
Analýza vplyvu eurofondov a environmentálnych regulácií, ktorá bola v skrátenej podobe prezentovaná na konferencii "Environmentálna politika v SR (Možnosti zvyšovania transparentnosti a efektivity manažmentu ochrany životného prostredia)", ktorú organizoval Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika dňa 20. apríla 2005 v Ružomberku...
[celý článok]

Súčasne brzdu i plyn?
[15.04.2005, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Ťažko uveriť tomu, že k rastu EÚ dospeje cez „lepšie“ regulácie a zvýšeným prísunom dotácií z fondov pre podporu firiem či miestnych komunít. Zvyšuje sa tým pre ne totiž len miera závislosti z externých zdrojov a narúša sa trhové prostredie...
[celý článok]

Dve tváre vládnej pravice
[15.04.2005, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Prívrženci prístupu k regionálnemu rozvoju, ktorý neúspešne už tri desaťročia razí i EÚ, sú presvedčení, že bez zásahov štátu by prevládali tendencie smerujúce k zväčšovaniu (prehlbovaniu) rozdielov, ktoré by následne existovali dlhodobo či trvalo...
[celý článok]

Nepremrhajme ďalšiu šancu na župy
[05.04.2005, Ondrej Dostál a Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
V ostatných týždňoch sa znovu otvorila otázka územného členenia Slovenska. Predstavitelia vládnych strán sa však na koaličnej rade dohodli, že tento problém už pred voľbami otvárať nebudú. Hoci zmenu územného členenia pred voľbami unisono sľubovali svojim voličom. Postoj koaličných strán je hrubou chybou a nepochopiteľnou snahou zachovať deformáciu, proti ktorej pred časom hlasno protestovali...
[celý článok]

Prečo treba župy namiesto krajov?
[29.03.2005, Ondrej Dostál a Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
V ostatných týždňoch sme boli svedkami viacerých snáh o zmenu územného členenia krajiny. Predstavitelia vládnej koalície sa rozhodli túto otázku pred voľbami neotvárať. Existuje však viacero vážnych dôvodov, aby v tomto omyle nezotrvali...
[celý článok]

Doma vpravo - V Bruseli vľavo?
[15.03.2005, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Jedinou ozajstnou pravicovou pozíciou k regionálnej politike EÚ by mala byť požiadavka jej okamžitého zrušenia. Alebo, ak sa naša dnešná „moderná pravica“ už natoľko vykorenila z pôvodných princípov, patrilo by sa i v Bruseli aspoň dôrazne žiadať redukciu eurofondov minimálne v podobe znižovania výdavkov. Teda tak, ako to doma aspoň hlása...
[celý článok]

Posledná príležitosť
[14.03.2005, Ondrej Dostál a Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
SDKÚ, SMK, KDH i ANO v dojemnej zhode pred voľbami v roku 2002 deklarovali zámer zmeniť územné členenie a vrátiť sa k prirodzeným regiónom. V nadchádzajúcich pár týždňoch majú poslednú príležitosť ukázať, či svoje sľuby mysleli vážne...
[celý článok]

Prirodzené regióny sú lepšie než umelá "osmička"
[11.03.2005, Ondrej Dostál a Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Otázka nestojí tak, či je zmena z 8 neprirodzených krajov na 16 žúp potrebná. Určite je. Reálne otázky sú iné: 1. Nie je už na takú zmenu neskoro? 2. Nájde sa na takú zmenu politická vôľa?Odpoveď na prvú otázku je jednoduchá: Nie je neskoro...
[celý článok]

Župy – nejde o počty ale o princípy
[10.03.2005, Ondrej Dostál a Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Jednou z tém ostatných dní sa stala zmena územného členenia Slovenska. S návrhom na doplnenie v súčasnosti platnej „osmičky“ samosprávnych krajov o samostatný kraj zahŕňajúci len metropolitné územie hlavného mesta prišli bratislavskí radní...
[celý článok]

Bratislava a Spiš nestačia
[09.03.2005, Ondrej Dostál a Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Neúspech pokusu o nápravu deformovaného územného členenia v roku 2001 bolo ešte možné zvaliť na spolčenie sa vládnej ľavice s opozíciou. V roku 2005 však pravostredovým stranám figový list v podobe SDĽ a SOP chýba. Všetka zodpovednosť za pokračovanie umelej „osmičky“ z mečiarovských čias bude len a len na nich...
[celý článok]

KI navrhuje zmenu územného členenia SR
[03.03.2005, Ondrej Dostál a Dušan Sloboda, ŠTÚDIE]
Navrhujeme zmeniť počet vyšších územných celkov z 8 na 16 a miesto samosprávnych krajov ich nazvať župami. Návrh KI obsahuje územné vymedzenie 16 žúp, zdôvodnenie navrhovaného územného členenia a postup krokov, ktoré je potrebné realizovať, aby v novembri 2005 mohli byť zvolené župné zastupiteľstvá 16 žúp...
[celý článok]

Podvod na občanoch stále v platnosti
[15.02.2005, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Mnohí po schválení “osmičky” namiesto “dvanástky” v júli 2001 spomínali “menšie zlo”. Uzákonenie regionálnej samosprávy i v danej podobe bolo vraj lepším riešením než žiadna reforma. Oveľa trefnejšie je však vtedajšie vyhlásenie skupiny poslancov OKS, ktorí uzákonenie ôsmich krajov označili za “podvod na občanoch”. Tento podvod je stále v platnosti...
[celý článok]

Fiškálna decentralizácia a obce
[15.01.2005, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Dôvodov, prečo je decentralizácia, či už všeobecne v politickej alebo konkrétne vo fiškálnej rovine, pozitívnou zmenou a nevyhnutnou podmienkou pre rozvoj lokálnej demokracie ale i miestneho ekonomického a spoločenského rozvoja, je viacero...
[celý článok]

Fiškálna decentralizácia a obce
[12.01.2005, Jozef Čavojec a Dušan Sloboda, ŠTÚDIE]
Dušan Sloboda, analytik Konzervatívneho inštitútu a Jozef Čavojec, redaktor denníka SME, pripravili pre Konzervatívny inštitút štúdiu Fiškálna decentralizácia a obce....
[celý článok]

Obce, mestá a dane
[10.01.2005, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Koniec roka so sebou priniesol i schvaľovanie rozpočtov. Ten štátny bol odobrený bez problémov, na rad prišli obecné a mestské....
[celý článok]

S EÚ na ceste do otroctva
[15.12.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Moc sa má obmedziť na vytváranie podmienok, v rámci ktorých dostávajú priestor iniciatívy jednotlivcov a ich spoločenstiev, nemá si osobovať právomoc rozhodovať o ich živote ani plánovať im budúcnosť. Deje sa tak však v dnešnej Európskej únii?...
[celý článok]

Charakter sídelnej štruktúry Slovenska ako predpoklad pre komunálnu reformu
[10.12.2004, Dušan Sloboda, PREDNÁŠKY A PREZENTÁCIE]
Prednáška Dušana Slobodu, analytika KI, ktorá odznela na konferencii Skončila reforma verejnej správy na Slovensku? dňa 8. decembra 2004 v Bratislave...
[celý článok]

Charakter sídelnej štruktúry Slovenska ako predpoklad pre komunálnu reformu
[10.12.2004, Dušan Sloboda, ŠTÚDIE]
Analýza sídelnej štruktúry Slovenska a jej súvuislosti s komunálnou reformou, ktorá odznela na konferencii "Skončila reforma verejnej správy na Slovensku?", ktorú organizoval Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika spolu s týždenníkom .týždeň dňa 8. decembra 2004 v priestoroch Pálffyho paláca v Bratislave.
[celý článok]

Nekonečný príbeh jednej reformy
[26.11.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Proces reformy verejnej správy začal v roku 1990 opätovným ustanovením samosprávy na úrovni obcí. Až do roku 2002 nevznikla samospráva na úrovni regiónov.....
[celý článok]

Slovensko - rozpoltená krajina?
[15.11.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Uplynulo pätnásť rokov od nežnej revolúcie. Pätnásť rokov od počiatku systémovej zmeny, ktorou sa skončila vláda komunistického totalitného režimu brániaceho osobnej slobode ľudí. Režimu, ktorý sa tiež neúspešne snažil o umelé vyrovnávanie rozdielov, vrátane tých regionálnych...
[celý článok]

Čas prebúdzania
[12.11.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Keď sa približne rok pred ostatnými parlamentnými voľbami na Slovensku na popud KDH rozprúdila diskusia o tzv. programovo blízkej koalícii, malo to svoju logiku.....
[celý článok]

Ilúzia o regionálnom rozvoji
[12.11.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Na podporu svojho celkového harmonického vývoja únia rozvíja a uskutočňuje činnosti vedúce k posilňovaniu svojej hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti......
[celý článok]

Decentralizácia v tretej tretine – rozhodne sa až v predĺžení?
[19.10.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Poslanec za SMK Iván Farkas prezentoval názor, že komunálna reforma nebola v programovom vyhlásení vlády a jej uskutočnenie by teda nebolo „korektné“ voči voličom....
[celý článok]

Hrozí malým obciam zánik?
[13.10.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Z výsledkov rokovania Republikovej rady SMK okrem iného vyplýva, že SMK bude v rámci realizácie fiškálnej decentralizácie presadzovať také prerozdeľovanie výnosov dane z príjmov fyzických osôb....
[celý článok]

Juh proti Severu?
[28.09.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Tak by mohla znieť jedna z otázok, ktorú by sme si zrejme mali klásť podľa pána Kravčíka, predsedu občianskeho združenia Ľudia a voda a poslanca mestského zastupiteľstva v Košiciach.....
[celý článok]

Vráťte ich ľuďom!
[30.08.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Čo urobiť v situácii, keď sú príjmy štátneho rozpočtu vyššie než sa očakávalo? Pozrime sa bližšie na dva príklady.....
[celý článok]

Odvrátená strana eurofondov
[16.07.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Pomaly neprejde týždeň, v ktorom by nebola zverejnená výzva na predkladanie žiadostí o podporu projektov z eurofondov alebo aspoň informácia....
[celý článok]

Územná súdržnosť?
[12.07.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Z nedávno schváleného textu euroústavy sa dozvedáme, že jedným z cieľov EÚ je aj „podpora ekonomickej, sociálnej a územnej súdržnosti a solidarity medzi členskými krajinami“.....
[celý článok]

Solidaritu alebo suverenitu?
[29.06.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Gerhard Schröder neustále vystríha nové členské krajiny, že ich neochota zvýšiť dane môže viesť k zníženiu rozpočtu Európskej únie pre regionálnu politiku....
[celý článok]

Áno komunálnej reforme
[23.06.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Splnomocnenec vlády SR pre decentralizáciu verejnej správy Viktor Nižňanský predložil minulý týždeň na rokovanie vlády informáciu o Návrhu komunálnej reformy....
[celý článok]

Lekcia euromarketingu
[14.06.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Tento týždeň sa konajú voľby do Európskeho parlamentu. Ich reálny zmysel i hmlisté opodstatnenie tejto inštitúcie sa odzrkadľujú v očakávanej nízkej účasti európskych voličov....
[celý článok]

Sen o súdržnosti
[07.06.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Za ostatných dvadsať rokov prešla EÚ viacerými vlnami rozšírenia a „prehlbovania“ ekonomickej a politickej integrácie. Sprievodným javom týchto procesov bol aj nárast centrálneho prerozdeľovania zdrojov....
[celý článok]

Zavádzajúca optika
[24.05.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Minulý týždeň sa na pôde Európskeho parlamentu stretlo vyše 1200 zástupcov inštitúcií EÚ, samosprávy a štátnej správy členských krajín EÚ na tzv. Kohéznom fóre.....
[celý článok]

Invázia eurosocializmu
[26.04.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Sme na prahu vstupu do EÚ. Za kľúč k dverám, pred ktorými stojíme, sme už zaplatili masívnou aproximáciou práva, unifikáciou a nárastom regulácie na úkor osobnej slobody jednotlivca.....
[celý článok]

Stimuly za cudzie peniaze
[16.04.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Z dielne rezortu financií nedávno vyšiel Návrh pravidiel pre regionálnu podporu strategických investícií. Cieľom je nastaviť systém poskytovania investičných stimulov z verejných zdrojov ...
[celý článok]

Politika natŕčania dlaní
[29.03.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Oficiálnym rozhodnutím automobilky Hyundai o príchode na Slovensko sa posunula do finále i graduálna sebaprezentácia ministra hospodárstva Pavla Ruska......
[celý článok]

V mene solidarity
[26.02.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Pred schválením finančného rámca EÚ na roky 2007 až 2013 chce Európska komisia (EK) s členskými krajinami dohodnúť budúcu podobu regionálnej politiky....
[celý článok]

Lisabonský príbeh
[24.02.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Minulý týždeň Európska komisia predložila prvý návrh takzvanej finančnej perspektívy, ktorá stanovuje priority a limit pre rozpočtové výdavky EÚ na roky 2007–2013....
[celý článok]

Démon súhlasu
[27.01.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Minulý týždeň pokračovali medzi členskými krajinami EÚ dvojstranné rozhovory o euroústave aj o budúcom finančnom rámci Únie.....
[celý článok]

Márna o eurofondy snaha
[12.01.2004, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Keď v decembri 2001 parlament schválil zrušenie niektorých štátnych fondov, bol to krok správnym smerom......
[celý článok]

Komu slúži Výbor regiónov?
[04.11.2003, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
V najbližších dňoch môžeme v parlamente očakávať ďalšie kolo handlovania o sídla úradov v nekonečnom procese decentralizácie a dekoncentrácie verejnej správy....
[celý článok]

Vitajme v sedemročnici!
[29.10.2003, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Regionálna politika EÚ sa vykonáva najmä prostredníctvom už i na Slovensku mediálne známych eurofondov. Táto politika je zahalená do istých vzájomne previazaných princípov. Čo sa však za nimi skrýva?....
[celý článok]

Fondy nás nespasia
[27.08.2003, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Seriózne analýzy už roky poukazujú na neefektívnosť vynakladania prostriedkov cez štrukturálne fondy, no Európska komisia (EK) sa tvári, že nič nepočuje a nevidí.....
[celý článok]

Eurofondy na scéne
[23.06.2003, Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
S ohlasovaným príchodom referenda téma eurofondov gradovala. Fondy a projekty dnes skloňujú v každom páde ľudia, ktorí evidentne ani sami netušia, o čom je reč....
[celý článok]

    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk