Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI

Peter Zajac


počet článkov:97

  Osobné RSS


Prezident KI


Krátke CV tu.

Za Olegom Pastierom
[15.03.2018, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
Zomrel Oleg Pastier (17. 4. 1952 – 15. 3. 2018), básnik, esejista, vydavateľ, časopisecký šéfredaktor a rozhlasový redaktor, editor viacerých zväzkov výnimočnej korešpondencie.
[celý článok]

Odišiel Vladimír Petrík
(1. marca 1929 – 19. novembra 2017)

[23.11.2017, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
V nedeľu 19. novembra zomrel literárny vedec Vladimír Petrík, literárny historik, znalec a zavätený komentátor súčasnej slovenskej literatúry, dlhoročný vedecký pracovník Ústavu slovenskej literatúry (Literárnovedného ústavu) SAV, od vzniku spoľahlivý a vytrvalý člen poroty Ceny Dominika Tatarku v Konzervatívnom inštitúte Milana Rastislava Štefánika.
[celý článok]

Sto dní Ficovej vlády
[11.07.2016, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Ficova vláda má za sebou sto dní. Vo svojom programovom vyhlásení si uložila smelé ciele. No rýchlosťou svojho vnútorného rozvratu prekonáva všetky doterajšie kabinety.
[celý článok]

Čo majú spoločné Kotlebove hliadky a Noční vlci?
[09.06.2016, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Netreba zabúdať na to, čo je cieľom extrémistov. Takzvaná domobrana je len prvým krokom na ceste k totalite.
[celý článok]

Kresťanský samuraj František Mikloško
[24.05.2016, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Pri prezentácii knihy rozhovorov Jána Štrassera s Františkom Mikloškom Rozhovory o dobe a ľuďoch zaznel tento príhovor Petra Zajaca, dlhoročného priateľa obidvoch autorov rozhovorov.
[celý článok]

Píliť si pod sebou konár
[28.04.2016, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Vláda si vpísala do Programového vyhlásenia, že „chce prekonať deliace čiary 90. rokov“ a že nastáva čas „historického kompromisu pravice a ľavice“. To znie pekne, otázne je len, čo to znamená.
[celý článok]

Opozícia
[11.04.2016, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Tretia vláda Roberta Fica je svojou podstatou rovnaká ako predošlé. Prvý raz po roku 1989 však znamená spoločnú vládu autokratických, nacionalistických a demokratických síl.
[celý článok]

Hra s poznačenými kartami
[05.04.2016, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Na Slovensku sa hrá politická hra s falošnými kartami.
[celý článok]

O čom boli tieto voľby
[14.03.2016, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Hovorilo sa v nich o všeličom. O tom, pre koho pracujú politici, alebo nám to aspoň chcú vsugerovať. O tom, že bez nich to nepôjde. O tom, že ide o všetko.
[celý článok]

Protivlna
[01.02.2016, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Koniec Schengenu, lebo o ňom hovoríme ako o začiatku rozpadu Európskej únie, nemusí nastať dekrétom. Fakticky sa už odohráva krokmi jednotlivých štátov, o ktorých sa ako vždy vraví, že sú dočasné.
[celý článok]

Stredná Európa
[18.01.2016, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Politickú elitu, ktorá si robí obchod z nešťastia iných, som si nezvolil. Ale nevybral som si ani zbabelú politickú elitu, ktorá sa nevie vzoprieť najnižším pudom a ako pavlovovský pes breše spoza plota na vlastný svet.
[celý článok]

Kto je u nás terorista?
[14.12.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Aj keď ostaneme triezvo pri zemi a nedáme sa ohlúpnuť čoraz divokejšími konšpiratívnymi teóriami ani manipuláciami ruskej mediálnej mašinérie a jej európskych a stredoeurópskych ozvien, je zrejmé, že dnešný konflikt prebieha ako rad navzájom súvisiacich problémov.
[celý článok]

Ernest
[23.11.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Ústavné právo v Československu po roku 1948 v skutočnom význame neexistovalo, demokratické právne vedomie bolo v hlbokom mínuse. Výsadu byť ústavnými právnikmi novembra 1989 mali len nemnohí. Ernest Valko bol jedným z nich.
[celý článok]

Utečenci a politické elity
[16.11.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Nemá zmysel nariekať a sťažovať sa na politických kverulantov. V dejinách napokon víťazia tí, čo konajú. Lebo inej cesty aj tak niet.
[celý článok]

Opozícia
[09.11.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Mentálne dozrel na tretiu Ficovu vládu. Po čase príkrej polarizácie nedošlo k prirodzenej diferenciácii, ale k systému „všetci v jednom vreci“, ktorý zo slovenských dejín tak dobre poznáme.
[celý článok]

Prezidenti
[26.10.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Každá doba si vyberá svojich prezidentov. V našich zemepisných šírkach nemajú veľkú výkonnú moc, ale môžu reprezentovať základné hodnoty spoločnosti a vytýčiť jej základné smerovanie.
[celý článok]

Nemecko 25
[21.10.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Dňa 3. októbra 1990 sa zjednotilo Nemecko, rozdelené v dôsledku druhej svetovej vojny. Proces znovuzjednotenia bol dlho nepredstaviteľný. Nebol by možný bez pádu Berlínskeho múra a konca vyše štyridsaťročného sovietskeho panstva.
[celý článok]

Paradoxy Ľudovíta Štúra
[01.10.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Vzťahy v generácii slovenských romantikov boli „produktom znesvárených, navzájom sa často ostrakizujúcich vzdelancov, ktorí svojich odporcov anatematizujú,“ ako to pekne napísal filozof Tibor Pichler. Slovenskí vzdelanci sa navzájom vylučovali, vyhlasovali sa za národných hriešnikov a zradcov národa a svojich odporcov dávali do kliatby. Akíže teda štúrovci!
[celý článok]

Obscénnosť
[28.09.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Kotlebova obscénnosť poburuje svojou excesívnosťou a nehanebnosťou. Existuje však aj obscénnosť štátnej moci. Zažili sme ju pri pardonovanom únose prezidentovho syna, ktorému sa obscénne hovorilo amnestia. Ľudia si ju aj tak budú pamätať ako obyčajné násilie, stelesňované menami ako Mečiar a Lexa, lebo štátnej obscénnosti nemôže byť udelená milosť.
[celý článok]

O večnom mieri
[21.09.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Nevieme v tejto chvíli povedať, čo všetko môže dnešná a zajtrajšia vojna znamenať. Vieme však bezpečne, že čas večného mieru sa skončil. Jeho zvestovateľ Immanuel Kant vo svojom klasickom spise K večnému mieru svoju úvahu ironicky rámcoval tým, že večný mier je len na cintoríne. Akosi sme na to v opojení mierom zabudli.
[celý článok]

Mal Huntington pravdu?
[18.09.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Všeličo z Huntingtonových teórií ostáva nejasné. V troch veciach sa však Huntington nemýlil. V tom, že pôjde o multipolárny, veľmi komplikovaný a neistý svet; že pôjde o svet zrážok; a že sa tieto zrážky budú odohrávať na civilizačných švoch.
[celý článok]

Rozbíjači
[03.08.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Sila demokracie sa prejavuje schopnosťou brániť právny štát pred všetkými, čo spôsobujú jeho deštrukciu. To je vo veľkej miere vecou vlády, celej politickej a vzdelávacej elity. Tí namiesto toho prenechávajú priestor militantným extrémistom.
[celý článok]

Grécky vrabec na streche
[30.07.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Grécko dnes túži po hrdom gréckom holubovi na streche a odmieta európskeho vrabca v hrsti. Chce byť súčasťou civilizovaného sveta, no zároveň sa nechce správať podľa jeho pravidiel, ale podľa starého byzantského vzorca.
[celý článok]

Bratislava: Pokus o mesto
[01.07.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Bratislava ako opakujúci sa pokus o mesto neustále vzniká jeho novým ničením. Demokracia sa stáva pokračovaním komunistického pustošenia mesta. Lebo nad slobodou víťazí náš historicky zakódovaný pustošivý atavizmus.
[celý článok]

Staronový svet
[30.06.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Vymývanie mozgov sa deje každodenne, nadprahovo, prahovo aj podprahovo. Len sa ten dnešný brainwashing odohráva vo fabrike na trolov, kde sa za necelých osemsto dolárov v hotovosti „produkujú na webových stránkach a sociálnych sieťach pod rôznymi identitami komentáre obhajujúce ruskú politiku alebo útočiace na ruských nepriateľov“. Záujem o anglicky hovoriacich trolov rastie.
[celý článok]

Lásky čas
[16.06.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Noční vlci už zaliezli do nor, neboli to nevinní motorkári na výlete, ale Putinova kohorta, ktorá kolíkovala cestu pre vojenské konvoje.
[celý článok]

Dežo Ursiny +20
[04.06.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Dežo Ursiny je medzi nami. Dežo Ursiny zomrel pred dvadsiatimi rokmi, 2. mája 1995.
[celý článok]

Potrebujeme vôbec vedu?
[17.05.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Pri hľadaní údajov o protestoch iniciatívy Veda chce žiť som narazil na text Mateja Stana Akčný plán RIS3. Za nezrozumiteľnou novorečou názvu RIS3 sa skrýva „implementácia Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR na roky 2014 – 2020". Ak si myslíte, že je rovnakým newspeakom ako skratka RIS3, nemýlite sa. A čo je „inteligentná špecializácia SR“, to sa z neho aj tak nedozviete.
[celý článok]

Merkelovej Nemecko
[05.05.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Sú to čudné karikatúry. Na obálke časopisu Respekt drží nemecká kancelárka Angela Merkel v rukách hada s Putinovou hlavou, pokúšajúceho sa urobiť slučku okolo jej krku. Na obálke nemeckého týždenníka Der Spiegel je fotomontáž vojnovej fotografie nacistických pohlavárov a Angely Merkelovej v žltozelenom nohavicovom kostýme pred aténskou Akropolou...
[celý článok]

Déjà vu
[07.04.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Neberiem slová Jána Čarnogurského na ľahkú váhu. Je to vážny človek, ktorý ide dôsledne za svojou vecou. Ale čo je dnes jeho vecou, keď sa obrátil spolu s Ficom, Kotlebom, Chmelárom, Hrdličkom a mnohými inými proti základniam NATO na Slovensku, ktoré tu nie sú, nikto ich od nás nežiada, ale možno nadíde čas, keď ich bude treba, aby sme ostali slobodní a mohli žiť v mieri?
[celý článok]

Slovenská otázka
[30.03.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Zdvojenosť nášho historického správania do nás vložil Ľudovít Štúr. Aj po roku 1989 si kladieme otázku, či je súčasný slovenský svet dovŕšením trajektórie, ktorú načrtol ako slovenskú cestu slobody v roku 1847, alebo vidíme dnešný slovenský svet Štúrovými očami porážky z rokov 1851 – 1855. Najradšej by sme ostali nerozhodnutí, ale to v dnešnom svete nejde.
[celý článok]

Vedomie historickej zodpovednosti
[09.03.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Weizsäckerovou hviezdnou chvíľou bola reč, ktorú predniesol ako nemecký prezident pri príležitosti štyridsiateho výročia konca druhej svetovej vojny. Označil v nej 8. máj 1945 nielen za deň totálnej porážky Nemecka, ale aj za deň jeho „oslobodenia zo systému nacionálnosocialistickej vlády násilia, pohŕdajúceho človekom“.
[celý článok]

Ukrajina, stále
[17.02.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Žijeme vo svete, kde si musíme klásť zase raz celkom elementárne otázky. Platí suverenita štátov? Ak platí, potom sa Ukrajinci musia brániť, lebo čo iné majú brániť, ak nie suverenitu štátu?
[celý článok]

Okamihy filovských rozhovorov
[13.02.2015, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
Dňa 11. februára 2015 zomrel výtvarník, pedagóg, esejista a držiteľ Ceny Dominika Tatarku za rok 2003 Rudolf Fila.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[11.02.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Pre mňa má životný príbeh otca ešte jeden jasnozrivý význam: hovorí, že nech je slobodný, demokratický svet akokoľvek škaredý, je neporovnateľne lepší ako hoci aj najkrajší svet neslobody.
[celý článok]

Rok nádejí a ilúzií
[20.01.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Od knižného publikovania Slovenska na ceste do neznáma, prognózy vývoja Slovenska do roku 2015 (editori Fedor Gál, Peter Gonda, Miroslav Kollár, Grigorij Mesežnikov, Marián Timoracký, Peter Zajac), uplynulo čosi vyše desaťročia.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[12.01.2015, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Žijeme v čudnej dobe paradoxov. Prekročenie tabu vždy znamenalo v dejinách ľudstva krok do neistoty, do púšte, priepasti a smrti. Existovali trináste komnaty intímnej sféry, do ktorých sa nesmelo vkročiť. Mohlo sa do nich len nazrieť kľúčovou dierkou voyeurizmu. Dnešná civilizácia sa priam vyžíva v ich detabuizácii.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[12.12.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Zákony pokladám za najlepší spôsob, ako v človeku obmedzovať zlo. Chcem len povedať, že všetko sa zákonmi vyriešiť nedá.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[08.12.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Dnes máme dcéry a synov, vnučky a vnukov, tešíme sa z nich a vieme, že budú inakší ako my, ináč bystrí a šikovní. Je to generácia vnukov, v ktorej počuť aj toto: Básnenie mi celkom ide, možno by som mohol byť „básnikárom“. Vynáša to?
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[24.11.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Václav Havel chcel ukázať, že aj my môžeme dať niečo Európe a svetu a politika môže byť výrazom morálky. Slovensko ako „tiger strednej Európy“ sa síce morálky zrieklo, ale vzbudzovalo nádej, že môže byť (a na chvíľu aj bolo) ekonomicky najdynamickejším štátom strednej Európy. Dynamika bez morálky však viedla len k tomu, že sme ostali krajinou bez dynamiky i bez morálky.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[27.10.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Dnes už nie som fascinovaný samosprávnymi mechanizmami vo vede. Hľadím na ne triezvymi očami, lebo vidím, ako zle fungujú a ako sa aj inteligentní vedci dajú ľahko oblafnúť vedeckými kondotiérmi. Rovnako triezvymi očami hľadím na mimovládky. Ostro vnímam, keď z nich začína vyprchávať náboj zmeny.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[22.10.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Ústavné právo sa stalo zábavkou amatérskych ústavných právnikov a gramaticusov, šermujúcich rozdielom dokonavého a nedokonavého slovesného vidu, z ktorého vyvodzujú, koho prezident vymenovať musí a koho môže čiže nemusí. Hrou s gramatickými vidmi zmenili nielen prezidentské právomoci, ale zahýbali rovno celým právnym systémom.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[16.10.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Obdobie po roku 1989 znamenalo pre Československo a od roku 1993 pre Slovensko návrat do západného civilizačného okruhu, ktorý zabezpečuje štátnu suverenitu, národnú identitu, maximálnu mieru bezpečnosti a možnej hospodárskej prosperity. Tieto východiská sa stali na základe všeobecného konsenzu jadrom našej štátnej doktríny a na nej založenej spojeneckej lojality.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[13.10.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila sankciu za vysielanie príspevku Filipa Domovca v Rádiožurnále zo dňa 10. februára 2014 o niektorých nositeľoch štátnych vyznamenaní za čias prezidenta Gašparoviča. Svojím rozhodnutím sa Rada prihlásila k princípu vynechávania nepohodlných faktov z verejnej pamäti. Jednoducho povedané, rozhodla sa pamäť cenzurovať.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[06.10.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Dvadsaťpäť rokov bolo veľkou, historickou témou Slovensko. Dnes sa dostalo na vedľajšiu koľaj. Akoby sa to dôležité odohrávalo znovu mimo nás. Ale naozaj dnes nemá slovenská pravica veľké témy a je odsúdená na paberkovanie?
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[25.09.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
O sankciách proti Rusku nerozhoduje Brusel, ale vlády štátov Európskej únie a NATO. Tá naša sa ústami svojho predsedu správa len tak, ako nám velí tradícia a zvyk, lebo tak sa správali všetci slovenskí potrimiskári – voči československému „federálu“, ríšskemu Nemecku, voči Maďarom v Uhorsku a Habsburgovcom v Rakúsku. Vonku, v Bruseli, Prahe, Budapešti, Viedni držia hubu a krok a doma štekajú na mesiac.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[22.09.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Je etické podávať ľuďom placebo? Zdá sa, že sú dva prípady, keď pomáha. Jednak môže mať upokojujúci účinok, a niekedy placebo asi naozaj slúži imunitnému systému organizmu ako budíček. Sú však aj situácie, keď placebo nepomáha, nepomáhajú emócie, ba ani lieky a placebu ostáva útešná funkcia, ale ani to nie je celkom málo.
[celý článok]

Ilúzie o vzdelávaní na Slovensku
[16.09.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Zmeny vo svete sú také rýchle, že nemá zmysel upínať sa na efemérne, dnes platné poznatky. Základný zmysel má ale vyznačenie efektívnych ciest k tvorbe kreatívnych a flexibilných schopností/kompetencií a k ich používaniu a využívaniu, k schopnosti rozlíšiť zmysluplné a nezmyslené poznatky a vytvárať ich zmysluplné súvislosti.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[09.09.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Veta, že s minulosťou sa už nevyrovnáme, pretože jednoducho vyhasla, je príznakom našej doby. Je výrazom našej neistoty.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[02.09.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Poslanec a predseda výboru Bláha prirovnal najznámejší hudobný festival rockovej hudby na Slovensku k nacistickému ríšskemu snemu. Vyjadrenia Ľuboša Bláhu nie sú a z povahy veci nemôžu byť výrokmi súkromnej osoby. Ani na blogu.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[26.08.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Tohtoročné majstrovstvá sveta boli fascinujúce. Futbal sa na nich ukázal ako škola telesného stýkania a potýkania, radosti a bolesti, pokiaľ nešiel na krv, individuálnych a kolektívnych stratégií.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[24.08.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Rok 1989 vzbudzoval novú nádej na usporiadanie sveta bez vojen a bez zmien hraníc. Vojny v Juhoslávii, v Perzskom zálive, v Somálsku, v Iraku či v Afganistane vyzerali ako prevádzkové nehody, ktoré však nenarúšali celkový obraz. Podobne to platilo aj o celosvetovom terore. Dnes to už neplatí.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[21.08.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Parlamentnú demokraciu treba kultivovať, a nie likvidovať. Vždy som bol presvedčený, že fungujúca parlamentná demokracia je tesne previazaná s fungujúcimi politickými stranami a v normálnom demokratickom svete to tak aj je – politici odchádzajú, strany ostávajú. Len u nás je to naopak – politické strany odchádzajú, politici ostávajú.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[18.08.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Najextrémnejšími situáciami posledného storočia boli vojny a holokaust. Primo Levi v jednom rozhovore pripomenul, že človek sám nie je ani tak agresívny, ako vo vojne podlieha agresivite, podvoľuje sa rozkazom a plní ich, ako ich plnili do posledného dychu nacisti. Ale na krutosti násilia sa nezmenilo nič ani po druhej svetovej vojne.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[14.08.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Pokiaľ by sa potvrdilo, že ľudia začínajú dávať viac peňazí na kultúru, bolo by to dobré znamenie. A pokiaľ by sa potvrdilo, že tí, čo si to môžu dovoliť, začínajú podporovať športoviská, galérie, sociálne projekty a charitu ako predplatné u pánaboha, znamenalo by to, že čosi sa zmenilo. Lebo zatiaľ tu nemáme skutočný kapitalizmus. Ten tu bude, až keď nebudeme mať nenávistný, ale normálny vzťah k peniazom (na čo by vrták povedal, že to nebude nikdy, ale nevzdávajme sa).
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[18.07.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Občianska spoločnosť je ako príliv a odliv. V deväťdesiatych rokoch žila najmä z nezávislých zdrojov, dnes je tým oslíkom, otras sa predovšetkým Európska únia, strana a vláda či nadácia veľkej firmy. To ju do značnej miery formuje aj deformuje.
[celý článok]

Zomrel Ivan Kadlečík
[16.07.2014, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
Vo veku 76 rokov zomrel Ivan Kadlečík, významný slovenský prozaik, básnik a esejista. Ivan Kadlečík je laureátom Ceny Dominika Tatarku za rok 1995 (cenu od roku 2000 udeľuje Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika). Česť jeho pamiatke.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[14.07.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Občianska spoločnosť je ako príliv a odliv. V deväťdesiatych rokoch žila najmä z nezávislých zdrojov, dnes je tým oslíkom, otras sa predovšetkým Európska únia, strana a vláda či nadácia veľkej firmy. To ju do značnej miery formuje aj deformuje.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[18.06.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Rok 2014 nás zasahuje oveľa hlbšie, ako siaha naša dnešná predstavivosť a historická skúsenosť. Po druhej svetovej vojne sa ukázalo, že väčšiu šancu mal mier ozbrojený ako odzbrojený, ale vtedy sme ho videli z druhej strany. Potom sme zažili čas, keď vyzeral mier samozrejme. Teraz ho strieda čas obozretnosti a nedôverčivosti. Budeme sa vyhýbať rozhovorom o vojne, ale budeme ju cítiť v kostiach.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[11.06.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Štefan Harabin spája v sebe uhorské džentríctvo, stelesnené okázalou „panskou zábavou“, východný typ osobného vzťahu pána a raba a pozostatok mečiarovskej neokrôchanosti. Jeho čas vypršal, ba prepršal. Podľa pravidiel politických aj biologických cyklov.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[03.06.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Žijeme v čudnom čase. Nezreteľnom, rozplývavom, rozmazanom. Deje sa čosi nedobré. Nie je jasné, čo, ale ten pocit, tá intuícia je tu. Je to naozaj čudný rok 2014, ako sme si ho nazvali s Fedorom Gálom. Lovím v pamäti, kde sa vzalo to spojenie, kým sa nevyplavilo na povrch. Našiel som ho, ako inak, vo Wikipédii. Po nemeckom vpáde do Poľska v septembri 1939 sa začalo sedem mesiacov času, ktorý dostal pomenovanie čudná vojna.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[23.05.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
V Roskilde som nenašiel letný rockový festival ani Patti Smith, ale cintorín. Kamenné hroby, kamenné stromy, chládok, v ktorom si môže pútnik odpočinúť, ale aj chlad smrti. Tu som pochopil protestantského ducha kapitalizmu Maxa Webera. Trvácnosť, sporovlivosť, solídnosť, vlastníctvo ako záväzok a zodpovednosť, žiadne novozbohatlícke chvastúnstvo.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[12.05.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Rusko dnes sleduje na Ukrajine viacero cieľov. Minimálny je destabilizovať súčasnú ukrajinskú štátnu moc, spochybniť jej legitimitu, schopnosť zabezpečiť v krajine poriadok a zabrániť banditizmu. Stredný je znemožniť májové prezidentské voľby, ktoré by zbavili Ukrajinu nálepky prechodnosti. Maximálny cieľ je vytvoriť predpolie pre vojenskú inváziu.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[05.05.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Je vyhnaný jazyk a jazyk, ktorý vyháňa. Jazyk propagandy a jazyk spisovateľa. Jazyk Goebbelsa a jazyk Imre Kertésza. Orwellovská novoreč totalitných režimov a veta Victora Klemperera o jazyku tretej ríše, že všetko, čo sa neskôr objavilo v myslení a v činoch, bolo najskôr v jazyku. Jazyk Železnej opony a Berlínskeho múru. Jazyk, ktorý je so Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[02.05.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Sú veci, ktoré sa nedajú zmeniť. Nevybrali sme si miesto narodenia, ani históriu krajiny, v ktorej žijeme. Dejiny strednej Európy sú plné zlomov, štátnych prevratov, revolt, revolúcií a kontrarevolúcií. Tradícia a ústavnosť sú tu vzácne rovnako ako rozumne usporiadaný štát.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[28.04.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Ľudstvo sa pokúša pomenovať nepomenovateľné, nájsť pre zlo mieru, zarámovať ho prikázaniami, pravidlami, zákonmi. Vyhnanie z raja znamenalo prijať smrť, prácu, dejiny a merateľný trest ako splátku za zlo.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[20.04.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Politika Ficovho Smeru je založená na dedičstve komunistickej disciplíny a poslušnosti, a nemyslím to ironicky ani pejoratívne. Nesocialistická politika nemôže byť z povahy veci založená na poslušnosti, ale na slušnosti.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[07.04.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Byť dobrým prezidentom znamená predovšetkým odpoveď na otázku, do akej miery bude chrániť suverenitu občana, parlamentnú demokraciu, právny štát, ústavnosť a zákony.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[01.04.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Rusko si svojou dnešnou politikou odpudzuje aj tých potenciálnych spojencov, čo mu v poslednom čase držali antiamerické palce a básnili o krásach Soči. Skúsenosť ich vracia k tradičnej ostražitosti, vedia, alebo aspoň tušia, že Rusko je ako ten škorpión, čo nevie inak, iba bodnúť žabu, ktorá ho na chrbte preváža na druhý breh.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[20.03.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Všeličo sa mi na Amerike nepáči, ale milujem americkú slobodu. Všeličo sa mi na Rusku páči, ale neznášam, keď ohrozuje slobodu druhých, lebo si myslí, že mu patrí všetko, čoho sa raz dotklo.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[17.03.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Klobúky na pohrebe Vasila Biľaka neodchádzali na smetisko dejín. Demonštrovali, ako sa im darí. Prežili posledných dvadsaťpäť rokov bez ujmy, neboli potrestaní, neprišli o majetok, nikto im neskrivil ani vlások pod klobúkom, dožili sa dôstojnej staroby, odchádzajú z tohto sveta ako ctihodní muži, majú svojich nasledovníkov.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[10.03.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Výrok Václava Havla „Pravda a láska musí zvíťaziť nad lžou a nenávisťou“ sa stal vďačným námetom posmechu pre tých, čo nemali nikdy Havlovu odvahu a neznášali veľké emócie, lebo vždy odvažovali svoje city na najmenších kupeckých závažíčkach.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[25.02.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Sme historicky maloverným národom. Stačí prvý problém a myslíme si, že sa rozpadá celý svet.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[21.02.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Fascináciu Jonathanom Haidtom a jeho výskumom psychológie morálky, ale v podstate celým výskumom posledných desaťročí, rehabilitujúcim emócie ako súčasť poznania, možno zhrnúť do jednej vety: „Emócie sú tiež druh procesu spracúvania informácií.“
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[13.02.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Dnešný záujem o emócie nemá však len vedecký základ. Vyplýva do veľkej miery z toho, že emóciami možno na ľudí pôsobiť, ovplyvňovať ich, manipulovať nimi oveľa účinnejšie ako racionálnou argumentáciou.
[celý článok]

Pohľad Petra Zajaca
[05.02.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Na prvý pohľad sa zdá, že o Edwardovi Snowdenovi vieme všetko. Vladimír Putin nám ponúkol obraz neohrozeného bojovníka za ľudské práva, ktorý zachraňuje ľudstvo pred všemocnými tajnými službami.
[celý článok]

Uhol pohľadu Petra Zajaca
[27.01.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Vitajte v paternostri slovenskej politiky! Nahor sa v ňom vezie Robert Fico, za ním jeho verní, kapitáni ťažkého priemyslu, reprezentanti nezávislej vzdelanosti a vedy, tisícročné včely, historici, hľadajúci u Fica stredovek, bývalí milci a podporovatelia Ivety Radičovej, ktorí jej odkazujú, že silnejší berie.
[celý článok]

Uhol pohľadu Petra Zajaca
[24.01.2014, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Viac ako dve tretiny ľudí si myslí, že vývin na Slovensku sa uberá nesprávnym smerom. Trápia ich problémy nezamestnanosti, negatívne zmeny v živnostiach, problémy starých a mladých, dane, odvody, korupcia. Veria čoraz menej vláde aj opozícii. Táto situácia vytvára masívne podhubie pre extrémistické názory a politické strany za hranicami liberálnej demokracie.
[celý článok]

Svet Petra Zajaca
[16.12.2013, Peter Zajac, ČLÁNKY]
K skutočnému zdynamizovaniu spoločnosti v slobodných demokratických rámcoch môže dôjsť až obnovením elementárnych ekonomických princípov, prehĺbením kultúrnosti, vzdelanosti a spravodlivosti, návratom k základným hodnotám, ktoré vytýčil november 1989.
[celý článok]

Svet Petra Zajaca
[09.12.2013, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Ukázalo sa, že pravdu mal Samuel Huntington, ktorého šli pred dvadsiatimi rokmi pre jeho Stret civilizácií ukrižovať, hoci len triezvo hovoril, že bipolárny systém nenahradí unipolárny, ale multipolárny, že jeho švy budú prebiehať na hraniciach odlišných kultúr, že to môže viesť ku konfliktom a že si treba chrániť svoj slobodný svet.
[celý článok]

Svet Petra Zajaca
[25.11.2013, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Doba po augustovej okupácii 1968 bola časom beznádeje. Normalizácie, stagnácie a neviery v možnosť zmeny. November 1989 väčšinu zaskočil a jedno z jeho kľúčových posolstiev, že zmena je možná, už vybledlo a čoraz hlasnejšie počuť slová, že sa nedá nič zmeniť.
[celý článok]

Spoločenské a humanitné vedy, ich zmysel a význam
[21.11.2013, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Súčasná ekonomická kríza je v istom zmysle v prvom rade krízou kultúrnych hodnôt. Práve preto nemôže byť jej prekonanie len vecou ekonomiky, ale aj a najmä otázkou kultúrnosti.
[celý článok]

TV SME: Líder VPN Peter Zajac: Zmena je možná
[15.11.2013, Peter Zajac, KI KOMENTUJE]
Čo si myslí spoluzakladateľ Verejnosti proti násiliu Peter Zajac o súčasnom smerovaní Slovenska?
[celý článok]

Svet Petra Zajaca
[10.11.2013, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Pokým naša politika degenerovala v kanibalizme vzájomného straníckeho požierania, v egoistických podrazoch, zradách a vykrúcaní krkov, zborila sa v rozpore medzi silnými slovami a slabými činmi a zmenila z verejnej služby na politickú živnosť, emancipovali sa komunisti, agenti ŠtB, xenofóbi a populisti, ktorí majú jedno spoločné: pľujú na demokraciu.
[celý článok]

Svet Petra Zajaca
[22.10.2013, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Práca špičky ústavných právnikov bola tým najlepším, čo som v politike po roku 1989 zažil. Hovorila z nich intelektuálna jasnosť a presvedčivosť, ale najmä pokora pred ústavnosťou a odvaha postaviť sa v kľúčovej chvíli za spravodlivosť a proti politickému populizmu.
[celý článok]

Svet Petra Zajaca
[30.09.2013, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Rozumiem tomu, že trpezlivosť verejnosti s Rómami preteká, ale tie správy sú poburujúce. Poburuje ľahkosť porušenia zákona zo strany polície, odobrenia celej akcie policajným prezidentom a ministrom vnútra, ľahostajnosť politikov a verejnosti, ktorá si v podstate myslí, že to tým Cigánom patrí a postoj vládneho splnomocnenca, ktorý si umýva ruky.
[celý článok]

Svet Petra Zajaca
[09.09.2013, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Hlásanie konca liberálno demokratickej kapitalistickej spoločnosti sa stalo ústami Slavoja Žižeka a Noama Chomského intelektuálnou módou. Napriek tomu, že má pred očami minimálne dva ideové predobrazy a za sebou desiatky rokov neslobody, fašistických a komunistických zverstiev.
[celý článok]

Svet Petra Zajaca
[02.09.2013, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Kolektívna, masová komunikácia sa naopak skrýva za anonymné mená a masky bez tváre. Dostávame sa do paradoxnej situácie. Verejné predstiera, že je súkromné, a súkromné sa nepredstierane stáva verejným.
[celý článok]

Svet Petra Zajaca
[19.08.2013, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Totalita nemá stupne: menšia, väčšia, slabšia, silnejšia; nemá parametrický, ale paradigmatický charakter.“
[celý článok]

Svet Petra Zajaca
[05.08.2013, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Historická pamäť je ako podkova. Spája oblúkom najbližšie s najvzdialenejším. Možno ju ohýbať podľa vlastných potrieb. Pre falošnú pamäť však platí erbová veta Jána Langoša o historickom nevedomí, vedúcom k opakovaniu toho najhoršieho v dejinách.
[celý článok]

Svet Petra Zajaca
[15.07.2013, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Degenerácia politiky, ekonomiky, justície, zdravotníctva, vzdelávania je očividná rovnako, ako aj ustavičné porušovanie pravidiel v spoločenstve, ktorého sme členmi.
[celý článok]

Cena Dominika Tatarku za rok 2012 Olegovi Pastierovi
[12.04.2013, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
Oleg Pastier, básnik, prozaik, dokumentarista, rozhlasový autor, vydavateľ časopisu Fragment a jeho knižnej edície F. R. & G. predstavuje na Slovensku tak ako málokto tatarkovskú kontinuitu.
[celý článok]

Tatarkov kód
[18.03.2013, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
Tatarkovým základným životným pocitom bola úzkosť. Úzkosť, starosť, tragický údel, ničotnosť, prázdnota, absurdnosť patria k základným znakom existenciálnej imaginácie. Tatarka hľadal odpoveď na základný pocit existenciálnej úzkosti celý život.
[celý článok]

Několik dnů Fedora Gála
[13.06.2012, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Čo je to za svet, pýta sa najnovšia vráska na Fedorovej tvári. Vráska sa prehlbuje, stáva sa z nej ryha, tak ako sa celá Fedorova tvár mení na ryhy, z ktorých sa skladá jeho dnešný portrét.
[celý článok]

Dezider Tóth nositeľom Ceny Dominika Tatarku za rok 2011
[07.06.2012, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
Neviem, či zmena Deža Tótha na Monogramistu T. D nie je aj melancholickým predelom od výberového príbuzenstva slobodných výtvarníkov v neslobodných časoch, ktorí svoju spolupatričnosť pomenovali neskôr monogramickou značkou A-R, k singularite a s ňou aj k osamelosti a smútku v slobodnom čase, kedy je ťažšie udržať si slobodu a spolupatričnosť ako v časoch neslobodných. Aj to však patrí k Cene Dominika Tatarku.
[celý článok]

KI odsudzuje napadnutie a útok Drahoslava Machalu na manželov Janovicovcov
[20.04.2012, Peter Zajac a Peter Gonda, KI KOMENTUJE]
Tomáš JanovicKI odsudzuje verbálny a fyzický útok Drahoslava Machalu za bieleho dňa a vo verejnom priestore Hlavnej pošty v Bratislave na básnika, detského autora, aforistu Tomáša Janovica a jeho manželku Evu Janovicovú. Ich napadnutie, spojené s ohrozením na zdraví, je hrubým porušením občianskeho spolužitia.
[celý článok]

Nositeľka Ceny Dominika Tatarku Iva Mojžišová
[01.04.2011, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
Výtvarná kritička, teoretička a historička Iva Mojžišová (1939) napĺňa zmysel Ceny Dominika Tatarku v najpôvodnejšom, plnom zmysle slova. Je autorkou výnimočných textov a jej občianske postoje a ľudský rozmer preveril život.
[celý článok]

Za Ernestom Valkom (Nekrológ)
[11.12.2010, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Bol jedným z mála, čo chápali zmysel vlastníctva v slobodnej spoločnosti. Nikdy totiž nezabudol na kľúčovú vetu z ústavy, že vlastníctvo zaväzuje. Otázka, ktorá visí vo vzduchu, znie v podstate veľmi jednoducho: Kedy bude slovenská spoločnosť schopná uznať ľudí rozmeru Ernesta Valka?
[celý článok]

Cena Dominika Tatarku za rok 2009
[13.04.2010, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
Dnes sa už začína stále výraznejšie ukazovať, že odvahu a statočnosť treba preukazovať za každej vonkajšej situácie, aj v časoch slobody, a to možno v ešte väčšej miere...
[celý článok]

November 1989 a architektúra spoločnosti
[28.11.2009, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Pri príležitosti dvadsiateho výročia Novembra 1989 treba povedať jasne a nedvojznačne, že zápas o tvár Slovenska nebude v najbližšom desaťročí ničím iným ako rozhodovaním o tom, či bude Slovenská republika spoločnosťou a štátom slobodných, zodpovedných a prospievajúcich občanov alebo nedobrovoľných sluhov autokratickej štátnej moci...
[celý článok]

Videokomentár: Peter Zajac o 10 rokoch existencie KI
[10.10.2009, Peter Zajac, KI KOMENTUJE]
Pozrite si videokomentár Petra Zajaca, prezidenta KI, pri príležitosti desiateho výročia založenia KI...
[celý článok]

Fedor Gál a dalajláma
[09.09.2009, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Jano Langoš a Fedor Gál mali jednu spoločnú vlastnosť, ktorou k sebe neodmysliteľne patrili. Boli typickí anarchistickí konzervatívci. Niesli si v sebe tisícročné posolstvo svojej judaisticko-kresťanskej tradície a zároveň boli individuálne nesputnateľní...
[celý článok]

O budúcnosti rozhoduje súčasnosť
[02.07.2009, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Osmičkové roky 1918, 1938, 1948, 1968, 1988 boli témou súťaže Konzervatívneho inštitútu o najlepšiu študentskú esej. Martin Vlachynský a Tomáš Makatúra pochopili tému nielen ako návrat do minulosti, ale najmä ako generačnú výzvu...
[celý článok]

Znepokojujúci Tatarka
[19.05.2009, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
Totožnosť Dominika Tatarku sa vzpiera jednoliatosti. Ak ju v jeho živote a diele hľadáme, stane sa nám len to, že ju v postmodernom mene poprieme alebo Tatarku rozkrájame na kúsky...
[celý článok]

Ceny Dominika Tatarku za rok 2008
[04.04.2009, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
Cenu Dominika Tatarku dostal básnik Ján Buzássy a Čestnú Cenu Dominika Tatarku udelila porota príbehu bratislavského ochranárstva v rokoch 1975–1989, spracovanému v publikácii Mikuláša Hubu...
[celý článok]

Nenaprogramované dejiny
[28.10.2008, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Medzivojnové Československo bolo moderným štátom s pluralitným politickým systémom a rozvinutou kultúrou...
[celý článok]

Palo
[24.08.2008, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
Pavel Hrúz (14.6.1941 – 17.8.2008) bol človekom predelov. Pavel Hrúz písal v čase, keď to bolo vo vzduchu. Tak to cítila najlepšia časť generácie prozaikov, básnikov, výtvarníkov, hudobníkov, filmárov, kabaretistov.
[celý článok]

Peter Smolík (5. 6. 1960 – 1. 8. 2008)
[11.08.2008, František Mikloško a Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
Peter Smolík bol človekom spravodlivým. Preto sa ujal práce, ktorú robia v iných krajinách vedecké ustanovizne a spolu so svojou ženou Gabrielou Smolíkovou sa významnou mierou podieľal na príprave monumentálneho štvorzväzkového diela o zločinoch komunizmu, za čo im obom patril spravodlivý podiel na Cene Dominika Tatarku...
[celý článok]

Cena Dominika Tatarku za rok 2007
[04.04.2008, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
Cena Dominika Tatarku za rok 2007 je v dobrých rukách. Tentoraz ju dostali historik Jozef Jablonický za knihu Samizdat o disente a divadelník, herec, bavič a publicista Milan Lasica za knihu fejtónov Bodka...
[celý článok]

Všetko naopak
[29.03.2008, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Môžeme chaotické zásahy do vzdelávania nazvať hocijako, trebárs aj reforma vzdelávania, ale je jasné, že dobré vzdelávanie tak nevznikne...
[celý článok]

Déjà vu
[10.03.2008, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Keď som počul v televíznej relácii Slotove politické oplzlosti a odpovede Martina Fronca, ktorý s ním súhlasil vo všetkom, čo sa týkalo Kosova, pýtal som sa sám seba, či už na Slovensku všetci zabudli, kde je sever (čiže Východ a Západ) a či sa náhodou nenachádzam opäť raz v ruskej gubernii...
[celý článok]

TV SME: O vlastnostiach úspešných reforiem školstva
[07.03.2008, Peter Zajac, KI KOMENTUJE]
To, čo pripravuje pod taktovkou ministra Jána Mikolaja rezort školstva a vláda, ktorá odsúhlasila nový školský zákon, je podľa Zajaca v úplnom rozpore s vlastnosťami úspešných reforiem...
[celý článok]

O Valcoch a ľuďoch
[04.03.2008, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Robert Fico je nepriateľ demokracie. Keď zbijú dievča, tvrdí, že šlo o maďarské sprisahanie. Keď Pezinčania odmietnu skládku, vidí za tým vydieranie. Keď ľudia z IVO vyslovia svoj názor, vidí za tým komplot...
[celý článok]

Verejnoprávne médiá
[29.02.2008, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Zvyšovať koncesionárske poplatky a platiť ich od elektrickej zásuvky pokladám vzhľadom na neschopnosť verejenoprávnych médií za nemorálne a ich financovanie zo štátneho rozpočtu v našich pomeroch za faktické opätovné zoštátnenie...
[celý článok]

Dva osmičkové roky (Glosa)
[25.02.2008, Peter Zajac, ČLÁNKY]
V roku 1948 bol vznik komunistického režimu v Československu umožnený aj ilúziou, že z demokratických volieb nemôže vzniknúť autokratický štát. Voľby však nie sú dostatočným predpokladom fungovania demokracie...
[celý článok]

Politická ideologizácia dejín
[14.02.2008, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Vnútornou potrebou ideologizujúcich historikov nie je pravdivosť pohľadu na slovenské dejiny a ich kritická revízia, ale politizácia v duchu dnešného paktu marxistických evolucionistických schém s nacionalizmom...
[celý článok]

Putinizácia Slovenska
[06.02.2008, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Keď hovorím o plazivej putinizácii Slovenska, počúvam, že preháňam a je to akademická debata. Nepreháňam, a nie je to akademická debata. Kto čítal Ruský denník Anny Politkovskej, vie, že nie je len osobným svedectvom, ale aj presným opisom vzniku a rozmachu Putinovej moci...
[celý článok]

Ľudské práva sú ohrozované celý rok
[09.01.2008, Peter Zajac, ČLÁNKY]
10. decembra 2007 sme vo Vyhlásení ku Dňu ľudských práv opísali prípady porušovania ľudských práv zo strany zákonodarcov a exekutívnych orgánov. Mnohí si myslia, že zbytočne strašíme a počujeme rásť trávu. Veď sú tu demokratické pomery, tak čo sa plašíme...
[celý článok]

TV SME: Ficove vlastenectvo je gólom do vlastnej bránky (videokomentár)
[04.01.2008, Peter Zajac, KI KOMENTUJE]
Podľa Petra Zajaca začína Fico plniť svoj diabolský plán, začal sa venovať vlastenectvu. A hovorí o ňom aj vtedy ak v skutočnosti ide o obhrúbly nacionalizmus....
[celý článok]

Myseľ v jaskyni
[12.12.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Sú zážitky, ktoré sa dostavujú neočakávane, v letmom okamihu. Niečo máme pred sebou, ale nevidíme to, niečo cítime, ale emocionálne nereagujeme, niečo sme si všimli, ale naša myseľ ostala uzavretá. Zrazu sa nám rozjasní...
[celý článok]

TV SME: Tento štát riadi vo Ficovej vláde zlatá mládež (videokomentár)
[11.12.2007, Peter Zajac, KI KOMENTUJE]
Zvláštnym znakom Ficovho režimu je, že sa považuje za sociálne cítiacu skupinu, čo je len čistá demagógia...
[celý článok]

Synoptické mapy
[24.11.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Pavel Matejovič mal spolu s pánom Tihánym pred niekoľkými dňami v pezinskom Kultúrnom dome vernisáž výstavy Záhyby a línie. Bolo to príjemné podujatie, otváral ho literárny vedec René Bílik...
[celý článok]

Šťastný je, kto zabúda
[13.11.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Edmund Burke na začiatku modernej doby napísal, že ľudská spoločnosť je spojenectvom medzi mŕtvymi, živými a nenarodenými. V súčasnosti sa toto spojenectvo pretrhlo...
[celý článok]

TV SME: Stavovské bratstvo má u nás prednosť pred spravodlivosťou (videokomentár)
[02.11.2007, Peter Zajac, KI KOMENTUJE]
Je dôležité, aby sa povedalo, že prípad Milady Horákovej bol vraždou a tí, ktorí ju súdili, boli za jej smrť zodpovední. No na Slovensku sa vytvára stavovské bratstvo sudcov, ktoré je pre sudcov viac ako spravodlivosť...
[celý článok]

Hľadať v Google: Otec národa
[25.10.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
V Google nájdete všetky texty sveta. Napríklad taký Otec národa. Toto spojenie spadá spolu so synonymickou frazémou Otec vlasti do kategórie frazeológie a idiomatiky. Slová vlasť a národ tu fungujú ako synonymá, za Otcov vlasti a národa sa považujú významni muži, starajúci sa o vlasť či národ a starostlivosť sa chápe buď vážne, alebo ironicky...
[celý článok]

Shakespearov návrat
[15.10.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
V roku 1988 napísal nemecký dramatik Heiner Müller esej Shakespeare alebo o diferencii. Píše v nej o nádeji sveta bez vrážd a zabíjania, v ktorom sa budeme môcť stať sebou samými, lebo naše hry už nebude písať Shakespeare...
[celý článok]

TV SME: Ako zosmiešniť Hlinku a Štefánika (videokomentár)
[10.10.2007, Peter Zajac, KI KOMENTUJE]
Pojem Otec národa sa dnes už používa len ironicky, na označenie Saddáma Husajna či Stalina. Ak zákonom tento titul udelíme Andrejovi Hlinkovi či Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, len ich tým zosmiešnime, myslí si Peter Zajac...
[celý článok]

Reforma vzdelávania alebo kozmetická úprava školstva
[05.10.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Reformu vzdelávania nemôže uskutočniť vláda, ktorá má bytostný odpor k reformám, ani vláda, ktorá reformu vzdelávania iba deklaruje. Môže ju uskutočniť len vláda, ktorá reformu vzdelávania chápe, je ochotná sa za ňu zasadiť a trpezlivo ju uskutočňovať v súlade s potrebami škôl...
[celý článok]

Záporožci píšu list tureckému sultánovi
[25.09.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Známy ruský realistický maliar Iľja Jefimovič Repin namaľoval v roku 1880 obraz Záporožskí kozáci píšu list tureckému sultánovi. Ako vzor socialistického realizmu si ho pamätám ešte zo školských čias...
[celý článok]

Texty o textoch
[15.09.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Niektoré texty sú ako matriošky. V najväčšej sa ukrýva menšia, v menšej ešte menšia a v tej najmenšia. Podobne to býva aj pri textoch...
[celý článok]

Hana Ponická
[06.09.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Nebyť tej jednej knihy, možno by ostala Hana Ponická (15. 7. 1922 – 21. 8. 2007) v pamäti slovenskej literatúry autorkou detskej knihy O Štoplíkovi (1961) a prekladateľkou. Tou jednou knihou sú Lukavické zápisky...
[celý článok]

Pamäť marhúľ
[28.08.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Knižka Idy Želinskej a Fedora Blaščáka Engerau, ktorej súčasťou sú piesne petržalského hip-hopu, je však predovšetkým záznamom anonymných osobných svedectiev novodobých Petržalčanov všetkých vekových skupín...
[celý článok]

Chvála slovníka
[14.08.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Najbúrlivejšie sa v poslednom polstoročí zmenil jazyk hodnôt. Dokonca aj slová ako demokracia, pluralita, liberálny, konzervatívny, pravica prestali byť nadávkami. Nemýľme sa však, aj jazyk funguje ako kyvadlo...
[celý článok]

Mať svoje meno je veľká hodnota
[08.08.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Je to zvláštny príbeh, lebo sa v ňom ako v kvapke vody zračí dnešné Slovensko. Keď „napadli holohlaví mladú ženu a na tričko jej napísali Maďari za Dunaj“, asi málokto tušil, akými peripetiami prejde príbeh Hedvigy Malinovej...
[celý článok]

O sociálnom cítení
[07.08.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Bill Baker zhrnul skúsenosti zodpovedného sociálneho cítenia do niekoľkých jednoduchých zásad. Zasial však na Slovensku semiačko, ktoré nemá kto zožať. Priveľa z nás totiž uverilo v tejto chvíli v autoritu štátom riadeného sociálneho cítenia...
[celý článok]

Znárodňovať nemožno
[29.07.2007, Ernest Valko a Rudolf Zajac, ČLÁNKY]
Po voľbách sa ficova vláda správa iba tak, ako to prostredníctvom prieskumov verejnej mienky očakávajú jej voliči. Krátkodobo je tento pôsob úspešný, ale z dlhodobého hľadiska aj táto vláda nepochybne vie, že to stačiť nebude...
[celý článok]

Paralelné histórie
[02.07.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Celá Európa je na rázcestí, cíti, že sa stáva svetovou poloperifériou a nevie si s tým poradiť. Možno by proti historickému fatalizmu potrebovala na začiatok wandyczovské paralelné dejiny...
[celý článok]

Výstava: Príbeh skupiny A-R
[25.06.2007, Barbara Bodorová a Peter Zajac, PODPORA KULTÚRY]
Do dňa 24. júna 2007 v Nitrianskej galérii v Nitre prebiehala výstava Príbeh skupiny A-R. Jedným z mediálnych partnerov bol i KI...
[celý článok]

Čo čítať? Ako čítať?
[19.06.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Želanie poľského ministra školstva Giertycha, že na poľských školách by sa nemal čítať Goethe, Dostojevskij a Kafka, prebehlo tlačou, akoby sme sa už chystali na letnú uhorkovú sezónu. Na druhý deň sa na jeho výroky zabudlo; človek sa zasmeje a nanajvýš si povie, ako dobre, že je to za humnami a nie u nás doma...
[celý článok]

Paralelná kontemplácia
[18.06.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Niekedy nemožno ísť len paralelne s textom. Treba ísť kolmo na text, proti textu. To Zdeněk Mathauser vedel, ale nechcel. Rozumiem mu, aj ja som sa musel strašne nútiť, kým som sa naučil ísť aj proti...
[celý článok]

Alte, písané do mrakov
[05.06.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
„A podivuhodné je, že i navzdory ptačímu a prasečímu moru, nemoci šílených krav a kulhavce a slintavce, parazitům v rybách, hormonům v telatech a salmonele ve vejcích ještě žijeme...“
(Peter Hahne: Konec legrace. Praha, Návrat domů, 2007, s. 77).
[celý článok]

Napadnutá Maďarka
[28.05.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Drvivá väčšina ľudí na Slovensku nevníma jej príbeh ako kauzu. Pokladá za samozrejmé, že Hedviga „klamala“ a dráždi ich len to, že Maďari celú vec politizujú. A predsa sa môže stať jej príbeh jednou z absolútnych ponovembrových káuz, v ktorej sa bude rozhodovať o takých základných veciach, akými sú pravda a lož...
[celý článok]

Komunistické postskritptum
[22.05.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Groys tvrdí, že teraz je rad na komunistoch, aby budovali kapitalizmus na svoj komunisticky homogenizačný spôsob, ktorý sa tak nápadne podobá na zákryt. Je však trochu ľahtikársky, ak si myslí, že vec vyrieši tak, že premenuje strašidlo komunizmu na zombie...
[celý článok]

Vonkajšia Moskva, vnútorná Moskva
[09.05.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Politkovskej Ruský denník sa začína decembrom 2003 a končí sa augustom 2005. Tento čas subjektívnej topografie dnešnej ruskej krajiny amysle nie je náhodný. Zahrňuje obdobie od totálnej prehry ruských demokratov vo voľbách 2003, čím sa podľa Politkovskej skončil v Rusku slobodný čas demokracie bez prívlastkov, po čas, keď sa stal Putinov režim opakovanou každodennosťou...
[celý článok]

Hra na dobrých a zlých chlapcov. Za Biľaka i Fica
[06.05.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Ficova vláda hrá na dobrých a na zlých chlapcov, ktorí si ako pri štvorylke menia miesta: dobrí chlapci sa hrajú chvíľu na zlých, zlí na dobrých, a tak dokola. Asi sa dobre baví – hrá sa na náš účet a trávi čas obmedzovaním škôd, ktoré chce sama spôsobiť...
[celý článok]

Inžinieri ľudských duší
[23.04.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Jedného dňa v roku 1932 sa odohralo zvláštne stretnutie. Maxim Gorkij k sebe telefonicky pozval najvýznamnejších sovietskych spisovateľov. Spisovatelia sa zišli, diskutovali, no bolo vidieť, že na kohosi čakajú. Vtom sa otvorili dvere a do miestnosti vošiel Stalin...
[celý článok]

Cena Dominika Tatarku pre Kornela Földváriho
[23.04.2007, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
Nie je náhodné, že po Tomášovi Janovicovi dostal Cenu Dominika Tatarku druhý raz po sebe autor, ktorý sa celoživotne zaoberá humorom. Humor je vlastnosťou dospelého národa, ktorý si vie uťahovať nielen z tých druhých, čo je ľahké, ale najmä zo seba, čo nie je vôbec ľahké, lebo to naráža na našu vlastnú urážlivosť a samoľúbosť...
[celý článok]

Revolúcia požiera svoje méty
[10.04.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Sprvu to v knihe textov Krídlovanie (Bratislava: Petrus, 2006) vyzerá ako jeden z bonmotov Róberta Gála. Množstvo reflexií, gnóm, maxím, aforizmov nás navádza na čítanie v tradícii fragmentov...
[celý článok]

Balkán po slovensky
[10.04.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Národná rada prijala koaličný návrh vyhlásenia NR SR o budúcom štatúte Kosova. Všetky politické strany okrem SMK sa hneď nato pretekali v prisvojovaní si zásluh za výsledný text. A poslanec SNS Rydlo bol dokonca nesmierne šťastný, že náš zákonodarný zbor „našiel spoločného menovateľa pri záujme národa a štátu.“...
[celý článok]

Paradox múdrosti
[26.03.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Ak vám praktický lekár povie, že cenou za dlhovekosť je fyzické a duševné chátranie, Elkholm Goldberg chce povedať niečo iné – že starnutie sa môže spájať s múdrosťou. To nazýva paradoxom múdrosti...
[celý článok]

Historia est magistra vitae?
[12.03.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Milošević sa stal identifikačnou figúrou sna o veľkom Srbsku. Výsledky toho sna sú známe. Dôsledkom vojny, ktorá nemala brutalitou v povojnovej Európe obdobu, bolo ničenie, vraždenie, týranie, mrzačenie, mučenie, zabíjanie civilistov, etnické čistky. A srbská porážka...
[celý článok]

Akciová spoločnosť Červená Čína
[25.02.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
V Číne vládne marxisticko-leninská strana, ktorá využíva bez zábran všetky prednosti kapitalizmu, ale drží nad hospodárstvom štátnu kontrolu. Aj keď je fascinácia (ba aj závisť) západných publicistov a ekonómov neprehliadnuteľná, opakuje sa tu starý príbeh štátneho kapitalizmu...
[celý článok]

Vláda v protismere
[31.01.2007, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Ficova vláda hľadá kontinuitu s oboma prednovembrovými režimami. Je ako auto v protismere, ktorého vodič si myslí, že v protismere sú všetci ostatní a že sa mu nič nemôže stať...
[celý článok]

Pamäť námestia
[20.12.2006, Peter Zajac, ČLÁNKY]
To námestie najprv nebolo. Bol len voľný priestor pred vnútornými hradbami mesta, ktorý nesmel byť zastavaný. Potom pribudol na jeho dolnej časti pred Laurinskou bránou Obilný trh, ale ten sa vtedy volal Getreidemarkt...
[celý článok]

Sedemnásťkrát sedemnásť
[19.11.2006, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Hannah Arendtová kedysi, v temnotách minulého storočia, napísala: „Dobré veci v dejinách majú obyčajne veľmi krátke trvanie. Mávajú však potom rozhodujúci vplyv na to, čo sa neskôr deje v dlhých dobách, ktoré nie sú nijako krásne.“ Skúsme si to zapamätať – sedemnásť rokov po, v dobe, ktorá nie je nijako krásna...
[celý článok]

Príbeh jednej generácie
[10.09.2006, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Prečo Günter Grass slúžil ako mladý chlapec v SS? Prečo o tom vyše šesťdesiat rokov mlčal? Čo o tom píše v autobiografii? Je udržateľná rola intelektuála ako morálnej inštancie?...
[celý článok]

Doba protestná?
[10.09.2006, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Politická elita sa dnes zacykluje. Vládna špička, ktorá nesie najväčšiu zodpovednosť, opakuje staré vzorce správania. Slotovými ústami šíri agresivitu a strach a zametači črepín zamieňajú príčiny za následok, ako to naposledy urobil minister zahraničných vecí Ján Kubiš...
[celý článok]

Skupina A-R
[08.09.2006, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
Cena Dominika Tatarku bola už od začiatku spojená s výtvarným darom – obrazom významného slovenského výtvarníka. Daniel Fischer, ktorý vyberal v mene poroty spisovateľsko-výtvarné dvojičky, hľadal aj tu vnútorné spojenie medzi Dominikom Tatarkom, ktorý mal intímny vzťah k výtvarnému umeniu a súčasnými slovenskými výtvarníkmi...
[celý článok]

Záhyb, barok a skupina A-R
[08.09.2006, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
Spoločnou črtou, ktorá spája tvorbu skupiny A-R, je zdvojenosť pohľadu...
[celý článok]

Na pamäť Jána Langoša
[24.07.2006, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Ako podstatné vnímam dve posolstvá. Prvé, bazálne konzervatívne, ktorého sa držal celý život, spočíva v hlbokom zmysle pre váhu individuálnej a kolektívnej skúsenosti ako základného stavebného kameňa historickej totožnosti ľudského spoločenstva. Druhé je výrazom hĺbkového presvedčenia, že skúsenosť a pamäť nemožno vymazať...
[celý článok]

Pohyblivá knižnica Petra Zajaca IV
[26.06.2006, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Holokaust zažil po druhej svetovej vojne tri vlny. V prvej, tesne povojnovej, bol nepredstaviteľný samotný fakt likvidácie nevinných ľudí v masovo nevídanom meradle a technicky perfekcionizovaným spôsobom. V druhej, v šesťdesiatych rokoch, dominoval existenciálny rozmer holokaustu, problém viny a trestu – za zabitie aj za prežitie...
[celý článok]

Pohyblivá knižnica Petra Zajaca III
[08.05.2006, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Trojjedinosť osudu žien, premien amerického života a zápasu o povahu moderného umenia dvadsiateho storočia priviedla zrejme Johna Udpika k napísaniu románu Hľadaj moju tvár. Možno ho pokojne označiť za transfer výtvarného umenia do románu...
[celý článok]

Reformy druhej generácie a reforma súdnictva
[15.04.2006, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Vo viacerých kľúčových oblastiach sa reformy na Slovensku ešte vôbec nezačali. Ide pritom o kľúčové reformy „druhej generácie“, ktoré sa priamo dotýkajú dlhodobého formovania sociálneho správania každého jednotlivého človeka...
[celý článok]

Pohyblivá knižnica Petra Zajaca II
[26.03.2006, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Báseň je proteovská – je schopná stálych premien. V kľukatých dejinách znela ako hovorené či spievané slovo v najstarších mýtoch, v antických amfiteátroch, ako milostná poézia na stredovekom dvore, vo fašiangových sprievodoch ústami igricov, vo vagantskom speve krčmových vyvrheľov, v speve hrabačiek na poliach, s gitarovým či klavírnym sprievodom v kaviarňach, kabaretoch a šantánoch veľkomiest, na námestiach a štadiónoch, na rockových koncertoch...
[celý článok]

Tupiny II: Príbeh školského zákona
[21.03.2006, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Školský zákon prvý raz po roku 1989 pomenúva vzdelávanie ako proces osvojovania si spoločnosťou uznávaných kultúrnych nástrojov, hodnôt a postojov, prvý raz člení obsah vzdelávania do rámcových a školských vzdelávacích programov, prvý raz predpokladá, že vzdelanie nemá viesť k bifľovaniu poznatkov, ale k osvojeniu si schopností potrebných pre život, prvý raz kreuje Kurikulárnu radu, ktorá preberá kľúčovú rolu pri tvorbe a schvaľovaní Národného programu vzdelávania a rámcových vzdelávacích programov a prvý raz stanovuje jasný časový harmonogram priebehu celej reformy...
[celý článok]

Pohyblivá knižnica Petra Zajaca
[13.02.2006, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Odkedy je ľudstvo ľudstvom, hľadá univerzálny princíp, ktorým sa riadi jeho existencia. Na začiatku boli mýty, bohovia a jaskynné kresby. Potom to bol Boh. Moderný svet absolutizoval rolu rozumu. S ním súvisela predstava pokroku ako vývinu sveta od horšieho k lepšiemu, spojená s utopickými víziami o definitívnej predurčenosti jeho smerovania k raju na zemi...
[celý článok]

Má zmysel vytvoriť novú európsku ústavu?
[20.11.2005, Ernest Valko a Peter Zajac, ČLÁNKY]
Človek dnes síce žije v omnoho väčšej miere vo viacerých identitách, ale ani dnes nežije tak, že by sa v prospech jednej identity zriekal inej...

[celý článok]

Jein
[03.10.2005, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Nemecko je v paradoxnej situácii. Nemci si uvedomujú potrebnosť zmeny, existuje aj vôľa k zmenám, ale nie sila uskutočniť ich. Každý by bol najradšej, keby boli bezbolestné. Nemecko sa stalo krajinou obáv. Obáv z toho, že všetko ostane po starom, lebo to znamená vlastné ohrozenie a stratu postavenia Nemecka vo svete, ale ešte väčších obáv zo zmien...
[celý článok]

Kultúra spoločnosti, kultúra v spoločnosti
[01.07.2005, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Ústredná konzervatívna pravda znie, že úspech spoločnosti určuje kultúra a nie politika. Ústredná liberálna pravda znie, že politika môže kultúru zmeniť a zachrániť pred sebou samou.

Daniel Patrick Moynihan

[celý článok]

Nekultúra spoločnosti
[06.06.2005, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Kultúra sa stala križovatkou politických záujmov a stretov. Rozruch však tentoraz nie je lakmusovým papierikom zmien, svedčí skôr o poruchách spoločnosti a kultúry...
[celý článok]

Nastalo európske vytriezvenie
[04.06.2005, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Pokušenie vykladať francúzske a holandské odmietnutie Ústavy EÚ ako triumf nie je na mieste. Najmä to nie je triumf tých odporcov ústavy, ktorí argumentovali deficitom demokracie, nezmyselnou harmonizáciou trhu, etatizmom EÚ a nesplniteľnými sociálnymi sľubmi. Francúzi, hlasujúci proti ústave, nič z toho nepociťovali...
[celý článok]

Posledný mohykán odchádza
[23.05.2005, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Keď v roku 2002 vznikla vláda, ktorú nedočkaví politickí analytici označili za vládu programovej zhody, vyzeral Rudolf Chmel ako príslovečná trinásta vrana. Hovoril totiž, že on nijaké reformy robiť nebude. Ani nerobil...
[celý článok]

Tiché dni na Slovensku
[02.05.2005, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Pôvodná energia roka 1989 sa spájala so základnou zmenou ľudských vzťahov, s nádejou, že vzťahy systémovo krivené komunistickým režimom sa v slobodnej spoločnosti narovnajú...
[celý článok]

Stratené existencie a ich čas
[17.03.2005, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
Román Stanislava Rakúsa Nenapísaný román bol literárnou kritikou, ale aj čitateľskou obcou prijatý s jednomyseľnou priazňou, čo býva v súčasnej slovenskej literatúre skôr výnimkou než pravidlom...
[celý článok]

Kultúra, sloboda, demokracia
[15.01.2005, Peter Zajac, ČLÁNKY]
V spoločnosti bez kultúry, bez stabilného hodnotového základu sa sloboda mení na jednej strane na ľubovôľu a anarchiu, na druhej na diktatúru...
[celý článok]

Desať rokov s Cenou Dominika Tatarku
[04.02.2004, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
Desať rokov Ceny Dominika Tatarku je dostatočne dlhý čas ohliadnuť sa a položiť si otázku, do akej miery splnila svoj pôvodný zámer...
[celý článok]

Každodenný konzervativizmus
[01.01.2002, Peter Zajac, O KONZERVATIVIZME]
[celý článok]

Cenu Dominika Tatarku za rok 2000 získal Dušan Dušek
[23.05.2001, Peter Zajac, CENA DOMINIKA TATARKU]
V Zichyho paláci sa včera po siedmy krát odovzdávala cena jedného z najvýznamnejších predstaviteľov slovenskej kultúry druhej polovice dvadsiateho storočia Dominika Tatarku. Kritériom pre udelenie ocenenia je spoločenský a kultúrny význam diela vydaného v predchádzajúcom roku a výnimočná morálna integrita osobnosti autora. Cenu získal Dušan Dušek za knižku Pešo do neba...
[celý článok]

Ústava
[02.03.2001, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Na svete sú dva typy revolúcií. Jeden tvoria sociálne revolúcie, plné násilia a krvi. Takou bola Francúzska revolúcia. Druhým sú ústavné revolúcie. Jednu z nich opísal na príklade Spojených štátov francúzsky filozof Alexis de Tocqueville. Sú nenásilné, netečie v nich krv, ale to neznamená, že v nich nekypia vášne a že nie sú zdĺhavé a bolestné.
[celý článok]

Myseľ v jaskyni
[01.01.1970, Peter Zajac, ČLÁNKY]
Sú zážitky, ktoré sa dostavujú neočakávane, v letmom okamihu. Niečo máme pred sebou, ale nevidíme to, niečo cítime, ale emocionálne nereagujeme, niečo sme si všimli, ale naša myseľ ostala uzavretá. Zrazu sa nám rozjasní...
[celý článok]

    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk