Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI

Ondrej Dostál


počet článkov:145

  Osobné RSS


Riaditeľ KI v rokoch 2001 až 2011


Krátke CV tu.

Organizátori zakázaného festivalu v Moldave by sa mali odvolať
[02.09.2014, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Rozhodnutie mesta Moldava nad Bodvou o zákaze hudobného festivalu Moldava Spolu 2014 bolo podľa názoru Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika (KI) vydané v rozpore so zákonom o verejných kultúrnych podujatiach a so správnym poriadkom, porušuje ústavné práva usporiadateľov i všetkých záujemcov o účasť na festivale a pri rozhodovaní mesta bol porušený aj zákon o obecnom zriadení a Rokovací poriadok Mestského zastupiteľstva mesta Moldava nad Bodvou.
[celý článok]

Občianske práva v ohrození
[27.11.2013, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Októbrové iniciatívy Ficovej vlády nesmerovali k rozširovaniu občianskych práv, ale k ich zužovaniu. Občianska verejnosť by nemala ostať ticho. A defenzíva nestačí. Len brániť status quo je málo.
[celý článok]

Hromadná pripomienka proti obmedzeniu vlastníckych práv k pôde
[21.11.2013, Ondrej Dostál, KI INFORMUJE]
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskej pôdy. Zákonom sa má obmedziť právo vlastníkov poľnohospodárskej pôdy slobodne nakladať so svojím majetkom a právo ostatných osôb nadobúdať poľnohospodársku pôdu do svojho vlastníctva.
[celý článok]

Úrad vlády odkladá kritizovanú novelu zákona o petičnom práve o rok
[19.11.2013, Ondrej Dostál, KI INFORMUJE]
Úrad vlády zverejnil na Portáli právnych predpisov plán legislatívnych úloh na rok 2014, v ktorom uvádza, že novela zákona o petičnom práve, ktorú mal predložiť na rokovanie vlády v novembri 2013, sa odkladá až na október 2014.
[celý článok]

Zhromažďovanie s povoľovaním obmedzeným
[06.10.2013, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Rešpektovanie zhromažďovacieho práva nie je v našich obciach a mestách samozrejmosťou.
[celý článok]

Slovenská polícia v službách čínskych komunistov. Zasa raz
[27.09.2013, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Pred týždňom mi napísal predseda Slovenskej asociácie Falun Gong Marek Tatarko, ako im slovenská polícia autom úmyselne zatienila transparent pred čínskym veľvyslanectvom počas prejazdu nejakej delegácie okolo nich. Na druhý deň sme zistili, že na Slovensku je práve na návšteve predseda čínskeho parlamentu. A bolo nám to zrazu všetko jasné. Slovenská polícia, ako ju poznáme.
[celý článok]

Bravó, Ivan Gašparovič!
[27.09.2013, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Niežeby som to robil nejako extra rád, ale nemôžem to neurobiť. Prezident Ivan Gašparovič si zaslúži pochvalu. Konečne využil svoje právomoci spôsobom, ktorý sa od hlavy štátu očakáva, a upozornil na problém, na ktorý mala upozorniť opozícia.
[celý článok]

Volebná kampaň po novom: Viac kontroly, menej informácií
[18.09.2013, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Slovensko sa v roku 2013 dočká zjednotenia volebnej legislatívy, o ktorej sa roky uvažovalo. Návrhy volebnej legislatívy však zasahujú do ústavou garantovaných slobôd.
[celý článok]

Obštrukcie pri ohlasovaní zhromaždenia už aj v Banskej Bystrici
[06.09.2013, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Po Michalovciach sa Banská Bystrica stala ďalším mestom, ktoré občanom robí problémy a obštrukcie pri výkone ich zhromažďovacieho práva.
[celý článok]

Mesto Michalovce nerešpektuje zhromažďovacie právo
[31.07.2013, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Rušením verejného zhromaždenia môže dôjsť k spáchaniu priestupku proti zhromažďovaciemu právu alebo trestného činu Porušovania slobody združovania a zhromažďovania. Dnes som e-mailom zaslal primátorovi mesta Michalovce Viliamovi Záhorčákovi (SMER-SD) list, v ktorom ho upozorňujem na protizákonný postup mestského úradu a jeho pracovníkov a vyzývam ho, aby v tejto veci bezodkladne zabezpečili obnovenie zákonného stavu.
[celý článok]

ZOMOS, KI a Aliancia Fair-play budú monitorovať voľby starostu v obci Ruská
[28.06.2013, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Zástupcovia troch mimovládnych organizácií budú v sobotu v obci Ruská (okres Michalovce) dohliadať na priebeh nových volieb starostu.
[celý článok]

Hlásenie pobytu a cesta k slobodnej spoločnosti
[28.06.2013, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Povinnosť občanov hlásiť pobyt v zahraničí, či prechodný pobyt v rámci Slovenska je neopodstatnený byrokratický nezmysel. Nemôžeme sa vyhovárať, že nám to nariadil Brusel. Kaliňákova novela obsah povinnosti hlásiť pobyt v zahraničí nemení, len absurdne zdôrazňuje, že je povinná.
[celý článok]

Štyri novely zákona o obecnom zriadení v parlamente
[28.05.2013, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Stanovisko Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika k navrhovaným zmenám zákona o obecnom zriadení.
[celý článok]

V Spišskom Podhradí pustili do gatí a tvária sa, že je to koláčik
[10.05.2013, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Situácia je to bizarná. Spišské Podhradie si uvedomilo, že jeho pozícia odmietajúca sprístupniť mi informácie je neudržateľná a keby nevyhovelo ani môjmu odvolaniu, skončilo by to na súde, ktorý by prehralo. Tak pustilo do gatí a informácie mi zaslalo. Aby sa však naďalej mohlo tváriť, že nepochybilo, tak tvrdí, že to, čo pri pustení do gatí vyprodukovalo, je vlastne koláčik.
[celý článok]

Porušovanie infozákona v samospráve pokračuje
[10.05.2013, Dušan Sloboda a Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Mesto Spišské Podhradie požadované informácie po odvolaní sprístupnilo. Opäť však pri tom porušilo zákon. Hrubého porušenia zákona o slobodnom prístupe k informáciám sa dopustilo mesto Trenčianske Teplice.
[celý článok]

Viem, ale nepoviem z Trenčianskych Teplíc. A nie je to Mečiar
[26.04.2013, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Samospráva mesta Trenčianske Teplice vzbudzuje pozornosť širšej verejnosti aj na slovenské pomery mimoriadne ostrým sporom medzi primátorom mesta Štefanom Škultétym a časťou poslancov mestského zastupiteľstva. Najnovšie má šancu zaujať aj priam ukážkovým pošliapaním zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
[celý článok]

Ponúkame servis pre občana i samosprávu
[30.03.2013, Dušan Sloboda, Ondrej Dostál a Ivan Kuhn, KI KOMENTUJE]
Postup, ako žiadať o informácie prostredníctvom zákona o slobodnom prístupe k informáciám, elektronické formuláre pre žiadateľov o informácie, vzorové modelové dokumenty pre samosprávy či manuály, ako má samospráva zverejňovať informácie. Tieto a ďalšie informácie poskytuje webstránka, ktorá je jedným z výstupov projektu KI s názvom Právo na dobrú samosprávu.
[celý článok]

Právo na dobrú samosprávu ponúka vzorové dokumenty pre miestne referendum a zhromaždenie obyvateľov obce
[28.03.2013, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
KI pripravil ďalšie dva vzorové dokumenty, ktoré upravujú dve formy, ktorými obyvatelia obce podľa ústavy a zákona o obecnom zriadení vykonávajú samosprávu obce.
[celý článok]

Právo na dobrú samosprávu má ambíciu pomôcť občanom starajúcim sa o veci verejné
[25.03.2013, Dušan Sloboda, Ondrej Dostál a Ivan Kuhn, KI KOMENTUJE]
KI realizuje projekt Právo na dobrú samosprávu. V rámci neho bolo so žiadosťami o informácie oslovených 247 samospráv (138 miest, 70 vidieckych obcí, 22 mestských častí Košíc a 17 mestských častí Bratislavy). Každej z nich boli e-mailom zaslané dve žiadosti o informácie.
[celý článok]

Právo na dobrú samosprávu sa predstavilo v Rožňave
[23.03.2013, Ivan Kuhn a Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Dnes sa v Rožňave konal ďalší z workshopov, ktoré realizuje KI v rámci projektu Právo na dobrú samosprávu. Po Vinodole a Lúčkach išlo v poradí o tretie stretnutie s občanmi, ktorí sa aktívne zaujímajú o dianie v miestnych samosprávach.
[celý článok]

Právo na dobrú samosprávu ponúka vzorové dokumenty pre zverejňovanie informácií a participáciu občanov
[21.03.2013, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
KI pripravil dva vzorové dokumenty, ktoré majú za cieľ pomôcť samosprávam lepšie informovať verejnosť o svojej činnosti a vytvoriť podmienky pre reálne ovplyvňovanie činnosti samosprávy zo strany občanov.
[celý článok]

Purpurová ruža z Vrbového
[20.03.2013, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Martin sa hrdí titulom Transparentné mesto, ale odmieta sprístupniť informácie, ktoré iné obce a mestá bez problémov poskytujú. V Rožňave a Vrbovom potvrdzujú prijatie infožiadosti priamo primátori a niekedy je s nimi väčšia zábava ako vo filmoch Woodyho Allena.
[celý článok]

Kuriózne odpovede miest a obcí na žiadosti o informácie
[18.03.2013, Dušan Sloboda a Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
KI realizuje projekt Právo na dobrú samosprávu. V rámci neho člen projektového tímu Ondrej Dostál oslovil so žiadosťami o informácie 247 samospráv (138 miest, 70 vidieckych obcí, 22 mestských častí Košíc a 17 mestských častí Bratislavy). Každej z nich e-mailom zaslal dve žiadosti o sprístupnenie informácií. Kým väčšina samospráv odpovedala korektne a v súlade so zákonom, niektoré odpovede boli naozaj kuriózne.
[celý článok]

Samosprávy a infozákon
[13.03.2013, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Zhruba o rok bude na Slovensku prebiehať pohnutá verejná diskusia, akým spôsobom zmeniť zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Reálne hrozí, že na jej konci budeme svedkami dosiaľ najvážnejšieho oklieštenia práva občanov na informácie.
[celý článok]

Vám neodpovieme. Ste len e-mail
[11.03.2013, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Úrady začínajú delostreleckú prípravu na vykastrovanie zákona o slobodnom prístupe k informáciám. V médiách sa každú chvíľu objaví článok o tom, ako občania šikanujú úrady so svojimi infožiadosťami. Vláda sa v novembri uzniesla, že ministerstvo spravodlivosti má do marca 2014 pripraviť novelu infozákona, ktorá by riešila „problémy z aplikačnej praxe". Niektoré úrady však už dnes kastrujú infozákon vo vlastnej réžii. Napríklad ten mestský v Spišskom Podhradí. Zákon - nezákon.
[celý článok]

Spišské Podhradie robí obštrukcie pri uplatňovaní infozákona
[08.03.2013, Dušan Sloboda a Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Primátor Jozef Bača odmieta sprístupniť informácie na základe žiadosti zaslanej e-mailom.
[celý článok]

Pavol Paška, Anna Gaja a záhada utajených zmlúv
[13.02.2013, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Ak niečo Košiciam ako Európskemu hlavnému mestu kultúry 2013 vychádza dokonale, tak je to nepochybne zviditeľňovanie prostredníctvom škandálmarketingu.
[celý článok]

Depardieu vs. Hollande: La cloche et l'idiot (Glosa)
[11.02.2013, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Nielen Francúzi si na sklonku minulého roku všimli dramatickú verejnú prekáračku medzi francúzskym prezidentom a známym francúzskym hercom. François Hollande a Gérard Depardieu si to rozdali vo veľkom štýle. Kto naštval viac vás?
[celý článok]

Festival nemoci tretej moci
[24.11.2012, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Keďže trestné stíhanie považujem za absurdné, rozhodol som sa Zuzanu Piussi podporiť. Pokiaľ budú pokračovať v trestnom stíhaní Zuzany Piussi, mali by začať trestne stíhať aj mňa. A všetkých ostatných, ktorí sa verejne prihlásia k tomu, že konanie Zuzany Piussi schvaľujú.
[celý článok]

Znížením konkurencie k vyššej kvalite?
[02.10.2012, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Argumentácia o vyššej kvalite je postavená na vode. Ak sú koncipienti využívaní len ako lacná pracovná sila, nie sú pripúšťaní k odborným veciam a advokát sa im nevenuje, nič na tom nezmení ani dlhšia prax, ani menší počet koncipientov na advokáta, ani dĺžka praxe školiaceho advokáta. Avšak o kvalitu tu evidentne nejde...
[celý článok]

Sofistikovanejšie ako tma
[06.09.2012, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Hospodárske škody hrozia skôr zo samotného schválenia zákona o sociálnom poistení než z jeho neskoršej účinnosti...
[celý článok]

Dane a smrť. Alebo aspoň dane
[05.06.2012, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Vláda chce viac míňať, preto musí ľuďom vytiahnuť viac z ich peňaženiek.
[celý článok]

O pozorných študentoch a nepozorných živnostníkoch
[30.04.2012, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Situácia, keď jedna verejná inštitúcia vyžaduje od občana informáciu, ktorou disponuje iná verejná inštitúcia, miesto toho, aby si ju od tej druhej inštitúcie získala sama, je chorá a zvrátená.
[celý článok]

Veľká novela a malá reforma
[28.04.2011, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Ministerstvo si dalo záležať a o pripravovaných zmenách v Zákonníku práce rokovalo s odbormi a zamestnávateľskými združeniami niekoľko mesiacov. Výsledkom je návrh novely, o ktorom možno povedať zhruba to, čo o zamýšľanom zrušení súbehu výpovednej doby a odstupného. Po schválení novely bude slovenský pracovný trh pružnejší, ale od skutočne slobodného trhu bude ešte stále veľmi vzdialený.
[celý článok]

Slobodu pre Lioua Siao-poa!
[12.11.2010, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Liou Siao-Po, väznený čínsky disident, získal Nobelovu cenu mieru za rok 2010. Gratulujem, Liou Siao-po, a želám čo najskôr slobodu! Vám osobne aj celej Číne.
[celý článok]

Ešte jedny protiústavné voľby
[10.10.2010, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Neexistuje žiadny legitímny a ústavný dôvod obmedzovať kampaň pred komunálnymi voľbami. Čakajú nás ešte jedny voľby zasahujúce do slobody prejavu viac, ako to predpokladá ústava.
[celý článok]

Obnoviť dôveru k slobode a k slušnosti
[12.07.2010, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Keď som pred necelými štyrmi rokmi hodnotil programové vyhlásenie vtedy nastupujúcej vlády Roberta Fica, nazval som ho programom nedôvery k slobode. Jednou z najdôležitejších úloh vlády pravicovej koalície, ktorá prichádza po Ficovom kabinete, by preto mala byť obnova dôvery v slobodnú spoločnosť.
[celý článok]

Bodka za čínskou kauzou: 1 euro ako zadosťučinenie
[20.06.2010, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Ústavný súd v náleze konštatoval, že postupom krajského súdu bolo porušené moje základné právo pokojne sa zhromažďovať zaručené v čl. 28 Ústavy SR.
[celý článok]

Sloboda ako nutné zlo v sociálnom štáte
[06.05.2010, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Súčasná vláda vníma slobodnú spoločnosť ako nutné zlo, ktoré musí strpieť...
[celý článok]

Mark miluje Bridget a bude z toho „prúser“
[16.03.2010, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Zákon o štátnom jazyku je zlý, hlúpy a absurdný. Nechajme teraz bokom národnostné menšiny a ich práva, vysokých komisárov a ich správy. Jazykový zákon je zlý predovšetkým preto, že zasahuje do slobodného šírenia informácií. A to aj v takých sférach, do ktorých sa štát vôbec nemá čo starať...
[celý článok]

Verejná zbierka na sochu T. G. Masaryka v Bratislave
[24.02.2010, Ondrej Dostál, KI INFORMUJE]
KI vyhlásil verejnú zbierku na sochu T. G. Masaryka v Bratislave. Verejná zbierka KI je podpornou aktivitou, ktorá umožní občanom zjednodušenou formou prispievať na sochu T. G. Masaryka bez potreby uzatvárania darovacej zmluvy...
[celý článok]

Zápas o slobodu v Číne si zaslúži našu podporu
[09.02.2010, Milan Nič, Martin Bútora, Gabriela Šuvadová a Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Pred niekoľkými dňami sme zaslali do nórskeho Osla nomináciu čínskeho politického väzňa Liu Siao-poa na Nobelovu cenu za mier za rok 2010. Je to ocenenie muža, ktorý v najväčšej krajine sveta, v podmienkach politického útlaku inicioval jedinečnú občiansku iniciatívu - manifest Charta 08...
[celý článok]

Obvodný úrad zastavil priestupkové konania v čínskej kauze
[18.12.2009, Ondrej Dostál, KI INFORMUJE]
Obvodný úrad Bratislava mi doručil rozhodnutie o tom, že zastavil priestupkové konanie, ktoré voči mne viedol v súvislosti s udalosťami, ktoré sa odohrali dňa 18. júna 2009 pred prezidentským palácom počas návštevy čínskeho prezidenta. Znamená to, že nebudem pokarhaný...
[celý článok]

Vaječná imunita a korupčný hnoj
[15.12.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Poslanec NR SR za SNS Jozef Rydlo bol zasiahnutý tromi vajcami, keď obhajoval poslaneckú imunitu. Premiér Robert Fico zasa obhádzal kopou hnoja celú slovenskú tlač, keď obhajoval imunitu svoju a svojej rodiny. Viac ako o imunitu tu však ide o korupciu a klientelizmus...
[celý článok]

Petíciu k posudku prof. Labaša už podpísalo vyše 1 800 ľudí a cez internet podporilo 644
[04.12.2009, Ondrej Dostál, KI INFORMUJE]
Petíciu k posudku prof. Labaša v kauze Hedviga Malinová podpísalo 1 811 občanov SR. Prvých 101 petičných hárkov doručili prokuratúre členovia petičného výboru, minulý týždeň v piatok 27. novembra 2009...
[celý článok]

Obrovské úspechy Roberta Fica
[03.12.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Robert Fico zažil minulý týždeň dva obrovské úspechy. Jeden ako premiér, druhý ako predseda Smeru. Aspoň podľa jeho vlastných slov. Prvým bolo vymenovanie slovenského eurokomisára, druhým výsledky regionálnych volieb...
[celý článok]

Klausov boj o Lisabon a slávne Ficovo víťazstvo
[03.11.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Kým Klaus urobil zo záverečnej etapy Lisabonskej hry malú drámu, Ficov zástoj patrí z hľadiska žánru medzi komédie. Konkrétne išlo o frašku. Sociálny kabát sa v tomto prípade ukázal bližší ako národná košeľa...
[celý článok]

Súdy na strane nepriateľov slobodných informácií
[28.10.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Rozhodnutia súdov by mali byť dôkladne zargumentované a presvedčivé. Také, aby v ľuďoch posilňovali vieru v spravodlivosť. Niektoré rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave takými určite nie sú...
[celý článok]

Ako Fico diskriminoval
[20.10.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Janušek aj Štefanov sú pohlavím evidentne muži. A snáď aj rodom. Národnosťou Slováci ako repy, veď inak by nemohli ministrovať za SNS. Žeby tým dôvodom diskriminácie bolo ich „iné postavenie“? Že jeden už ministrom bol a druhý ešte nie?
[celý článok]

Budeme regulovať internet. Lebo EÚ
[18.10.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Dnes regulácia televízneho vysielania cez internet, zajtra regulácia akýchkoľvek videomateriálov na internete, pozajtra regulácia celého obsahu internetu...
[celý článok]

Ondrej Dostál hosťom v relácii Lampa
[09.10.2009, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Riaditeľ KI Ondrej Dostál bol hosťom v relácii Lampa v televízii JOJ Plus...
[celý článok]

Lipšicova tretia cesta: Ako poraziť Fica
[29.09.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Existujú tri cesty, ako sa vyhnúť prepadnutiu pravicových hlasov. Prvou je volebný úspech menších strán, druhou ich eliminácia, treťou spolupráca...
[celý článok]

Inšpekcia odmietla podnety proti postupu polície počas návštevy čínskeho prezidenta
[25.09.2009, Ondrej Dostál, KI INFORMUJE]
Inšpekcia ministerstva vnútra odmietla sťažnosť piatich mimovládnych organizácií na postup polície počas návštevy čínskeho prezidenta v júni v Bratislave...
[celý článok]

Ľudské práva na Slovensku – verzia Čína light
[25.09.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Návšteva čínskeho prezidenta sa stala príležitosťou na porušovanie ľudských práv aj u nás...
[celý článok]

Slovenská národná sranda
[22.09.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Minister školstva dokázal, že má aspoň toľko zmyslu pre humor ako Inland. Nezrušil síce rímsky nápis na trenčianskom brale, ale latinské označenia tried v osemročných gymnáziách. Na Slovensku po slovensky!
[celý článok]

Rómske štatistiky, slovenský útok na Poľsko a komunistickí vrahovia v STV
[08.09.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Prečo bežné spoločenské vedomie na Slovensku, ale aj inde v Európe a vo svete, tak silno rozlišuje medzi zločinnosťou komunizmu a fašizmu, keď medzi ich zločinmi žiadne zásadné rozdiely neexistujú?
[celý článok]

Polícia opäť posúdila krádež letákov len ako priestupok
[03.09.2009, Ondrej Dostál, KI INFORMUJE]
Polícia aj pri opätovnom prešetrovaní odcudzenia mojich letákov počas protestov za ľudské práva v Číne, ku ktorému musela pristúpiť po mojej sťažnosti na pokyn prokuratúry, opätovne konštatovala, že nejde o trestný čin a vec má byť posúdená len ako priestupok. Proti uzneseniu polície som znovu podal sťažnosť...
[celý článok]

Prejav na proteste proti jazykovému zákonu
[02.09.2009, Ondrej Dostál, KI INFORMUJE]
Je najvyšší čas, aby sa slovenskí politici prestali správať k maďarskej menšine ako k nepriateľovi, podozrievavo a s nedôverou. Je morálnou povinnosťou slovenských demokratických politikov robiť takú politiku, aby sa Maďari na Slovensku cítili dobre a spokojne. Aby cítili, že Slovensko je ich vlasť a oni sú jeho plnohodnotní občania...
[celý článok]

Odpor proti pokarhaniu
[19.08.2009, Ondrej Dostál, KI INFORMUJE]
Dnes som podal odpor (odvolanie) proti rozkazu Obvodného úradu Bratislava, ktorým som bol uznaný vinným zo spáchania priestupku proti verejnému poriadku a ktorým mi bolo ako sankcia uložené pokarhanie. Priestupku som sa mal dopustiť dňa 18.6.2009 na Hodžovom námestí počas protestov za ľudské práva v Číne. V odpore žiadam, aby bolo konanie zastavené, pretože skutok, o ktorom sa koná, nie je priestupkom...
[celý článok]

Sťažnosť proti nedodržaniu trojdňovej lehoty na rozhodnutie súdu o zákaze zhromaždenia
[19.08.2009, Ondrej Dostál, KI INFORMUJE]
V pondelok 17.8.2009 bola na Ústavný súd SR zaslaná ústavná sťažnosť, v ktorej je namietané porušenie mojich základných práv Krajským súdom v Bratislave pri rozhodovaní o zákaze zhromaždenia, ktoré sa pred Prezidentským palácom na Hodžovom námestí malo uskutočniť počas návštevy čínskeho prezidenta 18.6.2009...
[celý článok]

Videokomentár: Ondrej Dostál: Kaliňák klamal a zavádzal
[18.07.2009, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Pozrite si videokomentár Ondreja Dostála, riaditeľa KI, v ktorom reaguje na tlačovú konferenciu ministra vnútra Roberta Kaliňáka...
[celý článok]

Lži ministra Kaliňáka
[15.07.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Minister vnútra Robert Kaliňák zvolal včera tlačovú besedu k predbežným výsledkom vyšetrovania udalostí pred Prezidentským palácom počas návštevy čínskeho prezidenta. O výsledkoch vyšetrovania toho veľa nenahovoril...
[celý článok]

Koniec anarchie (Glosa)
[03.07.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Na internet zatiaľ nedohliada nikto. Nemáme žiadnu Radu pre dohľad nad internetom, ktorá by kontrolovala, či je na internete správne množstvo reklamy, či obsah informácii webových stránok je objektívny, vyvážený a politicky korektný, či sú stránky správne označené. Blýska sa však na lepšie časy...
[celý článok]

Zelená pre Harabina
[30.06.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Minulý týždeň priniesol jednu dobrú a jednu zlú správu pre slovenské súdnictvo. Štefan Harabin už nie je ministrom spravodlivosti, lebo sa stal predsedom Najvyššieho súdu SR a predsedom Súdnej rady...
[celý článok]

Čínsky týždeň: Komunisti pred Prezidentským palácom
[26.06.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Organizované útoky „náhodne príduvších“ Číňanov riadených „mužmi v čiernom“ proti slovenským demonštrantom netreba príliš detailne popisovať. Za pozornosť však stojí až prekvapujúca podobnosť medzi agresívnym správaním fanúšikov čínskeho a slovenského prezidenta...
[celý článok]

Násilie na námestí a špekulácie
[22.06.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Je zlé, keď polícia nedokáže rozlíšiť medzi útočníkmi a ich obeťami. Ešte horšie je, keď minister vnútra tvrdí, že je to v poriadku...
[celý článok]

Videokomentár: Ondrej Dostál o svojom zatknutí
[21.06.2009, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Pozrite si videokomentár Ondreja Dostála, riaditeľa KI, o svojom zatknutí...
[celý článok]

Otvorený list Marekovi Maďaričovi
[19.06.2009, Ondrej Dostál, KI INFORMUJE]
Vážený pán minister, vyzývam Vás, aby ste ako predstaviteľ demokratickej krajiny prejavili svoju úctu k slobode, demokracii a ľudským právam tým, že najvyššiemu predstaviteľovi totalitného čínskeho režimu pamätník obetiam komunizmu pdo Devínom ukážete...
[celý článok]

Ondrej Dostál hosťom v úvode Lampy
[19.06.2009, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Riaditeľ KI Ondrej Dostál bol hosťom v úvode relácie Lampa v televízii JOJ Plus...
[celý článok]

Videokomentár: Ondrej Dostál: Regulácia internetu je problém
[18.06.2009, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Pozrite si videokomentár Ondreja Dostála, riaditeľa KI, k chystaným reguláciám televízneho vysielania na internete...
[celý článok]

Komunista v Prezidentskom paláci
[16.06.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Novým vládam sa zvykne dávať 100 dní, aby sa prejavili. Ivanovi Gašparovičovi 100 dní dávať nemusíme. Nie je nový a už sa prejavil dostatočne. Len na ilustráciu tri príklady, ktoré vytvárajú symbolický most medzi jeho dvoma funkčnými obdobiami...
[celý článok]

Eurovoľby: Fianna Fáil, Fine Gael a Ficov gél
[09.06.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Najdôležitejším výsledkom eurovolieb je zistenie, že víťazstvo Smeru v parlamentných voľbách nie je neodvratné. Prezidentské voľby i eurovoľby ukázali, že volebný gél značky Robert Fico ešte stále funguje, nech si ním svoju bujnú hrivu potrie Ivan Gašparovič, Boris Zala alebo Monika Beňová...
[celý článok]

Slotove smradľavé emisie
[03.06.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Niečo smradľavé je v štáte slovenskom. A nie sú to len emisie, ktoré vypúšťa Slota. Zodpovednosť za šíriaci sa zápach je aj na Robertovi Ficovi, ktorý Slotu zobral do koalície, vytvoril s ním „najlepšiu možnú vládu“ a doteraz mu všetky jeho smradľavé emisné úlety toleruje...
[celý článok]

Mafián, Harabin a zlatá rybka: Nájdi rozdiel!
[26.05.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Skúste si – čisto hypoteticky – predstaviť, že ste mafián a chytíte zlatú rybku. Špeciálny súd bol zlikvidovaný, kamarát vášho kolegu mieri do kresla predsedu Najvyššieho súdu. Aké bude vaše tretie želanie?
[celý článok]

Slovenský rozhlas: Zákon proti nevýhodným predajom v samospráve
[25.05.2009, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Nevýhodné predaje obecných a župných majetkov za priateľské ceny pod trhovú hodnotu a bez verejnej súťaže by sa mohli stať minulosťou...
[celý článok]

Zákon proti komunálnej zlodejine
[21.05.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Samosprávy sa často sťažujú na nedostatok finančných prostriedkov. Ten je však spôsobený aj šafárením s verejným majetkom. Keby samosprávy predávali a prenajímali svoj majetok vždy transparentným spôsobom a súťažnými metódami, mohli byť na tom finančne oveľa lepšie...
[celý článok]

Vhodný čas na zmenu vlády
[19.05.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
ephoto.skDohodnúť sa na znížení počtu ministerstiev je mimoriadne ťažké. Okrem všeobecnej nechuti politikov znižovať počet miest, ktoré môžu obsadiť, je dôležitý aj časový aspekt...
[celý článok]

Keď Fico o morálke káže
[12.05.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
"Iba mravne zvrhlí ľudia, nezodpovední finančníci si zahrali svoj poker s osudmi slušných ľudí na celom svete," uviedol predseda vlády v príhovore počas pietneho aktu kladenia vencov v Bratislave pri príležitosti 64. výročia víťazstva nad fašizmom. Ficove hlboké myšlienky prednášané pri príležitosti historických výročí bývajú už tradične dôvodom na zamyslenie. Ani teraz to nie je inak...
[celý článok]

Ficova doktrína, zlodeji v súlade so zákonom a zákon proti zlodejčine
[05.05.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Nikto z Ficových predchodcov sa k zvýhodňovaniu vlastných nehlásil tak otvorene a na plnú hubu. Dokonca aj Mečiar o tom otvorene hovoril len na uzavretých straníckych zasadnutiach HZDS v Zlatej Idke, nie na tlačových besedách na Úrade vlády ako Fico...
[celý článok]

Mikolajov papierový drak
[14.04.2009, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Ministerstvo školstva chce chrániť učiteľov tým, že z nich spraví verejných činiteľov. Niektorí žiaci sú totiž čoraz agresívnejší a učiteľov napádajú nielen slovne, ale aj fyzicky. Útok na verejného činiteľa je trestným činom a hrozba trestu by teda mohla potenciálnych páchateľov od takýchto útokov odrádzať. Bude?
[celý článok]

Postavenie verejných činiteľov nezabezpečí učiteľom reálne lepšiu ochranu
[24.03.2009, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Ustanovenie za verejných činiteľov nezabezpečí učiteľom reálne lepšiu ochranu pred násilným správaním a zároveň ich vystaví hrozbe trestného stíhania za konanie, ktoré v súčasnej úprave nie je považované za trestný čin.
[celý článok]

Jaj a Ajhľa aneb TOP 3 jazikového zákona (Glosa)
[20.12.2008, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Keď Spolok milovníkov fínskej kultúry zorganizuje festival fínskych filmov, ktoré sa budú premietať v pôvodnom znení bez titulkov, program festivalu bude iba vo fínčine a propagačné plagáty tiež, ide o porušenie zákona o štátnom jazyku...
[celý článok]

Protiústavné obmedzenia volebnej kampane
[11.12.2008, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Neexistuje legitímny dôvod obmedzovať šírenie informácií o kandidátoch len na obdobie volebnej kampane...
[celý článok]

Zlá novela zlého zákona
[04.12.2008, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Zákon o štátnom jazyku je výplodom éry mečiarizmu. Je smutným vysvedčením obdobia dvoch vlád Mikuláša Dzurindu, že tento zákon nebol v rámci vyrovnávania sa s dedičstvom mečiarizmu za 8 rokov zrušený a nahradený iným...
[celý článok]

Právo príslušníkov menšín zúčastňovať sa na riešení menšinových záležitostí – ústavné zakotvenie a reálna prax v SR
[03.10.2008, Ondrej Dostál, PREDNÁŠKY A PREZENTÁCIE]
Prednášku, ktorú prezentoval Ondrej Dostál dňa 30. septembra 2008 v rámci medzinárodného workshopu – Etnická stabilita – etnické zmeny, ktorý organizoval Fórum inštitút pre výskum menšín v Šamoríne, nájdete tu...
[celý článok]

Bravó, Ivan Gašparovič!
[25.07.2008, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Niežeby som to robil nejako extra rád, ale nemôžem to neurobiť. Prezident Ivan Gašparovič si zaslúži pochvalu. Konečne využil svoje právomoci spôsobom, ktorý sa od hlavy štátu očakáva, a upozornil na problém, na ktorý mala upozorniť opozícia.
[celý článok]

Poslanec Smeru je klamár: Ako opozícia za vyvlastňovanie hlasovala
[18.07.2008, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Poslancovi Smeru Petrovi Pelegrinimu sa podaril husársky kúsok. Prinútil väčšinu opozičných poslancov hlasovať v parlamente za rozšírenie pôsobnosti vyvlastňovacieho diaľničného zákona. Opozícia pritom tento zákon považuje za protiústavný a napadla ho na Ústavnom súde. Teraz odmávala, že od októbra bude platiť aj na ďalších úsekoch budúcej diaľnice, a ani si to nevšimla. Povedzme to rovno: Poslanec Smeru opozíciu oklamal, opozícia sa oklamať nechala...
[celý článok]

Maximilián Fico a cenová disciplína
[26.06.2008, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Je prirodzené, ak sa politik obáva o svoju popularitu, ale predstava, žeby mal ísť len preto niekto do väzenia, to už je silná káva...
[celý článok]

Jakobín Fico
[16.06.2008, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Omylom je už samotná snaha vlády regulovať ceny. Cena je výsledkom dobrovoľnej dohody predávajúceho a kupujúceho a zásahy štátu ju môžu iba deformovať. Navyše však existuje rozdiel medzi cenovou reguláciou a jej ochranou prostredníctvom trestného práva...
[celý článok]

TV SME: Lisabonská zmluva je len prezlečená euroústava
[14.06.2008, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Ondrej Dostál z Konzervatívneho inštitútu si myslí, že Lisabonská zmluva a euroústava sú z obsahového hľadiska takmer totožné. Európski lídri sa podľa neho dopustili na občanoch EÚ "malého podvodu"...
[celý článok]

Vážneho vážny problém: Keď je recidivista ministrom
[03.06.2008, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Keď sa recidivista dostane pred súd, obvykle je to posudzované ako priťažujúca okolnosť. Keď sa recidivista dostane do Ficovej vlády, môže to byť okolnosť, ako sa stať premiérovým obľúbencom. Presne ako v prípade ministra dopravy Vážneho.
[celý článok]

Lisabonský zákon a tlačová zmluva: útok na slobodnú spoločnosť
[05.05.2008, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Príbehy Lisabonskej zmluvy a tlačového zákona sa osudovo preplietli. Snaha opozície brániť slobodu tlače je chvályhodná. V lisabonsko-tlačovej konštrukcii však bola od začiatku zabudovaná systémová chyba. A to, že sa zrútila ako domček z kariet, to len potvrdzuje...
[celý článok]

Zradca Csáky, nevďačník Dzurinda a unáhlený Lipšic
[15.04.2008, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
SMK pri Lisabonskej zmluve podrazila svojich opozičných partnerov. SDKÚ a KDH, ktoré sú právom rozhorčené, považujú postup SMK za zradu a posielajú ju na trestnú lavicu do konca volebného obdobia. Csákyho zrada, Dzurindovo rozhorčenie a Lipšicova červená karta pre SMK majú však aj svoje druhé strany mince...
[celý článok]

Dušan Čaplovič nie je Brad Pitt
[19.03.2008, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Rozdiely medzi nimi sú do očí bijúce. Brad Pitt dostal za úlohu vo filme Sedem rokov v Tibete zákaz vstupu na čínske územie...
[celý článok]

Ako vybabrať s pani Slimákovou alebo Podvod z Lisabonu
[29.01.2008, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Argumenty, pre ktoré bol dôvod si myslieť, že euroústava by na Slovensku nemala byť schvaľovaná iba v parlamente, ale aj referendom, platia aj pre Lisabonskú zmluvu. O ústavnosti procesu ratifikácie Lisabonskej zmluvy by mal rozhodnúť Ústavný súd...
[celý článok]

Iniciatíva za dôstojný dôchodok V.T. mimozemšťanky
[21.01.2008, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Zdroj: blogy.etrend.sk/rado-batoTomanovej žaloba je neopodstatnená. Slovenská spoločnosť je už natoľko vyspelá a tolerantná, že pani ministerka sa za svoj mimozemský pôvod nemusí hanbiť. Ja by som sa na jej mieste hanbil za iné veci - za novelu Zákonníka práce, za deformovanie dôchodkového systému, za šírenie bludov o sociálnej situácii na Slovensku a podobne...
[celý článok]

Protest proti diktátorovi rušením verejného poriadku? Už stačilo!
[22.11.2007, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
To, že má Ficova vláda slabosť pre diktátorov, je známe už dávno. Je to hanba, ale žiadna novinka. Avšak to, že si polícia dovolí zmariť protest proti jednému z nich tým, že protestujúcu kazašskú novinárku doslova odvlečie z námestia, prekračuje už všetky medze...
[celý článok]

Vznikne Mimovládna rada pre prirodzenú rôznorodosť
[11.10.2007, Zuzana Humajová a Ondrej Dostál, KI INFORMUJE]
Vláda SR dnes rozhoduje o zriadení Rady vlády pre rodovú rovnosť. KI bude iniciovať vytvorenie Mimovládnej rady pre prirodzenú rôznorodosť. Rada bude pôsobiť ako nezávislé neformálne združenie jednotlivcov a organizácií, spojených presvedčením, že štát by nemal umelo a násilne zasahovať do prirodzene existujúcich rozdielov medzi ženami a mužmi...
[celý článok]

V Rade vlády pre národnostné menšiny sa má znížiť zastúpenie maďarskej a rómskej menšiny
[02.10.2007, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Na program rokovania vlády je predložený Návrh štatútu a návrh na personálne obsadenie Rady vlády Slovenskej republiky pre národnostné menšiny a etnické skupiny. Zmenený štatút je však z obsahového hľadiska takmer identický so súčasným. Jediným relevantným rozdielom je zníženie zastúpenia maďarskej a rómskej menšiny v Rade...
[celý článok]

Ako psíček a mačička slovenský guláš varili (Glosa)
[01.10.2007, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Slovenskí politickí psíčkovia a mačičky pripravili v septembri pozoruhodný guláš. Nahádzali doň Hlinkove zákony, Benešove dekréty, Clementisovu aj Mináčovu tabuľu...
[celý článok]

Európska reformná finta
[19.07.2007, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Reformná zmluva nie je žiadnou reformou európskej integrácie, ani žiadnou podstatnou zmenou obsahu euroústavy, ale iba fintou na občanov európskych krajín...
[celý článok]

Nezdravé nápady ministerstva zdravotníctva
[28.05.2007, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Snahy Ivana Valentoviča majú jednotné smerovanie. Pozerajú sa na zdravotníctvo socialistickými očami: idú proti pluralite, nedôverujú konkurencii a nechápu význam motivácie v ľudskom konaní...
[celý článok]

Tomanovej nadhodnota: Zákonník proti práci
[18.04.2007, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Možno predpokladať, žeby niekto s plným vedomím a zámerne navrhoval niečo, čo zhorší podnikateľské prostredie, poškodí ekonomiku a obmedzí ľudí?
[celý článok]

Rozporové konanie o hromadnej pripomienke k Zákonníku práce
[13.03.2007, Ondrej Dostál, KI INFORMUJE]
Dnes sa na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny uskutočnilo rozporové konanie k hromadnej pripomienke k návrhu novely Zákonníka práce. K zblíženiu stanovísk zástupcov ministerstva a iniciátorov hromadnej pripomienky však na rokovaní neprišlo. Z 15 bodov pripomienok formulovaných v hromadnej pripomienke prišlo k zhode iba v jednom prípade...
[celý článok]

Národnostné menšiny
[16.02.2007, Ondrej Dostál, ŠTÚDIE]
Autor sa zaoberá situáciou národnostných menšín na Slovensku. Analyzuje ich postavenie v právnom a inštitucionálnom systéme a v politickom prostredí, hodnotí plnenie programových zámerov vlády Mikuláša Dzurindu vo vzťahu k národnostným menšinám v uplynulom volebnom období i zámery novej vlády Roberta Fica v tejto oblasti...
[celý článok]

Odškodňovať prevádzkovateľov zimných stredísk?
[23.01.2007, Ondrej Dostál a Radovan Kazda, KI KOMENTUJE]
Podpredseda HZDS Milan Urbáni navrhol, aby vláda odškodnila prevádzkovateľov zimných stredísk kvôli počasiu, ktoré im spôsobuje nenávratnosť investícií...
[celý článok]

Svine z Európskej únie
[09.01.2007, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Svine z Európskej únie neprimerane zasahujú do života ľudí na Slovensku. Potvrdzuje to nový zákon o veterinárnej starostlivosti, ktorý v decembri schválili poslanci. Okrem iného sa ním zavádza povinnosť ohlasovať úradom domáce zabíjačky. Že v tejto hlúposti má prsty EÚ, by nás už asi nemalo veľmi prekvapovať...
[celý článok]

Rozpad eura a slovenské peňaženky
[18.12.2006, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Na úvod dve správy. Jedna dobrá a jedna zlá. 1. Euro sa rozpadáva. 2. Priemerného slovenského občana sa to veľmi nedotkne. Ktorá z týchto správ je dobrá a ktorá zlá, nech posúdi každý sám...
[celý článok]

Ficove rovnice (Glosa)
[21.11.2006, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Premiér Robert Fico v škole opisoval, chodil za dievčatami, nemal rád matematiku a fyziku a výsostne nenávidel chémiu. Filmové a iné hviezdy, hviezdičky, či aspoň celebrity sa často zvyknú priam chváliť tým, ako im v škole nešla matematika. Patrí to už akosi k bontónu. Zdá sa teda, že Slovensko má konečne premiéra, ktorý je hviezda...
[celý článok]

Program nedôvery k slobode
[31.08.2006, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Z programového vyhlásenia priam trčí nedôvera k takému usporiadaniu spoločnosti, ktoré je založené na čo najširšom uplatnení ľudskej slobody a s ňou súvisiacej zodpovednosti...
[celý článok]

K nekompetentným vyjadreniam ministerky Tomanovej
[08.08.2006, Ondrej Dostál a Dušan Sloboda, KI KOMENTUJE]
Vyjadrenia ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej o 65-percentnej miere chudoby v Petržalke sú prejavom hrubej nekompetentnosti a vyvolávajú pochybnosti o jej schopnosti viesť zverený rezort...
[celý článok]

Slovenské povolebné voľby
[02.08.2006, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Slovenské parlamentné voľby neboli zaujímavé ani tak tým, ako dopadli, ale skôr tým, čo po nich nasledovalo. Karty boli totiž rozdané dlho dopredu, otázne bolo akurát to, ako s nimi povolební hráči naložia...
[celý článok]

Protiústavné déjà vu: Fico v Mečiarových stopách
[28.07.2006, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Ak jedným z prvých krokov novej vládnej koalície naozaj bude zmena volebného zákona, ktorá politickým stranám umožní vyberať si náhradníkov za poslancov, bude to vykročenie ľavou nohou. Takýto zámer už oznámili lídri vládnej trojky. Je to zámer zlý a pravdepodobne aj protiústavný...
[celý článok]

Daň zo SMS a e-mailov na obzore
[05.06.2006, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Americký prezident Ronald Reagan kedysi zhrnul obvyklý prístup vlád k hospodárstvu do troch viet: „Ak sa to pohne, zdaň to. Ak sa to stále hýbe, reguluj to. Ak sa to prestane hýbať, dotuj to.“ Návrh zdaňovať SMS-ky a e-maily dáva tomuto prístupu novú podobu, hodnú 21. storočia...
[celý článok]

Laureátom CDT za rok 2005 je Tomáš Janovic
[15.04.2006, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
V utorok 21. marca 2006 bola v bratislavskom Pálffyho paláci slávnostne udelená Cena Dominika Tatarku za rok 2005. Porota Ceny Dominika Tatarku a Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika udelili Cenu Tomášovi Janovicovi a jeho knihe Maj ma rád...
[celý článok]

Národnostné menšiny
[13.04.2006, Ondrej Dostál, ŠTÚDIE]
Autor sa v kapitole zaoberá situáciou národnostných menšín na Slovensku. Analyzuje ich postavenie v právnom a inštitucionálnom systéme. Opisuje aj prejavy politického extrémizmu a ich ohlas vo verejnosti a v postupe štátnych orgánov...

[celý článok]

Návrh sociálnej reformy na Slovensku
[06.03.2006, Peter Gonda, Michal Novota a Ondrej Dostál, ŠTÚDIE]
Cieľom štúdie KI je prezentovať verejnosti sociálnu reformu. Prostredníctvom štúdie autori Peter Gonda, Michal Novota a Ondrej Dostál prezentujú najmä koncepčnú predstavu, ako by podľa nich bolo možné riešiť dlhodobo pretrvávajúce deformácie v sociálnej sfére...
[celý článok]

Sebestačnosť namiesto odkázanosti
[06.03.2006, Peter Gonda, Michal Novota a Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Napriek istým pozitívnym reformným krokom uskutočneným súčasnou vládou, podstatné deformácie v sociálnej sfére naďalej pretrvávajú. Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika (KI) preto prichádza so svojou predstavou systémového riešenia týchto deformácií a ponúka vlastný, zásadný a do dôsledkov idúci návrh sociálnej reformy...
[celý článok]

Signály zo slovenských regionálnych volieb
[06.02.2006, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Voľby, ktoré sa na Slovensku uskutočnili na prelome novembra a decembra 2005, sa skončili víťazstvom vládnych pravicových strán pri voľbách do regionálnych zastupiteľstiev. Pri voľbách priamo volených šéfov krajských samospráv zasa naopak bodovala ľavicová a populistická opozícia, ktorej kandidáti zvíťazili vo všetkých ôsmich krajoch...
[celý článok]

Antiamerikanizmus (Poznámka)
[31.01.2006, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
V decembri 2005 bola na tématickej webstránke usainfo.sk zverejnená štúdia o antiamerikanizme, ktorej autorkou je politologička a spolupracovníčka KI Katarína Podracká. V štúdii analyzuje fenomén antiamerikanizmu, ktorý sa v rozličných podobách prejavuje prakticky na celom svete...
[celý článok]

Euroústava "narazila na ťažkosti"
[26.01.2006, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Otázkou, ktorá by nás mala znepokojovať, je, či prezident bude rešpektovať rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý ho zaviazal neratifikovať euroústavu až dovtedy, kým súd nerozhodne o sťažnosti skupiny občanov tvrdiacich, že o euroústave je podľa Ústavy SR potrebné rozhodnúť referendom. Rešpektovať totiž treba nielen medzinárodné záväzky, ale aj vlastnú ústavu...
[celý článok]

KI podporuje prijatie rezolúcie Rady Európy proti zločinom komunizmu
[22.01.2006, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
KI podporuje prijatie rezolúcie Rady Európy o potrebe odsúdenia zločinov spáchaných totalitnými komunistickými režimami a pripája sa k petícii za jej schválenie...
[celý článok]

Moratórium na zrušenie
[21.12.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Existencia moratória býva zdôvodňovaná obavou, aby kandidujúce subjekty na poslednú chvíľu neprišli s nejakou manipuláciou, na ktorú už ostatní nebudú mať možnosť reagovať, prípadne sa brániť falošným obvineniam. Pätnásť rokov po prvých slobodných voľbách je však existencia moratória prejavom podceňovania voličov a ich schopnosti rozoznať pokusy o manipuláciu a samostatne sa rozhodovať...
[celý článok]

Infozákon a prezidentovo veto
[18.12.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Prezident Gašparovič nepodpísal nedávno schválenú novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Cieľom novely bolo zabrániť utajovaniu platov a odmien verejných funkcionárov a mien nadobúdateľov štátnych a samosprávnych nehnuteľností. Schváleniu novely sa v poslednej chvíli pokúsilo zabrániť ZMOS, ktoré strašilo, že novela povedie k zverejňovaniu platov všetkých, aj radových pracovníkov samosprávy. Čo, samozrejme, nie je pravda...
[celý článok]

Nie je duplicita ako duplicita?
[13.12.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Ak chcel prezident zabrániť vzniku duplicity, mal pri vetovaní infozákona dve možnosti: Navrhnúť vypustenie príslušného priestupku z priestupkového zákona alebo z infozákona. Keďže predkladaná novela priestupkového zákona presúva špecifické priestupky z tohto zákona do špeciálnych zákonov, logickejšie by bolo prvé riešenie...
[celý článok]

Chudoba a jej príčiny
[12.12.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Konzervativizmus má rozmanité podoby a polohy, líši sa v čase, líši sa od krajiny ku krajine i v rámci jednotlivých krajín. Rôzne konzervatívne prúdy rozlične nahliadajú aj na sociálne otázky a dávajú na ne rôzne odpovede. Ponúkam pohľad na problematiku chudoby z perspektívy konzervativizmu, ktorý je založený na hodnotách individuálnej slobody a osobnej zodpovednosti...
[celý článok]

Daň na zrušenie
[21.11.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Z istého uhla pohľadu možno dane rozdeliť na dve kategórie. Všeobecné dane zaťažujú v podstate všetky subjekty, selektívne dane iba niektoré, pretože sa vzťahujú iba na určitý druh tovaru či činnosti. V ich prípade by preto mal existovať nejaký relatívne logický dôvod, prečo sú príslušný tovar či činnosť zaťažené selektívnou daňou navyše oproti iným tovarom či činnostiam...
[celý článok]

Konzervatívny pohľad na chudobu
[16.11.2005, Ondrej Dostál, PREDNÁŠKY A PREZENTÁCIE]
Prečítajte si prednášku Ondreja Dostála, ktorá odznela dňa 14. novembra 2005 v Bratislave na konferencii "Chudoba v slovenskej spoločnosti a vzťah slovenskej spoločnosti k chudobe," ktorú organizovali Sociologický ústav SAV a Národný komitét UNESCO MOST...
[celý článok]

Princíp najvyššieho zákona (Glosa)
[01.10.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Iniciatíva proti európskej ústave napadla na Ústavnom súde ratifikáciu euroústavy bez referenda. Máme vážne pochybnosti, či takýto postup bol v súlade s Ústavou SR...
[celý článok]

Asignácia 2 % ako luxus?
[11.09.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Asignácia bola zavedená na to, aby daňovníci mali možnosť priamo určiť použitie časti z nimi zaplatenej dane na konkrétny účel. Prečo by táto možnosť mala byť u niektorých daňovníkov limitovaná? Prečo vláda mieni výrazne redukovať možnosť uplatňovať tento inštitút?...
[celý článok]

Masaryk
[31.08.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Prečítajte si príspevok riaditeľa KI do ankety týždenníka .týždeň o najväčšieho Slováka...
[celý článok]

Kauza euroústava
[08.08.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Slovensko sa dočká odpovede na otázku, či by schválenie Zmluvy o Ústave pre Európu znamenalo vstup do štátneho zväzku s inými štátmi, na čo je podľa slovenskej ústavy potrebné referendum...
[celý článok]

Právo a politika pri rozhodovaní o euroústave
[23.07.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Prezident Ivan Gašparovič sa necíti viazaný uznesením Ústavného súdu. Podľa tohto uznesenia by nemal podpísať euroústavu dovtedy, kým súd nerozhodne o sťažnosti proti jej ratifikácii bez predchádzajúceho referenda. Skupina členov Iniciatívy proti európskej ústave sa obrátila na Ústavný súd so sťažnosťou, v ktorej namieta porušenie svojho práva priamo sa zúčastňovať na správe verejných vecí...
[celý článok]

Vyjadrenie k stanovisku prezidenta SR k uzneseniu Ústavného súdu SR
[18.07.2005, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Prezident SR Ivan Gašparovič dnes prostredníctvom svojho hovorcu Mareka Trubača vyhlásil, že uznesenie Ústavného súdu Slovenskej republiky zo 14. júla 2005 nie je pre neho záväzné...Prezident však nie je podľa ústavy oprávnený podávať výklad ústavy. Výklad ústavy podáva Ústavný súd, ak je vec sporná (čl. 128 Ústavy SR)...
[celý článok]

Bez ohľadu na ústavu?
[15.07.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Skupina členov Iniciatívy proti európskej ústave sa obrátila na Ústavný súd s ústavnou sťažnosťou, v ktorej namietajú porušenie svojho práva zúčastňovať sa na správe verejných vecí priamo zakotveného v čl. 30 ods. 1 Ústavy SR. K porušeniu tohto práva podľa nás prišlo tým, že NR SR vyslovila súhlas s euroústavou bez toho, aby zároveň schválila ústavný zákon o vstupe SR do štátneho zväzku, ktorý by podliehal potvrdeniu v referende, ako to predpokladá čl. 7 ods. 1 Ústavy SR...
[celý článok]

Tri otázky pre ústavný súd
[01.07.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Existuje ešte jedna cesta, ako sa ústavného súdu spýtať, či je parlamentný spôsob ratifikácie euroústavy v poriadku. Tou cestou je ústavná sťažnosť občanov, ktorí by podľa článku 127 Ústavy SR namietali, že ratifikáciou euroústavy v parlamente došlo k porušeniu ich základných práv...
[celý článok]

NIE znamená NIE
[14.06.2005, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan je presvedčený, že napriek odmietnutiu euroústavy v referendách vo Francúzsku a v Holandsku by mal ratifikačný proces v iných štátoch EÚ pokračovať. Takéto riešenie by podľa neho bolo „férové voči krajinám, ktoré už tento dokument prijali“. Bolo by však férové aj voči občanom Francúzska a Holandska?...
[celý článok]

Po euroústave možno aj euro
[08.06.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Z Európskej únie prichádza v ostatných dňoch jedna prekvapujúca správa za druhou. Tri dni po Francúzoch odmietli európsku ústavu ešte presvedčivejším spôsobom v referende aj Holanďania. Euroústava tým dostala veľmi vážnu a možno až smrteľnú ranu. Brusel je vystrašený a začína sa obávať „vzbury národov“...
[celý článok]

Júnová e(u)rózia
[03.06.2005, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Uplynulý týždeň priniesol problémy nielen európskej ústave, ale aj európskej mene. V internetovom vydaní českých Lidových novín sa na túto tému za prvé tri júnové dni postupne objavili tri ešte nedávno ťažko predstaviteľné informácie. A situácia postupne zaberá naberať „grády“...
[celý článok]

Len tak ďalej, Európania!
[02.06.2005, Ondrej Dostál, KI KOMENTUJE]
Tri dni po Francúzoch odmietli európsku ústavu v referende aj Holanďania. Euroústava tým dostala veľmi vážnu a možno až smrteľnú ranu...
[celý článok]

Legislatívny rámec dobrovoľníctva v Slovenskej republike
[31.05.2005, Ondrej Dostál, ŠTÚDIE]
V máji 2005 pripravil Inštitút pre verejné otázky štúdiu Dobrovoľníci. Prípadové štúdie. Kapitolu "Legislatívny rámec dobrovoľníctva v Slovenskej republike", ktorej autorom je Ondrej Dostál, si môžete prečítať tu...
[celý článok]

List francúzskemu ľudu (Glosa)
[24.05.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Občania a občianky! S rastúcim obdivom sledujem Vaše odhodlanie odmietnuť v blížiacom sa referende európsku ústavu. Plne zdieľam Vaše obavy...
[celý článok]

Európska zásada: 48 a dosť
[20.05.2005, Peter Gonda a Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Z Ameriky k nám prišla zásada „trikrát a dosť“, zameraná na postihovanie nebezpečných zločincov za opakované páchanie násilných trestných činov. Z EÚ sa k nám blíži zásada „48 a dosť“ postihujúca snahu slušných ľudí pracovať viac, ako sa Únii zdá primerané...
[celý článok]

Európska ústava a Slovensko
[12.05.2005, Ondrej Dostál, PREDNÁŠKY A PREZENTÁCIE]
Prednáška Ondreja Dostála, riaditeľa KI, ktorá odznela na konferencii „Európske fórum 2005: Ústavná zmluva pre Európu“, ktorú v spolupráci s Národným konventom o EÚ usporiadal Úrad vlády SR dňa 9. mája 2005 v Bratislave...
[celý článok]

Ešte nie plnohodnotný člen
[03.05.2005, Peter Gonda a Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Hoci vstup do EÚ bol v histórii Slovenska dôležitý medzník, v našom každodennom živote ten rok, čo odvtedy uplynul, zasa až taký viditeľný zlom nepriniesol...
[celý článok]

Referendum je nevyhnutné
[15.04.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Ak bude euroústava na Slovensku schválená bez referenda, bude to zjavné porušenie Ústavy SR...
[celý článok]

Nepremrhajme ďalšiu šancu na župy
[05.04.2005, Ondrej Dostál a Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
V ostatných týždňoch sa znovu otvorila otázka územného členenia Slovenska. Predstavitelia vládnych strán sa však na koaličnej rade dohodli, že tento problém už pred voľbami otvárať nebudú. Hoci zmenu územného členenia pred voľbami unisono sľubovali svojim voličom. Postoj koaličných strán je hrubou chybou a nepochopiteľnou snahou zachovať deformáciu, proti ktorej pred časom hlasno protestovali...
[celý článok]

Prečo treba župy namiesto krajov?
[29.03.2005, Ondrej Dostál a Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
V ostatných týždňoch sme boli svedkami viacerých snáh o zmenu územného členenia krajiny. Predstavitelia vládnej koalície sa rozhodli túto otázku pred voľbami neotvárať. Existuje však viacero vážnych dôvodov, aby v tomto omyle nezotrvali...
[celý článok]

Novelizácia šikanovania
[15.03.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo návrh novely zákona č. 377/2004 o ochrane nefajčiarov. Hoci je zákon účinný iba od júla minulého roku, novelizovať by v ňom určite bolo čo. Chyba je len v tom, že predložený návrh novely žiadny z problematických aspektov zákona nerieši. Práve naopak, podobu zákona ešte viac zhoršuje...
[celý článok]

Posledná príležitosť
[14.03.2005, Ondrej Dostál a Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
SDKÚ, SMK, KDH i ANO v dojemnej zhode pred voľbami v roku 2002 deklarovali zámer zmeniť územné členenie a vrátiť sa k prirodzeným regiónom. V nadchádzajúcich pár týždňoch majú poslednú príležitosť ukázať, či svoje sľuby mysleli vážne...
[celý článok]

Prirodzené regióny sú lepšie než umelá "osmička"
[11.03.2005, Ondrej Dostál a Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Otázka nestojí tak, či je zmena z 8 neprirodzených krajov na 16 žúp potrebná. Určite je. Reálne otázky sú iné: 1. Nie je už na takú zmenu neskoro? 2. Nájde sa na takú zmenu politická vôľa?Odpoveď na prvú otázku je jednoduchá: Nie je neskoro...
[celý článok]

Župy – nejde o počty ale o princípy
[10.03.2005, Ondrej Dostál a Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Jednou z tém ostatných dní sa stala zmena územného členenia Slovenska. S návrhom na doplnenie v súčasnosti platnej „osmičky“ samosprávnych krajov o samostatný kraj zahŕňajúci len metropolitné územie hlavného mesta prišli bratislavskí radní...
[celý článok]

Bratislava a Spiš nestačia
[09.03.2005, Ondrej Dostál a Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Neúspech pokusu o nápravu deformovaného územného členenia v roku 2001 bolo ešte možné zvaliť na spolčenie sa vládnej ľavice s opozíciou. V roku 2005 však pravostredovým stranám figový list v podobe SDĽ a SOP chýba. Všetka zodpovednosť za pokračovanie umelej „osmičky“ z mečiarovských čias bude len a len na nich...
[celý článok]

KI navrhuje zmenu územného členenia SR
[03.03.2005, Ondrej Dostál a Dušan Sloboda, ŠTÚDIE]
Navrhujeme zmeniť počet vyšších územných celkov z 8 na 16 a miesto samosprávnych krajov ich nazvať župami. Návrh KI obsahuje územné vymedzenie 16 žúp, zdôvodnenie navrhovaného územného členenia a postup krokov, ktoré je potrebné realizovať, aby v novembri 2005 mohli byť zvolené župné zastupiteľstvá 16 žúp...
[celý článok]

Prevádzková doba a vlastnícke práva
[15.02.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Na obmedzenie vlastníckeho práva musí existovať dostatočný dôvod...v prípade tých predajní a prevádzok, ktoré nerušia nočný pokoj, nijako nezasahujú do práv iných, ani nenarúšajú verejný poriadok, neexistuje ani najmenší dôvod pre zasahovanie samospráv do práva ich vlastníkov slobodne rozhodovať o ich predajnej a prevádzkovej dobe...
[celý článok]

Svoje nechceme, cudzie si nedáme!
[07.02.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Intenzívne sa dnes diskutuje o trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb, či Osvienčimskej lži. O trestnom čine poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev nie....
[celý článok]

Sociálna politika
[01.02.2005, Peter Gonda a Ondrej Dostál, ŠTÚDIE]
Autori prinášajú informácie o základných charakteristikách sociálnej politiky na Slovensku v roku 2004. Analyzujú vývoj, realizáciu a efekty opatrení prijatých v roku 2003, ako aj ďalšie v roku 2004 prijaté a pripravované opatrenia v oblastiach, ako sú riešenie nezamestnanosti a sociálnych súvislostí trhu práce, pomoc chudobným a ľuďom v sociálnej núdzi, sociálna podpora rodín s deťmi, dôchodkové a nemocenské poistenie...
[celý článok]

Návrat k trom grošom
[24.01.2005, Peter Gonda a Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Predstava, že štát môže prostredníctvom nástrojov sociálnej politiky výraznejšie vplývať na rozhodovanie ľudí, či budú mať deti a koľko ich budú mať, je klasickým sociálnym inžinierstvom...
[celý článok]

Administratívne štruktúry víťazia
[18.01.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Prvú Informáciu o administratívnych štruktúrach ovplyvňujúcich podnikateľské prostredie zobrala vláda na vedomie 17.7.2002. Hoci podľa pôvodného zadania z decembra 2001 malo ísť o analýzu, minister hospodárstva Ľubomír Harach predložil vláde....
[celý článok]

Dobré a zlé prekážky
[18.01.2005, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Vláda v stredu prerokuje Správu o administratívnych štruktúrach ovplyvňujúcich podnikateľské prostredie. Hoci označenie „správa“ sa zdá trochu nadnesené....
[celý článok]

Problematický vzor
[15.01.2005, Peter Gonda a Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Slovenská Lisabonská stratégia je viac naklonená trhu a osobnej zodpovednosti a menej štátu a vládnym reguláciám ako jej „vzor“ z EÚ. Stotožňuje sa však s jej sociálno-inžinierskym prístupom...
[celý článok]

Tri dni bez prúdu (Glosa)
[15.12.2004, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Že monopolné postavenie na trhu a neexistencia konkurencie deformujú ekonomiku, je stará známa vec. Rovnako i to, že štátne vlastníctvo vedie k neefektivite. Štátny monopol je ale úplne hrôzostrašná kombinácia. Slovenské elektrárne ostanú aj po privatizácii monopolom...
[celý článok]

Začíname
[15.11.2004, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Konzervatívci si nemyslia, že všetko na svete je relatívne, že pravda neexistuje a že všetko sú len rozličné a rovnako hodnotné názory...
[celý článok]

Propaganda namiesto diskusie?
[12.11.2004, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Predminulý týždeň v stredu vyslovila vláda súhlas s návrhom európskej ústavy. V Ríme ju za Slovensko premiér Dzurinda podpísal a odovzdal ju predsedovi parlamentu Hrušovskému.....
[celý článok]

Euroústava: dvojnásobný omyl slovenskej vlády
[05.11.2004, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Súhlas slovenskej vlády s európskou ústavou je dvojnásobným omylom: omylom je obsah euroústavy i navrhovaný spôsob jej ratifikácie......
[celý článok]

Social Policy
[19.10.2004, Ondrej Dostál, Peter Gonda a Martin Thomay, ENGLISH]
The chapter of the book publication Institute for Public Affairs "Slovakia 2003. A Global Report on te State of Society".
[celý článok]

Národné štáty treba zachovať
[13.10.2004, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Označovanie kritikov európskej ústavy za eurofóbov je nemiestnou demagógiou. Ak má niekto výhrady voči návrhu európskej ústavy, neznamená to, že je automaticky proti Európskej únii....
[celý článok]

Rusko vs. Lipšic: Boj o komory
[26.07.2004, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Ministerstvo hospodárstva (MH) chce nahradiť povinné členstvo v deviatich komorách dobrovoľným. Drobný krok vpred v snahe vlády znižovať mieru korporativizmu v spoločnosti?.....
[celý článok]

Lepšie zrušiť
[28.05.2004, Peter Osuský a Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Ak vláda presadí nahradenie zákona o tripartite z roku 1999 novým, stručnejším zákonom, bude to posun správnym smerom....
[celý článok]

EÚ zasahuje
[10.05.2004, Ondrej Dostál, Peter Gonda a Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan označil v sobotu Európsku úniu za projekt, ktorý zasahuje do všetkých sfér života občanov Slovenska.....
[celý článok]

Rómovia, rabovačky, reformy
[15.03.2004, Peter Gonda a Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Prvá reakcia vládnych predstaviteľov na rabovanie obchodov skupinami Rómov spočívala v zakrývaní si očí pred vážnosťou problému.....
[celý článok]

Rusko a reťazce
[17.02.2004, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Pred týždňom sa skončilo pripomienkové konanie k návrhu novely zákona o obchodných reťazcoch. Tento neliberálny zákon parlament...
[celý článok]

Cigaretový socializmus EÚ
[26.11.2003, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Od 1. mája budúceho roku bude na Slovensku platiť jednotná cena cigariet. Toto narušenie princípov slobodného trhu.....
[celý článok]

Prídavky na deti v protismere
[24.11.2003, Peter Gonda a Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Nedávno schválené dôležité sociálne zákony o zmiernení hmotnej núdze (občanov s príjmami pod životným minimom) a o prídavkoch na deti sa netýkajú iba chudobných a rodičov....
[celý článok]

Školstvo vs. investičné stimuly
[03.11.2003, Ondrej Dostál, ČLÁNKY]
Rozhodnutie vlády presunúť 300 miliónov korún, určených na zvyšovanie platov vo verejnej službe, do rozpočtovej kapitoly ministerstva hospodárstva....
[celý článok]

Cenu Dominika Tatarku za rok 2001
[12.06.2002, Ondrej Dostál, CENA DOMINIKA TATARKU]
Cenu Dominika Tatarku za rok 2001 získali editori knihy Zločiny komunizmu na Slovensku František Mikloško, Gabriela Smolíková a Peter Smolík...
[celý článok]

    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk