Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI

Lukáš Krivošík


počet článkov:66

  Osobné RSS

Robert Nef: Švajčiarsky úspech je zmesou úsilia a šťastia
[04.05.2018, Lukáš Krivošík, ROZHOVORY]
Rozhovor s Robertom Nefom o faktoroch, ktoré prispeli k vybudovaniu švajčiarskej prosperity.
[celý článok]

Zvoní župám umieračik?
[25.10.2017, Lukáš Krivošík a Michal Novota, ROZHOVORY]
V krajských voľbách volí zúfalo málo ľudí. Ešte menej ich rozumie, na čo vlastne vyššie územné celky sú. Kde sa stala chyba? Je čas experiment z roku 2001 odpískať? Prečítajte si debatu, ktorú na túto tému koncom septembra 2017 spoločne viedli poslanec NR SR Miroslav Beblavý, analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušan Sloboda a urbanista Peter Žalman.
[celý článok]

Jörg Guido Hülsmann: Ľudia ani netušia, akí sú liberálni
[03.11.2016, Lukáš Krivošík, ROZHOVORY]
Myslí si, že súčasná populistická vlna v mnohých ohľadoch neohrozuje ani tak slobodnú spoločnosť, ako rôzne štruktúry, ktoré nám zasahujú do života. Verí, že v dlhodobej perspektíve sa veci budú uberať k lepšiemu. Nemecký ekonóm Jörg Guido Hülsmann.
[celý článok]

Milan Zelený: Zažívame metamorfózu
[12.01.2015, Lukáš Krivošík, ROZHOVORY]
Trendom doby je podľa neho návrat do regiónov a k lokálnym ekonomikám. Politické strany považuje za neúčinné medzičlánky medzi občanmi a ich volenými zástupcami. Zmeniť sa musí celý zmysel demokracie. Český ekonóm Milan Zelený.
[celý článok]

Madsen Pirie: Je v nás niečo chlapčenské
[06.10.2014, Lukáš Krivošík, ROZHOVORY]
Založil jeden z najvplyvnejších think-tankov, ktorý už skoro štyri desaťročia ovplyvňuje britskú politiku i spoločnosť. Popri propagovaní myšlienok slobody píše science-fiction knižky pre mládež. Hovorí, že je rodený optimista. Spoluzakladateľ Inštitútu Adama Smitha Madsen Pirie.
[celý článok]

Michael C. Munger: Dajte tomu päťdesiat rokov
[12.05.2014, Lukáš Krivošík, ROZHOVORY]
Hovorí, že budovanie nezávislých inštitúcií, ako sú napríklad súdy, je práca pre tri generácie. Je zástancom ekonomickej slobody, no neidealizuje si ani podnikateľov, ani existujúci ekonomický systém. Americký ekonóm a politológ Michael C. Munger.
[celý článok]

Peter Gonda: Eurozóna a alternatívy | Recenzia
[21.11.2013, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Peter Gonda, riaditeľ KI, v 125-stranovej knihe Eurozóna a alternatívy európskej ekonomickej integrácie zhrňuje systémové príčiny problémov menovej únie a pripomína aj niektoré nenaplnené očakávania, ktoré sa s eurom spájali pred jeho zavedením na Slovensku.
[celý článok]

Hardy Bouillon: Ľudia uprednostňujú spravodlivosť
[05.03.2013, Lukáš Krivošík, ROZHOVORY]
Sociálna spravodlivosť slúži ako argumentačné podhubie mnohých súčasných politickoekonomických debát. Čo sa však ukrýva za týmto filozofickým konceptom? O tom sme sa porozprávali s nemeckým filozofom a ekonómom Hardym Bouillonom.
[celý článok]

Alejandro Chafuen: Korupcia ničí vaše vyhliadky
[08.10.2012, Lukáš Krivošík, ROZHOVORY]
Je liberál, ktorý sa priatelí s najvyššími katolíckymi cirkevnými autoritami. Hovorí, že keby sa švédsky sociálny systém presunul do jeho rodnej Argentíny, skončilo by sa to masívnym zneužívaním. Prezident Atlas Economic Research Foundation, Alejandro Chafuen.
[celý článok]

Roland Vaubel: Som veľmi sklamaný
[05.07.2012, Lukáš Krivošík, ROZHOVORY]
Je proti politike záchran v eurozóne a kritizuje manažment dlhovej krízy zo strany Angely Merkelovej. Centralizáciu EÚ považuje za škodlivú a sklamalo ho, že postkomunistické členské štáty sa proti nej nestavajú razantnejšie. Nemecký ekonóm Roland Vaubel.
[celý článok]

Daniel Hannan: Vráťme ľuďom zodpovednosť
[04.07.2012, Lukáš Krivošík, ROZHOVORY]
Patrí k najvýrečnejším kritikom centralizácie Európy. Riešenie našich nahromadených problémov vrátane vysokých dlhov vidí v decentralizovaní fiškálneho rozhodovania po vzore Švajčiarska. Konzervatívny britský europoslanec Daniel Hannan.
[celý článok]

Palkove levy
[03.04.2012, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Svojou novou knihou Levy prichádzajú dal Vladimír Palko (nateraz) pôsobivú bodku za svojou politickou dráhou. - Takú, ktorá prevyšuje úroveň každodenných škriepok slovenskej politiky a cieli na veľké civilizačné témy.
[celý článok]

David Schmidtz: Družstevnícka myšlienka sa mi páči
[02.04.2012, Lukáš Krivošík, ROZHOVORY]
Zaoberá sa družstevnými spolkami, ktoré pred vznikom sociálneho štátu riešili sociálne potreby ľudí. Na Slovensko prišiel prednášať o tragédii spoločnej pastviny, no nečuduje sa našincom, že sú naštvaní na privatizáciu. Kanadský ekonóm David Schmidtz.
[celý článok]

Robert Murphy: Bude to bolieť
[10.10.2011, Lukáš Krivošík, ROZHOVORY]
Kritizuje politiku Fedu i ECB. Pripúšťa, že riešenie súčasných ekonomických problémov môže byť veľmi bolestivé. No zároveň pripomína, že pokračovanie v politike neustálych záchran bude znamenať bolesť bez konca. Americký ekonóm Robert Murphy.
[celý článok]

Razeen Sally: Západ ničí kultúra závislosti
[18.07.2011, Lukáš Krivošík, ROZHOVORY]
Kritizuje životný štýl britskej spodiny a tvrdí, že Aziati sú možno noví nositelia „buržoáznych cností“. Viac ako kolonializmus vraj poškodili tretí svet socialistické experimenty domácich vládcov. A teší sa už na Singapur. Srílansko-britský ekonóm Razeen Sally.
[celý článok]

Peter Boettke: Budúcnosť Európy je pochmúrna
[11.04.2011, Lukáš Krivošík, ROZHOVORY]
Prišiel k nám prednášať o tom, prečo sú niektoré krajiny bohaté, kým iné chudobné. Amerike predpovedá vysokú infláciu i nezamestnanosť, ale kritizuje aj centralizáciu Európy. A vraví, že každý človek je svojím spôsobom basketbalista. Americký ekonóm Peter Boettke.
[celý článok]

Steven Horwitz: Rodina nezaniká, len sa mení
[07.03.2011, Lukáš Krivošík, ROZHOVORY]
Tvrdí, že kapitalizmus priniesol do rodín viac lásky. Zároveň mu prekáža, že rodičia chránia deti pred následkami ich nezodpovednosti. Americký profesor ekonómie, Steven Horwitz.
[celý článok]

Hodnoty v diplomacii sú pragmatické
[08.12.2010, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
V rámci WikiLeaks boli zatiaľ v súvislosti so Slovenskom zverejnené len informácie o postojoch našich politikov k vojne medzi Ruskom a Gruzínskom. Fico bol skôr na strane Moskvy, kým ministerstvo zahraničia muselo jeho vyjadrenia zmierňovať. Pritom práve správy z WikiLeaks ukazujú, že USA nestáli za touto vojnou ako tvrdili konšpirační teoretici.
[celý článok]

Ako sa kritici eura nemýlili
[23.11.2010, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Vo svetle gréckej a írskej dlhovej krízy i črtajúcich sa problémov v Portugalsku a Španielsku je užitočné zistiť, kto nás pred tým varoval. Rovnako treba vedieť, kto a s akým odôvodnením plnil funkciu iniciatívneho idiota. Pozrite si prorocké vyjadrenia ľudí, ktorí už v roku 2005 (a skôr) hovorili, že euro nie je dobrý nápad.
[celý článok]

Tea Party aj na Slovensku?
[04.11.2010, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Kongresové voľby v Spojených štátoch priniesli očakávaný úspech republikánov, ktorí porazili zdiskreditovaných Obamových demokratov. Zaujímavým fenoménom je však hnutie Tea Party, o ktorom dokonca hovoria, žeby sa časom mohlo premeniť na tretiu veľkú americkú politickú stranu.
[celý článok]

Tim Evans: Peniaze nemá vydávať štát
[11.10.2010, Lukáš Krivošík a Jozef Ryník, ROZHOVORY]
Radil Jánovi Čarnogurskému aj Tonymu Blairovi. Za finančnú krízu viní centrálne banky. Riešenie neduhov v zdravotníctve aj iných oblastiach vidí v konkurencii a trhu. Ekonóm Tim Evans.
[celý článok]

Českých radikálov desí Joch
[23.08.2010, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Ľavicoví radikáli v susednom Česku šokovane vreštia, zavíjajú a pohoršene upadajú do mdlôb. Konzervatívny premiér Nečas si totiž dovolil (och, aký škandál!) vymenovať za svojho poradcu „fašistu, rasistu a homofóba“ – v skutočnosti normálneho konzervatívca – Romana Jocha.
[celý článok]

Šanca na štíhlu vládu
[17.06.2010, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
V tomto okamihu ešte nie je známe zloženie vlády a menoslov jednotlivých ministrov. Pravicové strany len pomaly vykladajú karty na stôl. Avšak už vo fáze zostavovania novej koalície majú lídri SDKÚ-DS, SaS, KDH a strany Most-Híd šancu ukázať vôľu šetriť. A to radikálnym znížením počtu ministerstiev...
[celý článok]

Kolaps sociálneho štátu
[24.05.2010, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Vyspelý svet dnes nezažíva pád trhovej ekonomiky, ale skôr pád zmiešanej ekonomiky a sociálneho štátu. Kapitalizmus nielenže túto krízu nezapríčinil, naopak návrat ku kapitalizmu je jediným východiskom z nastúpenej slepej uličky. Myslí si to aj Charles Murray, ktorý navštívil Slovensko...
[celý článok]

"Krach" (už aj na Slovensku)
[08.04.2010, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Meltdown“ je bestseller ekonomického historika Thomasa Woodsa, ktorý sa desať týždňov držal v rebríčku najpredávanejších kníh denníka New York Times. Pod názvom „Krach“, s podtitulom „Príčiny krízy a nápravné opatrenia, ktoré ju len zhoršujú“ toto dielo už dorazilo aj do slovenských kníhkupectiev...
[celý článok]

Richard A. Epstein: Obamova reforma? Katastrofa!
[07.04.2010, Lukáš Krivošík, ROZHOVORY]
Je považovaný za jedného z najvplyvnejších právnych učencov súčasnosti. Jeho prácu o vlastníctve cituje v rozsudkoch aj Najvyšší súd Spojených štátov. Profesora Richarda A. Epsteina sa v rozhovore pre aktuality.sk pýtal Lukáš Krivošík...
[celý článok]

Keynes a Hayek rapujú o kríze
[27.01.2010, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
John Maynard Keynes a Friedrich August von Hayek sú ekonómovia, ktorí v prvej polovici 20. storočia predložili dve úplne protichodné teórie hospodárskeho cyklu. Teraz sa na internete objavil videoklip, v ktorom obaja rapujú o kríze...
[celý článok]

Gene Smiley: Z Veľkej hospodárskej krízy sme sa nepoučili
[28.12.2009, Lukáš Krivošík, ROZHOVORY]
Rozhovor Lukáša Krivošíka s Geneom Smileym o súčasnej kríze a o podobnostiach s Veľkou hospodárskou krízou spred osemdesiatich rokov...
[celý článok]

Viac agrodotácií európskej šľachte?
[17.12.2009, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Magazín Reader’s Digest pred dvomi rokmi uverejnil reportáž o novozélandských farmároch. Najpôsobivejšie na nich neboli čísla, ale osobnostný profil. Sú to nezávislí, rovní ľudia, ktorým nechýba kreativita, podnikavosť, či sebaúcta...
[celý článok]

Východisko z krízy v šiestich krokoch
[30.09.2009, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
V Bratislave prednášal významný odborník na hospodárske cykly, španielsky profesor Jesús Huerta de Soto. Ekonóm z Madridu pred preplnenou sálou predstavil tri opatrenia, ktoré urýchlia ukončenie krízy a tri systémové reformy, na ktorých sa dá vybudovať stabilný finančný a menový systém pre 21. storočie...
[celý článok]

Slobodná spoločnosť a súkromné právo
[18.07.2009, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
„Trh je neporiadok, ktorý funguje podľa zákonov džungle – utrhni si, čo vládzeš.“ Vyčítajú kapitalizmu všetci socialisti. Pravda je však nielen iná, ale presne opačná...
[celý článok]

Anarchokapitalista a paleolibertarián Murray N. Rothbard
[14.07.2009, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Rothbard sa chytil Misesových myšlienok a pokračoval v nich tam, kde jeho rakúsky majster skončil...
[celý článok]

Európania dali ľavici príučku
[09.06.2009, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Výsledky volieb do Európskeho parlamentu charakterizuje kontrast medzi víťazstvom domácej ľavice na Slovensku a pretrvávajúcim triumfom konzervatívnej pravice na celoeurópskej úrovni. V získaných percentách je však veľa paradoxného...
[celý článok]

Slobodný trh na kolesách
[21.05.2009, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
V piatok aj Slovensko navštívila Free Market Road Show, v rámci ktorej sa u nás zastavila partia rešpektovaných svetových ekonómov. Medzi nimi aj nositeľ Nobelovej ceny, Myron Scholes...
[celý článok]

Zvrásnený dub, Dominik Tatarka
[13.05.2009, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Uplynulo dvadsať rokov od smrti jedného z najvýznamnejších slovenských spisovateľov a intelektuálov 20. storočia, Dominika Tatarku. Táto osobnosť je príliš mnohorozmerná, než aby zostala nepovšimnutá...
[celý článok]

Čo neviete o MRŠ?
[05.05.2009, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Milan Rastislav Štefánik je národná modla, ktorú všetci uznávajú, ale málokto ju naozaj pozná. Pritom Štefánik ako človek z mäsa a kostí bol oveľa zaujímavejšou postavou ako vypreparovaný bôžik, ktorého nám predkladajú nehodní politici a nacionalistická svoloč...
[celý článok]

Vráť sa, Maggie!
[04.05.2009, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Presne pred tridsiatimi rokmi vyhrala voľby v sociálnymi nepokojmi zmietanom Anglicku Margaret Thatcherová. Konzervatívna strana pod jej odhodlaným vedením naordinovala „chorému mužovi na Temži“...
[celý článok]

Klaus obhajuje aj nás
[20.02.2009, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Václav Klaus na pôde Európskeho parlamentu predniesol brilantný prejav. Viac ako jeho obsah je však diskutabilná nedôstojná atmosféra, ktorú vytvorili europoslanci. Každý, kto si dovolí spochybniť spôsob, akým sa Európa zjednocuje, je hneď „spiatočník, hlupák, odľud“...
[celý článok]

Aká je optimálna veľkosť vlády?
[06.02.2009, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Americký ekonóm Richard W. Rahn zverejnil v denníku Washington Times zaujímavý článok o tom, aká by mala byť optimálna veľkosť štátu. Napriek rétorike socialistickej vlády, pokiaľ ide o mieru prerozdeľovania, Slovensko je na tom v celoeurópskom porovnaní celkom dobre...
[celý článok]

Konzervatívna kontrarevolúcia 80. rokov (Recenzia)
[26.12.2008, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Český politológ a publicista Lukáš Petřík napísal výbornú publikáciu s názvom Konzervativní revoluce Margaret Thatcherové a Ronalda Reagana (CDK Brno, 2008). Kto chce pochopiť východiská, opatrenia a dôsledky vládnutia oboch štátnikov, ten by nad jej kúpou nemal váhať...
[celý článok]

Bez vlastníctva niet slobody
[15.11.2008, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Do slovenských kníhkupectiev dorazila pútavá knižka Vlastníctvo a sloboda amerického historika Richarda Pipesa...
[celý článok]

Pripravuje Sarkozy prevrat?
[23.10.2008, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Sarkozy je spolu s Merkelovou živým dôkazom toho, že ak je na obale napísané pravica, neznamená to, že tovar vo vnútri nie je červenej farby. Ak je niekto napravo od svojich domácich trockistov a maoistov, ešte to neznamená, že je z neho konzervatívec alebo ekonomický liberál....
[celý článok]

Opýtajte sa Piñeru!
[08.09.2008, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Tento štvrtok k nám zavíta otec dôchodkových reforiem, chilský ekonóm José Piñera. Bude mať verejnú prednášku, spojenú s diskusiou, na ktorej sa môže zúčastniť každý. Kto je tento muž, ktorého dielom sa inšpirovali aj slovenskí reformátori?
[celý článok]

Útok na základy trhu
[19.08.2008, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Vláda nie je ani tak nebezpečná tým, čo naozaj robí, ale tým, načo si vytvára priestor. Kumulatívny potenciál opatrení ako je možnosť kontroly cien alebo zjednodušenia pravidiel pre vyvlastňovanie, je hrozivý...
[celý článok]

Victoria Curzon-Price: S eurom by som ešte počkala
[30.06.2008, Lukáš Krivošík, ROZHOVORY]
Profesorka ekonómie Victoria Curzon-Price, ktorá navštívila Bratislavu na pozvanie KI, odpovedá na otázky o EÚ, Švajčiarsku, regulácii, harmonizácii a konkurencii, eure a odporúčaniach pre Slovensko...
[celý článok]

Bojuje Pentagón proti EÚ?
[26.06.2008, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
„Európa má vplyvných nepriateľov na druhej strane Atlantiku, disponujúcich podstatnými finančnými prostriedkami. Úloha amerických neokonzervatívcov vo víťazstve NIE v Írsku bola veľmi významná.“ Povedal francúzsky minister pre európske záležitosti Jean-Pierre Jouyvet pre denník Le Monde.
[celý článok]

Červení monopolisti
[25.06.2008, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
V prvom rade, celé vládne ťaženie proti „monopolom“ je len jedným kolosálnym divadlom pre voličov. Prečo je energetický monopol zlý a napríklad monopol v zdravotnom poistení dobrý? Či vari nepatrí medzi hlavné ciele tejto garnitúry nahradiť pluralitu zdravotných poisťovní jedinou, štátnou? Koniec koncov, ak existuje niečo neefektívnejšie ako súkromný monopol, tak je to štátny monopol...
[celý článok]

Íri odmietli lisabonský diktát
[18.06.2008, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Keď vám dá niekto podpísať zmluvu, ktorá je nejasná a zahmlievajúca aj pre vášho právnika, podpíšete ju s dôverou? Nehlasovať za Lisabonskú zmluvu z dôvodu nepochopenia v tomto prípade nebolo dôsledkom ignorancie, ale racionálnej a zdravej skepsy. Navyše, otázka nestojí tak, či tento právny dokument pochopili írski odporcovia, ale či jeho obsah a dôsledky plne chápu zástancovia...
[celý článok]

Bude Slovensko druhým Švajčiarskom?
[16.06.2008, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Minulý týždeň vo štvrtok mala v Bratislave prednášku profesorka ekonómie zo Ženevy a bývalá prezidentka Montpelerínskej spoločnosti, Victoria Curzon-Price. Na pozvanie Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika prednášala na pôde Právnickej fakulty UK práve o švajčiarskom hospodárskom zázraku a možných lekciách pre Slovensko i Európu...
[celý článok]

Klausovi to ide
[30.05.2008, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Český prezident je po svojom znovuzvolení opäť vo forme. Vetoval antidiskriminačný zákon, skritizoval českú vládu za uznanie nezávislého Kosova a na washingtonskej prezentácií svojej knihy Modrá, nie zelená planéta spochybnil názory amerických prezidentských kandidátov na globálne otepľovanie...
[celý článok]

SR ako vyšší územný celok superštátu?
[11.04.2008, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Veľa sa hovorilo o tom, že Lisabonská zmluva „MUSÍ“ byť schválená, ale málo sa hovorilo o jej obsahu. Pritom je zrejmé, že keby väčšina Slovákov bola oboznámená s tým, čo sa v nej nachádza a aké by to mohlo mať dôsledky, so zhrozením by ju odmietli...
[celý článok]

Dobrý kráľ Václav
[08.03.2008, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Václav Klaus je vzácny, pretože dokáže charakter súčasného politického sporu vystihnúť ako nikto iný. Súboj s Janom Švejnarom bol len ďalším kolom súboja konzervatívneho a ľavicovo-liberálneho pohľadu na svet...
[celý článok]

Nastupuje súťaž demokratov a autokratov?
[19.02.2008, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Robert KaganKým Američania sa stále nachádzajú v historickej dobe suverénneho národného štátu a dôležitú rolu u nich hrá náboženstvo (tým pádom aj morálny rozdiel medzi dobrom a zlom), Európania sa presunuli do postmodernej éry nekonečného vyjednávania a kompromisného vyvažovania záujmov...
[celý článok]

Ľudia – dokonalá surovina
[12.02.2008, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Na uplynulý piatok pripadlo desiate výročie úmrtia Juliana Simona. Profesora manažmentu, ktorý sa venoval vyvracaniu zelených vízií o skorom vyčerpaní surovinových zdrojov, zničení prírody a ničivých dôsledkoch preľudnenia...
[celý článok]

Návrat Štefánika
[25.01.2008, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Do Bratislavy sa po vyše polstoročí vracia skoro osemmetrová socha generála Milana Rastislava Štefánika, ktorá kedysi stála na Námestí Ľ. Štúra. Čo ešte nebolo povedané o najväčšom synovi slovenského národa?
[celý článok]

Ľuboš Pástor: Dýchame tu ekonómiou
[14.01.2008, Martin Hanus a Lukáš Krivošík, ROZHOVORY]
Prečítajte si rozhovor s Ľubošom Pástorom, profesorom University of Chicago (USA), ktorý prednášal v Bratislave dňa 17. decembra 2007 ako hosť KI...
[celý článok]

Prvý Slovák s nobelovkou?
[12.12.2007, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Ľuboš PástorBudúci týždeň bude mať v Bratislave verejnú prednášku Ľuboš Pástor, pravdepodobne najprominentnejší slovenský ekonóm, ktorý sa vo veku 31 rokov vypracoval na jedného z najmladších profesorov Chicagskej univerzity...
[celý článok]

Polcesta k polmesiacu
[28.11.2007, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Najväčšia tragédia multikulturalizmu. Keď im dovolíme, aby prišli do Európy za lepším životom, oni sa nám odvďačia tým, že tu zapaľujú autá. Eurábia, na akú sme pomaly navyknutí...
[celý článok]

John O´Sullivan: Thatcherová bola výnimočná
[26.11.2007, Lukáš Krivošík a Jaroslav Daniška, ROZHOVORY]
Tvrdí, že Reagan, Thatcherová a Ján Pavol II. sú príčinou porážky komunizmu. Bol zvláštny poradca britskej premiérky Thatcherovej, ktorej radil, aby odmietla Maastrichtskú zmluvu o EÚ. Želá si, aby Európa mala náboženskú pravicu ako USA. Novinár John O´Sullivan...
[celý článok]

Demokratický kapitalizmus Michaela Novaka
[22.10.2007, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Michael NovakMichael Novak (1933) je bezpochyby jedným z najvplyvnejších žijúcich Slovákov na svete. Priatelil sa s bývalým pápežom, radil americkým prezidentom, Margaret Thatcherová ho citovala v knihe Umenie vládnuť a jeho knihy pomáhali meniť tvár sveta smerom k slobode, zodpovednosti a prosperite...
[celý článok]

Veľký teplý nobelový Al
[18.10.2007, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Nobelova cena za mier už viac krát v minulosti utrpela šrámy. Udelili ju teroristovi Jásirovi Arafatovi a v minulosti sa medzi nominovanými ocitli aj Stalin, Mussolini, či Neville Chamberlaine. Za rok 2007 ju dostal Al Gore za svoje ťaženie proti globálnemu otepľovaniu...
[celý článok]

Vtipne o šibenici
[12.10.2007, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Česko-britský spisovateľ, dramatik a publicista Benjamin Kuras vydal po skvelých knižkách Je na Marxu život? a Sekl se Orwell o 20 let? tento rok ďalšie svoje dielo. Je ním útla publikácia Evropa snů a skutečností. Rozhodne to najvtipnejšie, čo o politike bolo tento rok napísané...
[celý článok]

Fico – druhý Jánošík
[30.09.2007, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Zdroj: ODMTak ako Jánošík, ani Fico si netrúfa na tých najbohatších. Naopak, okráda na daniach a odvodoch najmä strednú vrstvu. Keď vám jeden človek ukradne jeden krát málo peňazí, hovorí sa tomu krádež. No ak vám veľa ľudí kradne veľa peňazí a po dlhú dobu, hovorí sa tomu sociálna demokracia...
[celý článok]

TGM trochu inak
[14.09.2007, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Zdroj: WikipediaPred 70 rokmi, 14. septembra 1937, zomrel na zámku v Lánoch prvý prezident a zakladateľ ČSR, Tomáš Garrigue Masaryk. Čo táto osobnosť znamenala pre Slovensko? A čo o ňom ešte nebolo povedané?
[celý článok]

Najlepšie knižky o socializme
[21.08.2007, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Opäť tu máme výročie augustovej invázie z roku 1968. Televízie pri tejto príležitosti pravidelne vysielajú ankety so školopovinnou mládežou, ktorá o daných historických udalostiach nič nevie. Nevystavuje sa generácia, ignorujúca dejinnú skúsenosť svojho národa riziku, že si tým prejde znovu?
[celý článok]

STV 3 až 33
[16.08.2007, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Našej verejnoprávnej televízií hrozí tento rok strata viac ako 195 miliónov korún. Prečo chce za týchto okolností STV pridávať tretí okruh, keď nezvláda hospodáriť ani s existujúcimi dvomi?
[celý článok]

Čo deň, to ficovina
[09.08.2007, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
V poslednom čase sa človek bojí zapnúť televízor, lebo neprejde deň, aby Róbert Fico nevyhlásil nejakú zmes nezmyslov a poloprávd. Letnú uhorkovú sezónu a fakt, že opoziční i koaliční lídri dovolenkujú, premiér zneužíva na tichý komunistický prevrat...
[celý článok]

Trochu iné prednášky
[11.07.2007, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Zo spolupráce Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a českého Liberálního institutu vzišla tento rok výnimočná publikácia. Knižka s názvom Na obranu slobodného trhu obsahuje trinásť prednášok najvýznamnejších svetových protrhovo orientovaných osobností, ktoré odzneli v Bratislave a Prahe.
[celý článok]

Zoznámte sa, Michael Novak
[22.06.2007, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Michael NovakAj keď má americké občianstvo, diplomat, teológ a ekonóm Michael Novak je už niekoľko desaťročí suverénne najvplyvnejším Slovákom na svete. Je smutné, že väčšina ľudí u nás ho nepozná a nepoznajú ho ani tí, čo by ho poznať mali. Presne o týždeň však bude mať v Bratislave prednášku a každý sa jej môže zúčastniť...
[celý článok]

Ako poraziť chudobu
[16.06.2007, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Bill Baker je Američan, ktorý dlhé roky žil na východnom Slovensku, kde organizoval projekty na zmiernenie biedy. Tento týždeň prezentoval v Bratislave knihu Z bludného kruhu o fenoméne chudoby, jej príčinách a alternatívnych možnostiach jej riešenia...
[celý článok]

Cirkus okolo euroústavy
[12.06.2007, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Mikuláš Dzurinda dnes predsedu vlády obvinil, že zanedbáva snahu o pretlačenie európskej ústavnej zmluvy. Neostáva nič iné, len skonštatovať, že chvalabohu. Rozporuplné postoje k budovaniu európskeho superštátu boli jednou z najväčších slabín hlavnej opozičnej strany...
[celý článok]

Kto zabil Štefánika?
[08.05.2007, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
M. R. ŠtefánikJán Slota už pár týždňov nepovedal žiadnu hlúposť, dokonca celkom rozumne hovoril o znížení rovnej dane. Toto sa zmenilo, keď na tlačovke SNS náš novodobý národný buditeľ zvestoval Slovensku a svetu, že disponoval dôkazmi o zavraždení Milana Rastislava Štefánika neskorším prezidentom, Edvardom Benešom...
[celý článok]

Ako sociálny štát rozvracia spoločnosť
[09.04.2007, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Rozbité rodiny a prepad pôrodnosti. Zdravotníctvo, ktoré zabíja pacientov. Sociálne panelákové byty a dávky pre slobodné matky, ktoré celé sídliská premenili na getá, plné násilia, depresie a odcudzenia... To všetko je britský „štát blahobytu“ (welfare state)...
[celý článok]

Friedmanove lekcie Slovensku
[16.02.2007, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Klasickému liberalizmu sa často vyčíta sebecká chamtivosť. No Friedman tvrdil, že každá spoločnosť je v konečnom dôsledku založená na chamtivosti. Kapitalizmus je však jediný systém, ktorý túto prirodzenú ľudskú vlastnosť efektívne zapriaha do služieb spoločnosti. Pretože zbohatnúť v ňom môže len ten, kto poskytuje výrobky a služby svojím blížnym...
[celý článok]

Friedmanove lekcie Slovensku
/1. miesto - Študentská esej 2006/

[31.01.2007, Lukáš Krivošík, ŠTUDENTSKÁ ESEJ]
Friedman je v mnohom blízky aj Slovensku. Jeho vízia minimálneho štátu s obmedzenou vládou, ktorá prerozdeľuje maximálne 10% HDP a garantuje najmä život, slobodu, súkromné vlastníctvo a zdravé peniaze, je elektrizujúca. Priamo svojím životným príbehom vyvracia tento nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu mnoho antikapitalistických mýtov, ktoré stále ešte ovládajú našu verejnú debatu...
[celý článok]

STOP dotáciám!
[16.08.2004, Lukáš Krivošík, ČLÁNKY]
Je tu žatva a s ňou opäť začína vyčíňať naša agro-loby. Aj minister pôdohospodárstva Simon vyhlásil, že pre Slovensko nie je momentálne snaha EÚ meniť absurdnú, netrhovú cukrárenskú politiku výhodná....
[celý článok]

    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk