Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI

Radovan Kazda


počet článkov:160

  Osobné RSS


Analytik KI pre oblasť pôdo-
hospodárstva, lesného hospodárstva a environmentálnej politiky


Krátke CV tu.

Päť dôvodov, prečo treba zamietnuť nový zákon o odpadoch
[16.03.2015, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Existuje niekoľko vážnych dôvodov, prečo by poslanci mali odmietnuť schváliť návrh nového zákona o odpadoch.
[celý článok]

Zdražili sme elektrinu, zdražíme ešte viac. Vaša Európska rada
[01.11.2014, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Energia opäť zdražie. Európska rada rozhodla 23. októbra 2014 o rámci politík v oblasti klímy a energetiky na obdobie do roku 2030, v nadväznosti na ktorý má Európska komisia sprísniť ciele pre zavádzanie tzv. bezuhlíkových technológií.
[celý článok]

Envirorezort pripravil revolučne zlý zákon o odpadoch
[20.05.2014, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Podľa ministra životného prostredia Petra Žigu má nedávno zverejnený návrh nového zákona o odpadoch priniesť revolúciu v oblasti odpadov, no zatiaľ je takmer isté len to, že prinesie zvýšené výdavky pre obyvateľov i priemysel. Na znížení množstva a podielu skládkovania odpadov, čo je hlavný cieľ „odpadových“ regulácií EÚ, to vplyv nebude mať.
[celý článok]

Ďalšie podivné obstarávanie ZMOS-u
[14.04.2014, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Združenie miest a obcí Slovenska zverejnilo výzvu na predkladanie ponúk na environmentálne vzdelávanie samospráv za 199 000 eur. Združenie však stanovilo natoľko prísne podmienky pre účasť v súťaži, až sa zdá byť málo pravdepodobné, že by im mohol vyhovovať niekto iný, ako (opäť) jej dcérska spoločnosť MUNTech.
[celý článok]

JESS si kúpila prieskum, prieskum si kúpil názor
[06.02.2014, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
O ankete, ktorá o ničom nevypovedá, za náklady, ktoré nie sú známe...
[celý článok]

Firmy čaká odpadové plánovanie. V Česku ho zrušili
[09.10.2013, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
V Českej republike platí od začiatku októbra nová odpadová legislatíva, v ktorej ministerstvo zrušilo viaceré zbytočné záťaže pre podnikateľov. Jednou z nich je povinnosť firiem – tzv. pôvodcov odpadov – spracovávať tzv. „plán odpadového hospodárstva pôvodcu“. Na Slovensku však budú už čoskoro musieť stovky dotknutých firiem tento program vypracovať.
[celý článok]

Prečo Eustream vydáva dlhopisy na jednu miliardu eur?
[18.09.2013, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Spoločnosť BSP Bratislava – Schwechat Pipeline GmbH, ktorá pripravuje prepojenie ropovodu Družba na úsek Bratislava-Schwechat, investovala do prípravy projektu už 12,5 milióna eur. Napriek tomu sa zdá byť čoraz zjavnejšie, že ak sa projekt napokon zrealizuje, jeho najväčším rizikom nebude ekologická, ale ekonomická katastrofa.
[celý článok]

Sypké základy projektu ropovodu do Schwechatu
[01.08.2013, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Spoločnosť BSP Bratislava – Schwechat Pipeline GmbH, ktorá pripravuje prepojenie ropovodu Družba na úsek Bratislava-Schwechat, investovala do prípravy projektu už 12,5 milióna eur. Napriek tomu sa zdá byť čoraz zjavnejšie, že ak sa projekt napokon zrealizuje, jeho najväčším rizikom nebude ekologická, ale ekonomická katastrofa.
[celý článok]

Päť dôvodov, prečo nezakazovať výkup kovového odpadu
[30.05.2013, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Ministerstvo životného prostredia chce presadiť, aby podnikatelia mali zakázané kupovať od fyzických osôb – nepodnikateľov odpad z farebných kovov a iného kovového odpadu. Návrh však treba zamietnuť. Existuje na to niekoľko dôvodov.
[celý článok]

Skládkové poplatky: zvýšime, nezvýšime, uvidíme
[08.04.2013, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Ako envirorezort sľúbil zdražieť i nezdražieť zároveň...
[celý článok]

Zákon o odpadoch: ministerstvo opakuje chyby predchodcov
[20.01.2013, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Ministerstvo životného prostredia chce tento rok predložiť nový zákon o odpadoch. To je dobrá správa, lebo trh s odpadmi na Slovensku síce funguje, ale – zjednodušene povedané – s vysokými nákladmi na jednotku výkonu. Ministerstvo chce zákon pripraviť bez konzultácie s tými, ktorí trh zhodnocovania odpadov – túto recyklačnú hračku Európskej komisie – musia reálne platiť.
[celý článok]

Slovensko, krajina solárneho luxusu
[08.06.2012, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Fotovoltika na Slovensku opäť raz potvrdzuje, že Slovensko si na drahé environmentálne hračky vskutku potrpí, podobne ako v prípade ochrany pozoruhodného počtu populácie medveďov v slovenských lesoch, či dotovania špičkových zariadení na spracovanie odpadu, ktorým k dokonalosti chýba už len dostatok odpadu. Ale to je už iný príbeh.
[celý článok]

Využívanie eurofondov na Slovensku – príležitosť pre rast alebo korupciu a klientelizmus?
[07.06.2012, Ivan Kuhn, Dušan Sloboda a Radovan Kazda, ŠTÚDIE]
Neprehľadné prerozdeľovanie a zlodejiny v obstarávaní. Zatajovanie informácií. Neplnenie nezmyselného cieľa stierať regionálne rozdiely. Táraniny politikov o čerpaní. Pochybná efektívnosť a neuveriteľné plytvanie. Aj tak sa dá vnímať našich prvých viac než sedem rokov skúseností s eurofondmi.
[celý článok]

Nesúhlas so skládkami odpadov môže vyjsť občanov draho
[01.06.2012, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Má byť skládka odpadov povolená na základe argumentov, alebo nálad verejnosti?
[celý článok]

Chátrajúca predstava o chátrajúcej prírode
[12.05.2012, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Nielen na Slovensku environmentálni aktivisti kŕmia verejnosť nezmyslami o pokračujúcej degradácii životného prostredia. Dôsledkom toho globálneho blufu musia občania odovzdávať čoraz viac peňazí podnikateľom v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, či odpadov.
[celý článok]

Prvý dobrý minister životného prostredia?
[03.05.2012, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Environmentálna politika v podaní doterajších ministrov bola totiž až prekvapujúco jednotná: zaťažovanie občanov a priemyslu zbytočnými výdavkami (Recyklačný fond, Environmentálny fond), predražovanie služieb udržiavaním agónie „socialistických“ podnikov (najmä Slovenského vodohospodárskeho podniku š.p. a Vodohospodárskej výstavby š.p.), či celkom neodôvodnené obmedzovanie hospodárenia v lesoch, rozširovaním chránených území. V neposlednom rade vytváranie úniou vynútených trhov spôsobmi, ktoré obmedzujú súťaž a nadmerne zvyšujú výdavky výrobcov i občanov. Týka sa to najmä odpadov a obalov.
[celý článok]

Slovenský rozhlas od veci
[05.03.2012, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Slovenský rozhlas (RTVS, program Rádio Slovensko) prezentoval minulý štvrtok pozoruhodnú predstavu o vyváženosti diskusnej relácie. Na obhajobu kontroverzného vládneho Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí si pozval do relácie s názvom „K veci“ dvoch jeho predstaviteľov – splnomocnenca Martina Kováča a výkonného manažéra programu Michala Kravčíka. Oponenti? Žiaden.
[celý článok]

O čítaní a porozumení (Glosa)
[10.02.2012, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Existujú prípady, kedy autori písaného dúfajú, že čitateľ textu neporozumie. Tlačové správy Európskej komisie sú presne tým prípadom...
[celý článok]

Trvalý OZElenený rast
[08.12.2011, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Až raz budú historici zbierať údaje o súčasnej hospodárskej a menovej kríze v európskych končinách, mali by byť obozretní pri skúmaní dopadov krízy na tzv. zelené odvetvia. Výsledky by totiž mohli pokriviť obraz. Kríza nie je, ani nehrozí. V odvetví trvalo udržateľného rastu je totiž kríza zakázaná.
[celý článok]

Skryté výdavky domácností
[17.10.2011, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Je známych veľa spôsobov, ako môže vláda vymámiť z peňaženiek občanov ďalšie peniaze. Niektoré sú tradičné, iné progresívne. Niektoré sú rizikové a iné bezpečné.
[celý článok]

Fond je mŕtvy, nech žije fond
[13.09.2011, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Tento rok sa rozhoduje o osude Recyklačného fondu, ktorý je v oprávnenej nemilosti jeho prispievateľov už od roku 2001, keď bol založený. Vznik fondu práve v čase, keď Dzurindova vláda zrušila mnoho štátnych fondov, naozaj nevyzeral ako racionálne rozhodnutie. Ani ním nebol.
[celý článok]

Integrovaný manažment povodí je ilúziou
[08.09.2011, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Približne polovicu výdavkov rozpočtu Úradu vlády pohltí protipovodňový projekt Michala Kravčíka, ktorého zmysel sa javí byť pochybný.
[celý článok]

Zákon o odpadoch: liberalizácia ako SaS
[21.07.2011, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Slovenský trh spracovateľov niektorých odpadov je veľmi malý a takmer monopolný, aj kvôli Recyklačnému fondu, ktorý rozdeľoval gigantické dotácie na budovanie spracovateľských prevádzok pre úzky okruh firiem. Výrobcovia a dovozcovia elektrozariadení už niekoľko rokov upozorňujú na to, že toto klientelistické opatrenie v zákone predražuje ceny výrobkov pre spotrebiteľov.
[celý článok]

Brusel súhlas vykáže
[28.06.2011, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Európska komisia chce opäť raz rozširovať svoje kompetencie a preto vyrukovala s ďalším prieskumom verejnej mienky, ktorý ju má ovenčiť glancom legitímnosti. A keďže jej práca so štatistikou ide rovnako dobre ako kladenie sugestívnych otázok, tentoraz sa spýtala občanov únie, či im naozaj, ale naozaj úplne vážne záleží na životnom prostredí.
[celý článok]

Envirozáťaže: Hrozba alebo módna vlna?
[26.06.2011, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
V prípade zákona o environmentálnych záťažiach sa ministerstvu zrejme nepodarí zbaviť podozrenia z robenia tak trochu zbytočnej nadpráce. Samotný program sanácie záťaží totiž konštatuje, že veľké množstvo sledovaných lokalít (682) už bolo identifikovaných ako sanované, resp. rekultivované.
[celý článok]

Choroby odpadového hospodárstva
[15.03.2011, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Problémy odpadového hospodárstva na Slovensku vznikli v dôsledku toho, že pri zavádzaní oboch základných regulácií úradníci neodviedli dobrú prácu. Neprevzali žiaden zahraničný model, ale uplatnili svoj vlastný, originálny. V jeho dôsledku je dnes náš systém z hľadiska plnenia limitov zhodnotenia podpriemerný, pre spotrebiteľa zbytočne drahý a pre výrobcov zaťažujúci v súťaži s konkurenciou v okolitých krajinách.
[celý článok]

Slovenská vodná obamiáda
[30.12.2010, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Ivete Radičovej nemožno uprieť záujem o životné prostredie, ale aj ak by sme jej environmentálne aktivity preklepávali ako viedenskú šnicľu, pravicová šťava z nej veru nevykvapne.
[celý článok]

Slovenská účasť v Cancúne: divný program, čudná zostava
[02.12.2010, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Podľa TASR plánuje Iveta Radičová budúci týždeň viesť slovenskú delegáciu na 16. konferencii účastníkov Rámcového dohovoru OSN o klimatickej zmene (COP 16) v mexickom Cancúne. Chce tam predstaviť aj Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR, dokument, ktorý pred mesiacom schválila vláda. Obe informácie však otvárajú otázky.
[celý článok]

Enviropolitiku treba znovu založiť
[11.11.2010, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Bez vôle po ráznych zmenách bude v rezorte životného prostredia pokračovať výdavková povodeň.
[celý článok]

Protipovodňová ochrana: “green jobs” v podaní slovenskej vlády
[06.11.2010, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Je zjavné, že túžba voličov po tom, aby vláda vytvárala pracovné miesta, rastie s mierou ich nezamestnanosti. Čo však urobiť so zlozvykom vlád rozprávať o tom, že vytvárajú pracovné miesta?
[celý článok]

Recyklačný fond: veci, ktoré sa dejú
[14.10.2010, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Potrebuje ešte slovenská vláda analyzovať činnosť Recyklačného fondu, aby prehodnotila jeho fungovanie a existenciu, k čomu sa zaviazala vo svojom programovom vyhlásení?
[celý článok]

Odvody za odňatie pôdy: Zsolt Simon a lišiak Humphrey
[16.08.2010, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Krátko po nástupe do funkcie predložil minister Zsolt Simon návrh na nové nariadenie vlády, ktorým sa výrazne znižuje výška odvodu za odňatie poľnohospodárskej pôdy. Veľmi sympatické nasmerovanie ministra mohlo byť dokonané, pokiaľ by odvody zrušil úplne.
[celý článok]

Čo čaká ministra životného prostredia?
[08.07.2010, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Zatiaľ čo médiá premýšľajú o tom, kto bude novým ministrom životného prostredia, skúsme uvažovať o tom, čo bude minister riadiť a aké akútne problémy na riešenie ho čakajú.
[celý článok]

Čo robiť s lesmi?
[24.06.2010, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Využije nová vláda príležitosť na reformu lesného hospodárstva?
[celý článok]

Odpočet vlády za rezort pôdohospodárstva
[07.06.2010, Radovan Kazda, KI INFORMUJE]
Odpočet vlády - programové vyhlásenie vs. realita - za rezort pôdohospodárstva pre MEMO 98 spracoval analytik KI Radovan Kazda...
[celý článok]

Neznesiteľná ľahkosť obstarávania na MŽP SR
[04.06.2010, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
V slušnej spoločnosti ide pri obstarávaní o to, aby sa pre uskutočnenie poctivej súťaže nestanovovali príliš obmedzujúce podmienky. Ak sa však ministerstvu niečo „podarilo“ dokonale, tak je to práve zúženie podmienok...
[celý článok]

Elektroodpad: SMER-SD zakladá monopol
[25.05.2010, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Strane SMER-SD sa chvíľu darilo vytvárať dojem, že po prevzatí envirorezortu po SNS nebude presadzovať lobistické záujmy namierené proti občanom. Táto ilúzia však netrvala dlho...
[celý článok]

Zdraženie bateriek: zodpovednosť nesie SMER-SD
[25.03.2010, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Odkedy strana SMER-SD prevzala zodpovednosť za chod ministerstva životného prostredia, nesie i plnú zodpovednosť za zvyšovanie cien pre občanov, ktoré sa realizuje cez Recyklačný fond. V tomto prípade i za obyčajné baterky...
[celý článok]

Čo robiť s odpadmi?
[14.03.2010, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Regulácie vnucujú občanom povinný nákup, ktorého náklady najviac pocítia najnižšie príjmové skupiny...
[celý článok]

Apokalypsa ako zdroj zárobku
[18.01.2010, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Vzniká dopyt verejnosti po preventívnom opatrení vlády priamo u nej, alebo naopak u niekoho, kto verejnosť presvedčí, že taká „hrozba“ naozaj existuje?
[celý článok]

Nesociálne rozhodnutia sociálnej vlády
[15.12.2009, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Dôsledkom kauzy podozrivej reštitúcie na Slovenskom pozemkovom fonde je to, že peniaze, ktoré mali patriť všetkým občanom Slovenska, môžu patriť malej skupine zbohatlíkov. Týmto spôsobom môže štát prísť každoročne o mnoho desiatok, až stoviek miliónov euro...
[celý článok]

Globálne otepľovanie: Európania prestávajú veriť
[05.12.2009, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Európska komisia zverejnila výsledky špeciálneho vydania barometra o postojoch Európanov ku klimatickým zmenám. Dôležitosť klimatickej agendy u Európanov stráca na význame...
[celý článok]

Slovenský pozemkový fond – lukratívne pozemky za bazárové ceny
[03.12.2009, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Tak tu máme ďalšiu škandalóznu reštitúciu na Slovenskom pozemkovom fonde. Tí, ktorí očakávali príbeh o dobrých a zlých politikoch, zrejme budú sklamaní. Tento kladných hrdinov postráda...
[celý článok]

Videokomentár: Radovan Kazda: Za tento kšeft zodpovedá Fico
[03.12.2009, Radovan Kazda, KI KOMENTUJE]
Pozrite si videokomentár Radovana Kazdu, analytika KI, o poslednej pozemkovej kauze a o tom, prečo sa vôbec dá stále takto s pozemkami kšeftovať...
[celý článok]

Climategate mašinériou nezatrasie
[01.12.2009, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Veľmi pochybujem o tom, že by kauza „Climategate“, ktorá sa prehnala zahraničnými médiami v ostatných dňoch, mohla zatriasť politikou znižovania produkcie skleníkových plynov. Na túto pochybnosť totiž existuje hneď niekoľko dôvodov...
[celý článok]

Ako prerozdeľuje Recyklačný fond?
[12.10.2009, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Zopár argumentov k podozreniam, že Recyklačný fond dotuje neefektívne...
[celý článok]

Recyklačný fond to má zrátané
[16.09.2009, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Systém zhodnocovania odpadov na Slovensku by bol efektívnejší bez existencie Recyklačného fondu...
[celý článok]

Zlepší sa recyklácia odpadu po zavedení príspevkov do Recyklačného fondu?
[02.09.2009, Radovan Kazda, PREDNÁŠKY A PREZENTÁCIE]
Dňa 28. augusta 2009 sa analytik KI Radovan Kazda zúčastnil stretnutia expertov v oblasti elektroodpadov za okrúhlym stolom pod názvom Eko ďalej... elektroodpady?, kde vystúpil s prednáškou, ktorej audiozáznam si môžete vypočuť tu...
[celý článok]

Videokomentár: Radovan Kazda: Štátne lesy - začarovaný kruh
[11.07.2009, Radovan Kazda, KI KOMENTUJE]
Pozrite si videokomentár Radovana Kazdu, analytika KI, pre týždenník .týždeň o situácii v Štátnych lesoch SR...
[celý článok]

Kto visí na šnúrke od gatí Recyklačného fondu?
[05.07.2009, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Recyklačný fond v ostatných dňoch predviedol unikátny precedens v histórii Slovenska: toto servisné pracovisko, ktoré by sa v procese tvorby práva malo vyjadrovať maximálne k technickým záležitostiam vykonania novej regulácie, našlo odvahu celkom otvorene, priamo a s náležitým „piár“ presadiť zavedenie novej dane pre občanov a podnikateľov...
[celý článok]

Zákon o odpadoch: Smutné dobrodružstvo dobývania renty
[26.06.2009, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Odpadová politika vlád a medzinárodných spoločenstiev viedla k založeniu trhu s odpadom na zhodnotenie, ktorý by bez rozsiahlych regulácií vlád nevznikol. Vláda presadzuje opatrenia, ktoré predražujú odpad tak pre výrobcu, ako aj pre spotrebiteľov. Trh s odpadmi v SR je týmito nežiaducimi reguláciami v súčasnosti výrazne zaťažený...
[celý článok]

Dosiahne Recyklačný fond prvenstvo v znásilnení zákona?
[18.06.2009, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Štátom založenému Recyklačnému fondu (RF) dlhodobo klesajú príjmy a možno práve preto sa rozhodol presadiť si nové povinné platby do svojej pokladnice. A nie malé – odhadom ide o niekoľko desiatok miliónov eur ročne...
[celý článok]

TV SME: Obchod s emisiami vykazuje znaky korupcie
[20.05.2009, Radovan Kazda, KI KOMENTUJE]
Argumenty Ivana Štulajtera s analytikom KI Radovanom Kazdom...
[celý článok]

Lesy SR: Fico, rovní a rovnejší
[04.05.2009, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
„Štát nie je dojná krava“, zahlásil premiér Robert Fico iba pár dní po tom, čo nechal štátnu kravu podojiť európskymi automobilkami. A aby neracionálnych rozhodnutí zo strany premiéra nebolo dosť, štátne lesy si napokon na svoje od štátu i tak prídu. Neštátne nie...
[celý článok]

Je prosperita zlučiteľná s environmentálnou politikou?
[17.04.2009, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Environmentálna regulačná lavína už padá a strháva základy slobodnej spoločnosti...
[celý článok]

Eurospeak a stokrát opakovaná lož (Recenzia)
[31.01.2009, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Český poslanec Európskeho parlamentu Hynek Fajmon (ODS) sa v útlej knihe, ktorá vyšla vo vydavateľstve CDK v roku 2008, pokúsil načrieť do truhlice európskych ľavicových pojmov. Eurospeak je mocná propagandistická zbraň a vyhovuje jej každý impulz pre šírenie strachu zo slobody...
[celý článok]

Biopalivami k chudobe
[30.01.2009, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Medzi ekonómami však ťažko nájsť významnejšieho experta, ktorý by spochybňoval negatívny vplyv podpory biopalív na ceny potravín. Zvýšený tlak na využitie poľnohospodárskej pôdy, ktorá má obmedzený rozsah, totiž reaguje podľa zákonov ponuky a dopytu...
[celý článok]

Lesy SR: vláda, máme problém
[18.11.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Ekonomické problémy v Lesoch SR sú telenovelou, ktorá takmer každý rok zverejňuje svoju ďalšiu časť. Deje sa tak napriek tomu, že si vláda starostlivo pestuje monopol Lesov SR, ktorý im umožňuje tlačiť na vyššie ceny. A keď ani to nepomôže, pokojne im venuje darček v hodnote niekoľkých stoviek miliónov korún...
[celý článok]

V kauze skládky víťazia úradníci
[05.11.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Pezinská skládka, ale napríklad aj Tichá a Kôprová dolina sú dôkazom, aký chaos vytvára štát, keď 18 rokov odkladá reformu pravidiel stavebného a územného konania...
[celý článok]

Štátne nástroje odpadovej politiky a vlastnosti trhu v odpadovom hospodárstve
[05.11.2008, Radovan Kazda, PREDNÁŠKY A PREZENTÁCIE]
Prezentáciu analytika KI Radovana Kazdu, s ktorou vystúpil na konferencii Deň odpadového hospodárstva 2008 na tému Štátne nástroje odpadovej politiky a vlastnosti trhu v odpadovom hospodárstve, nájdete tu...
[celý článok]

Návrh SDKÚ k povoľovaniu skládok: dobrý úmysel, zlé prevedenie
[22.10.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Návrh SDKÚ neodstráni a zrejme ani nezníži pravdepodobnosť vzniku škôd, ktoré môže skládka spôsobiť okolitým obyvateľom. Je dosť pravdepodobné, že návrh posilní rast korupcie a zvýši cenu za odpady...
[celý článok]

Dlhodobá vízia rozvoja slovenskej spoločnosti: Pôdohospodárstvo
[15.10.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Čo ponúka vládou objednaná Dlhodobá vízia rozvoja slovenskej spoločnosti, časť venovaná pôdohospodárstvu? Solídnu poľnohospodársku a veľmi slabú časť venovanú lesnému hospodárstvu...
[celý článok]

Dlhodobá vízia rozvoja slovenskej spoločnosti: Životné prostredie
[13.10.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Dlhodobú víziu rozvoja slovenskej spoločnosti v oblasti životného prostredia, žiaľ, nemožno hodnotiť, nakoľko nespĺňa podmienky zadania úlohy....
[celý článok]

Chrbet ako ostatní
[05.09.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Riadenie ministerstva životného prostredia stojí na dvoch pilieroch. Prvým z nich je správa výdavkov, ktoré prerozdeľuje z verejných zdrojov, druhým je určovanie práva, teda prisudzovanie nákladov pre tých, ktorí užívajú „spoločné“ prírodné statky...
[celý článok]

Pravica a ochrana životného prostredia
[26.08.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Pod pláštikom konceptu tzv. „verejného záujmu“ sa kryje snaha vlády o vytvorenie trhov, ktoré bude následne ovládať. Cez štátne fondy financované z prostriedkov súkromných poplatníkov sa „rozdávajú“ štátne zákazky „spriateleným“ firmám...
[celý článok]

Zelená paráda amerických demokratov
[01.07.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Americkí demokrati tiahnú na Denver. V Pepsi centre sa koncom augusta uskutoční konvent, na ktorom získajú nomináciu demokratickí kandidáti na prezidenta a viceprezidenta USA. A ako má vyzerať politicky korektný národný konvent v roku 2008? Ako inak – zeleno. Ideológia environmentalizmu má pekne našliapnuté...
[celý článok]

Environmentalizmus je rizikom pre slobodu
[24.06.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Najväčšou hrozbou pre slobodu a prosperitu spoločnosti sú tí, ktorí vytvárajú falošné mýty o spoločenských hrozbách a zasadzujú sa za ich radikálne „riešenia“...
[celý článok]

The Great Global Warming Swindle
[11.06.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Počet vedeckých článkov v peer-reviewed časopisoch, ktoré spochybňujú predpokladané katastrofálne dopady klimatických zmien, neustále rastie. Vedecký konsenzus neexistuje, napokon, neumožňuje to samotná povaha vedy. Onen „vedecký konsenzus“ sa stal termínom politologického slovníka a mnohokrát neznamená nič viac, než politickú podporu pre názor časti vedeckej obce k niektorej z vedeckých téz...
[celý článok]

Dobrý nápad Gordona Browna
[02.06.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
flickr.comAk ceny potravín rastú, bohatší človek vždy nájde dosť veľa iných tovarov, ktorých sa ochotne vzdá. Čo však s chudobnými ľuďmi, ktorí na potraviny spotrebujú celý príjmový koláč? Britský premiér Gordon Brown navrhol zdanlivo nečakané riešenie: zrušiť poľnohospodárske dotácie...
[celý článok]

Globálne otepľovanie: Novinky zo sveta skeptikov II.
[26.05.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Bude zaujímavé sledovať, ktorý časový rad uznajú alarmisti ako vyhovujúci, keďže po roku 1998 otepľovanie, zdá sa, naozaj stráca dych. Mimochodom, rok 2007 bol zrejme zatiaľ najchladnejším rokom tohto storočia...
[celý článok]

Recyklácia odpadov - vládny nezmysel s katastrofálnymi rizikami
[16.05.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Ako dosiahnuť, aby všetci účastníci trhu zhodnocovania odpadov, ktorý chce vláda vytvoriť, boli motivovaní k recyklovaniu? Túto otázku si vláda kladie už mnoho rokov a problém sa jej podnes nepodarilo vyriešiť. Jeho dôsledkom je, že Program odpadového hospodárstva do roku 2005 je len „zdrapom“ papiera, sľubov a plánov na poli zhodnocovania odpadov, ktoré sa nepodarilo splniť...
[celý článok]

Prečo opäť globálne otepľovanie?
[13.05.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Prečo teda IPCC a Al Gore získali Nobelovu cenu mieru? A prečo Al Goreov film získal Oscara? Zrozumiteľnú odpoveď poskytuje pohľad na povahu moci, na jej slabú odolnosť voči útokom proti slobode ľudí, na jej náchylnosť na posilňovanie právomocí politikov, ale aj na priľnavosť mnohých predstaviteľov moci ku korupcii. Téza o globálnom otepľovaní je veľmi vhodným adeptom na takéto konanie vlád, pretože – bez ohľadu na jej pravdivosť – má silnú legitímnu podporu...
[celý článok]

Dá sa zabrániť korupcii na pozemkovom fonde?
[08.05.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Je potrebné vytvoriť nový cenový systém, v ktorom sa cena pozemkov a od nej odvíjaných sadzieb nájomného bude približovať k reálnym trhovým predpokladom, prinajmenšom na úroveň cien, ktoré sa v súčasnosti používajú pre výpočet sadzieb dane z pozemkov...
[celý článok]

Ako „vyčistiť“ pozemkový fond
[01.05.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Počas šestnástich rokov, ktoré uplynuli od založenia Slovenského pozemkového fondu (SPF), neprejavovali doterajšie vlády snahu zmeniť podstatné okolnosti pôsobenia fondu, ktoré ho predurčili byť ideálnym nástrojom pre "odčerpávanie" aktív štátu v prospech ľudí disponujúcich mocou nad fondom...
[celý článok]

Organizácia na reformu: Slovenský pozemkový fond
[26.04.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Slovenský pozemkový fond hospodári s takmer štvrtinou poľnohospodárskych pôd na Slovensku. Ak započítame všetky operácie, ktoré fond každoročne vykonáva, môže štát každoročne stratiť na svojich aktívach vo fonde až niekoľko stoviek miliónov korún ročne...
[celý článok]

Analýza rizík korupcie a klientelizmu v správe štátnych pôd
[15.04.2008, Radovan Kazda, ŠTÚDIE]
KI spracoval analýzu rizík korupcie a klientelizmu pri správe štátnej pôdy a nakladaní s pôdami neznámych vlastníkov v pôsobnosti Slovenského pozemkového fondu...
[celý článok]

Národná diaľničná spoločnosť, gaunerstvo a pýcha
[14.04.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Na diaľnici z Trnavy do Bratislavy sa vytvárajú kolóny. Kvôli nim strávia tisíce ľudí, každý deň, ráno a podvečer, desiatky minút nervóznym prešľapovaním medzi plynovým a brzdovým pedálom. Týmto patáliám sa dalo poľahky vyhnúť. Stačilo by celkom málo: aby si rozdávači vládnych zákaziek dovideli aspoň po vlastný nos.
[celý článok]

Novela zákona o pozemkových úpravách nerieši podstatnú časť rizík korupcie a klientelizmu na Slovenskom pozemkovom fonde
[10.04.2008, Radovan Kazda, KI KOMENTUJE]
KI spracoval analýzu rizík korupcie a klientelizmu pri správe štátnej pôdy a nakladaní s pôdami neznámych vlastníkov v pôsobnosti Slovenského pozemkového fondu...
[celý článok]

Ochranári dostali vládu do pasce
[27.02.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Rozsah území začlenených do sústavy NATURA 2000 alebo mieru obmedzení pre hospodárenie v nich treba prehodnotiť. Otázka je, či to ešte bude možné...
[celý článok]

Biopalivá: Kde udělali soudruzi z EÚ chybu?
[17.01.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Tak a už to prasklo: európski úradníci priznali, že to s protežovaním biopalív poriadne prehnali. Ale pozor, škodoradostní konzervatívci. Možno je to len tak, ako hovorí doktor Chocholoušek, že došlo k politováníhodnému nedopatření, k jakému dochází maximálne jednou za deset let. Boj proti klimatickým zmenám je určite oukej...
[celý článok]

Čarodejník s cenami
[16.01.2008, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Návrh novely zákona, ktorý by upravoval predaj štátnej pôdy, predpokladá predaj štátnej pôdy mechanizmami, ktoré pripomínajú spôsoby „porcovania štátu“ počas gangsterskej Mečiarovej privatizácie...
[celý článok]

Takí normálni zlodeji
[31.12.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Náhly záujem SNS o vodné hospodárstvo zapadá do hodnotovej koncepcie jej ľudí. Ide tu o sektor s rozsiahlym majetkom a netransparentným hospodárením...
[celý článok]

Prečo pozemky korumpujú
[10.12.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Problém so Slovenským pozemkovým fondom (SPF), ktorý vyvolal koaličnú krízu, sa nezačal za Ficovej, dokonca ani predtým za Dzurindovej vlády. Ten pretrváva od roku 1992, keď fond vznikol...
[celý článok]

Ako ďalej s environmentálnou politikou?
[10.12.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Ako teda ďalej s environmentálnou politikou? Zdá sa, že súčasné riešenia vlády, ale aj riešenia, ktoré presadzujú environmentálne mimovládne organizácie, narážajú na zásadný nesúhlas vlastníkov, čo sa javí byť hlavným dôvodom ich zlyhávania či obchádzania...
[celý článok]

NATURA 2000 a vlastnícke preferencie – stret verejného a súkromného záujmu
[27.11.2007, Radovan Kazda, PREDNÁŠKY A PREZENTÁCIE]
Pozrite si prezentáciu, ktorú analytik KI Radovan Kazda prezentoval na konferencii Aktuálne otázky ochrany prírody v územiach NATURA 2000, ktorá sa konal v dňoch 19. - 20. novembra 2007 vo Vrátnej doline...
[celý článok]

Prečo mal byť odvolaný Miroslav Jureňa
[24.11.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Miroslav Jureňa dnes plače a trieska rukou do stola, ale pokojne mohol odhaliť krivosť obvinení voči nemu, ak by preukázal, že chcel mechanizmy kontroly v Slovenskom pozemkovom fonde sprísniť; že sa o to pokúsil a niekto iný mu to zmaril...
[celý článok]

Nepríjemná pravda o Al Goreovi (Recenzia)
[13.11.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Angažovanosť v otázkach životného prostredia je u Al Gorea všeobecne známa, avšak po prečítaní „nepríjemnej pravdy“ sa v presvedčení, že jeho pohnútky k napísaniu tejto knihy sú hnané snahou o lepší svet, dá už len ťažko zotrvať...
[celý článok]

Otázniky nad recykláciou odpadov
[05.11.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
V prípade recyklácie odpadov vzniká problém v nedostatočnom prirodzenom dopyte po recyklovanom materiáli. Cena recyklovaných zdrojov je obvykle vyššia než u cenovo najbližšieho alternatívneho „nového“ zdroja. Tento problém vláda rieši obvykle „dorovnávaním“ ceny prostredníctvom rôznych donucovacích nástrojov...
[celý článok]

Globálne otepľovanie: Musí byť Klausov názor nesprávny len preto, že je menšinový?
[28.09.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Pre Luboša Palatu je zjavne neprijateľné, ak politik malej stredoeurópskej krajiny prezentuje vo svete menšinový názor, ktorý je podľa neho nesprávny. K dôkazom jeho nesprávnosti však okrem poukázania na menšinovú vedeckú podporu nepriložil nijaké iné fakty. To je veľmi málo...
[celý článok]

Globálne otepľovanie: Viac ako 500 vedcov spochybňuje hystériu
[16.09.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Na tému obsahu výstupov peer-reviewed literatúry zameranej na problémy zmeny klímy prichádza ďalšia štúdia. Dennis Avery (Hudson Institute) a S. Fred Singer (University of Virginia) poukazujú na viac ako 500 vedcov, ktorí spochybňujú niektorú zo základných častí konštrukcie tézy o ľudskom vplyve na globálne otepľovanie...
[celý článok]

Globálne otepľovanie a mravec, čo zaškrtil slona
[04.09.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Americký think-tank National Center for Policy Analysis zverejnil nedávno „šlabikár“, v ktorom jednoduchou a zrozumiteľnou formou predstavuje verejnosti množstvo triviálnych, ale málo známych poznatkov o klíme Zeme. Zopár poznatkov laickej verejnosti dozaista objasní množstvo neznámych súvislostí...
[celý článok]

Koľko treba národných parkov?
[27.07.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
RakytovRozruch okolo najnovších počinov vlády v súvislosti s ochranou prírody na Slovensku naznačuje, že sa opäť bude riešiť otázka, aká výmera národných parkov má byť pre Slovensko „tak akurát“...
[celý článok]

Zonácia nič nevyrieši
[13.06.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Zonácia Vysokých Tatier je len ďalším pokusom tápajúcej vlády vytvoriť funkčný model, ktorý je vopred odsúdený na neúspech, pretože nerešpektuje nijaký zo základných predpokladov nastolenia poriadku a prirodzených vzťahov...
[celý článok]

EÚ a mŕtvi na cestách
[07.06.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Cestná doprava je po výrobe energie druhým najväčším zdrojom skleníkových plynov v EÚ. Európska komisia neváhala a urobila zásah smerom k znižovaniu emisií CO2 z nových áut predaných v únii. Hoci ešte nie jasné, akými mechanizmami sa má tento cieľ dosiahnuť, už dnes je možné diagnostikovať možné riziká tohto opatrenia...
[celý článok]

Václav Klaus, globálne otepľovanie a zelení nepriatelia slobody
[19.05.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Jednanie ľudí a vlád v probléme klimatickej zmeny identifikuje ekonóm Václav Klaus aj vo svojej novej knihe „Modrá, nikoli zelená planeta“ ako novú hrozbu ľavice, pričom identifikuje riziká dôsledkov nekorektnej, nesvedomitej práce s dátami...
[celý článok]

Je globálne otepľovanie hrozbou?
[27.04.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Dôvody a dopady prístupu vlád ku globálnemu otepľovaniu naznačujú, že ak by téza klimatickej zmeny spôsobenej človekom nebola pravdivá, museli by si ju vlády vymyslieť. Sú to totiž najmä vlády a ich suita platených vedcov, administratívnych úradníkov, prideľovačov emisných kvót a „vymetačov“ konferencií a zahraničných rokovaní, ktorí profitujú z udržiavania témy...
[celý článok]

Spor o ochranu (aj Tatier)
[26.04.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
TANAP dozaista patrí medzi environmentálne najvzácnejšie územia na Slovensku. Ako je teda možné, že práve tu dochádza k sporom medzi konvenčným hospodárením a ochranou prírody? Zdá sa, že úsilie aktivistov poukazuje najmä na dlhotrvajúci problém charakteru ochrany prírody na Slovensku...
[celý článok]

Vyjadrenie k situácii v Tichej a Kôprovej doline
[24.04.2007, Radovan Kazda, KI KOMENTUJE]
KI považuje zásah proti ekologickým aktivistom v Tichej a Kôprovej doline za pokračovanie prehlbujúceho sa sporu o charakter ochrany prírody na Slovensku, ktorý sa týka celej koncepcie ochrany prírody uplatňovanej slovenskými vládami po roku 1989...
[celý článok]

Východiská reformy lesného hospodárstva v SR
[20.04.2007, Radovan Kazda, ŠTÚDIE]
Východiská reformy lesného hospodárstva v SR predstavujú pilotný vstup do problematiky opatrení vlád v oblasti upravovania vzájomných vzťahov priamych i nepriamych účastníkov činností, ktoré súvisia s využívaním lesa ako prírodného zdroja...
[celý článok]

Lesné hospodárstvo potrebuje zmenu
[19.04.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Zmeny pravidiel, ktoré sa uskutočnili v lesnom hospodárstve za ostatných osemnásť rokov, výrazne zaostávajú v liberalizácii podmienok podnikania i v presadzovaní vlastníckych práv...
[celý článok]

Mariann, dole! (Glosa)
[16.02.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischerová-Boelová našla „mliečnemu programu“ inú alternatívu: EÚ mieni rozdávať deťom do škôl zdarma ovocie a zeleninu. Podľa štatistického prieskumu totiž iba malí Gréci a Taliani jedia dostatok ovocia a zeleniny...
[celý článok]

Pôdohospodárstvo
[16.02.2007, Radovan Kazda, ŠTÚDIE]
Autor analyzuje stav i perspektívy poľnohospodárskej politiky a výsledky pôdohospodárstva v roku 2005 v ukazovateľoch dôležitých pre ďalší priaznivý vývoj pôdohospodárskeho odvetvia, ako i vplyv vládnych nástrojov a opatrení na rozvoj pôdohospodárstva...
[celý článok]

Treba nájsť súvislosti, potom konať
[10.02.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Základný spor v probléme klimatickej zmeny vychádza z tézy, že ľudská produkcia skleníkových plynov má významný vplyv na rastúce extrémne prejavy klímy. Ak má byť táto téza impulzom pre rozhodovanie vlád, mala by prejsť týmto nevyhnutným procesom potvrdzovania...
[celý článok]

Otepľovanie potrebujú vlády
[07.02.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Akokoľvek pompézna bola kampaň okolo nových správ od Nicholasa Sterna a Medzivládneho panelu o klimatickej zmene (IPCC), zdá sa, že ich obsah má stále tú istú, nemennú štruktúru, ktorá degraduje vedeckú správu na číry politický populizmus...
[celý článok]

Kapustné hlavy pre školy
[02.02.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Návrh komisie, podľa ktorého má únia uhrádzať farmárom v plnej výške časť produkcie ovocia a zeleniny, ktorá bude distribuovaná školám, nemocniciam alebo väzniciam, nie je z hľadiska politických nástrojov vlád veľmi inovatívny. Snaha vlád o bezodplatné zabezpečovanie niektorých tovarov a služieb pre širokú verejnosť patrí k tradičnému talónu ľavicových politických prúdov...
[celý článok]

Odškodňovať prevádzkovateľov zimných stredísk?
[23.01.2007, Ondrej Dostál a Radovan Kazda, KI KOMENTUJE]
Podpredseda HZDS Milan Urbáni navrhol, aby vláda odškodnila prevádzkovateľov zimných stredísk kvôli počasiu, ktoré im spôsobuje nenávratnosť investícií...
[celý článok]

Poľnohospodárske dotácie: Prečo zrušiť národný doplatok?
[08.01.2007, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Zvyšovanie dotácií pre farmárov patrí každoročne k najvýznamnejším aktivitám poľnohospodárskej samosprávy a býva častým priestorom pre zápas na slovenskej politickej téme. Po vstupe do EÚ sa dominantnou dotačnou témou stal boj o presadenie plnej výšky národného doplatku k priamym platbám...
[celý článok]

Korupcia pozemkového fondu
[08.12.2006, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
SPF nie je súkromným vlastníkom pôdy a nedisponuje teda "vnútornou predispozíciou" stanovovať trhovú cenu, preto je transparentnosť jeho pôsobenia v trhovom priestore prenájmov a predajov pôdy mimoriadne ohrozená...
[celý článok]

Miroslav Jureňa: Nulový rast ministra
[02.12.2006, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa očakáva v tomto roku nulový hospodársky výsledok agrosektora. Uviedol to v súvislosti objemom dotácií, ktoré budú tohto roku farmárom opäť zvýšené; tentoraz však nielen vďaka ďalšiemu nárastu príjmov z rozpočtu Európskej únie, ale i štedrosti súčasnej vládnej koalície...
[celý článok]

Východiská reformy lesného hospodárstva
[03.11.2006, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Neštátne vlastníctvo má ďaleko lepšie predpoklady pre to, aby si budovalo dlhodobé partnerské vzťahy s odberateľmi jej produktov, aby znižovalo riziká vzniku negatívnych externalít, aby hospodárilo efektívne a prehľadne, aby rozširovalo svoje portfólio služieb (i pre verejnosť) a aby dôvodom pre výmenu vrcholového manažmentu firmy nebola len zmena jej vlastníka (v prípade štátneho vlastníctva sa tak u nás deje pri každej zmene vlády)...
[celý článok]

Robert a jeho dialektika cien (Glosa)
[11.10.2006, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Človek by neveril, aká napínavá a vnútorne rozorvaná bytosť môže byť cena. Teda, aby sme boli presní: nie akákoľvek cena, ale cena regulovaná. Cena neregulovaná má totiž na verejnosti svoj rešpekt a trvalú spoločenskú hodnotu, pretože s ňou musia byť spokojní všetci – na rozdiel do ceny regulovanej, s ktorou nemusí byť spokojný nikto...
[celý článok]

Radikálni environmentalisti
[09.10.2006, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Čaká nás hladomor a boj o vodu. Pandémie, špina, vojny. Poškodené zdravie, impotencia a skracovanie dĺžky života. A čo je najhoršie: odcudzenie sa prírode a strata lásky medzi ľuďmi. Vitajte vo svete radikálnych environmentalistov...
[celý článok]

Prechádzka lesom a právo
[21.09.2006, Juraj Vanko a Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Tri správy tohto leta zvýraznili problém, ktorému sme sa doteraz nevenovali. Podľa prvej štátne vojenské lesy sa rozhodli postaviť okolo svojho pozemku na Záhorí plot. Podľa druhej zamestnáva veľká a prosperujúca súkromná firma na východnom Slovensku Rómov zberom húb z okolitých lesov. Treťou správou je rozhodnutie Ústavného súdu SR, podľa ktorého je prevod vlastníctva pozemkov neznámych vlastníkov na štát v rozpore s ústavou...
[celý článok]

Zber húb patrí na trh, neznevýhodňujme vlastníkov lesa
[20.09.2006, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Lesné pozemky sú nehnuteľnosťou, majú svojho vlastníka a z hľadiska ochrany vlastníctva by mali byť rovnocenné s vlastníctvom porovnateľných nehnuteľností. Lenže nie je to tak. To, že nemáme právo voľne vstupovať do cu­dzích nehnuteľností, akými sú súkromné domy a byty, fabriky či poľnohospodárske pozemky bez súhlasu ich majiteľa, považujeme za celkom prirodzen. Jedinú výnimku tvoria práve lesné pozemky...
[celý článok]

Julian L. Simon: The Ultimate Resource II
[19.09.2006, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
K legendárnej knihe (žiaľ, už zosnulého) amerického ekonóma Juliana L. Simona mám výnimočný vzťah. Bola to prvá kniha, s ktorou som sa stretol ešte v druhej polovici minulého desaťročia, surfujúc po internete a pátrajúc po dôsledných ekonomických argumentoch vyvracajúcich tie najrozšírenejšie environmentálne mýty: o hrozbe populačného rastu a vyčerpateľnosti zdrojov. Túto knihu považujem podnes za neprekonanú. A teraz vyšla v češtine. Mimochodom, s náležitou pozornosťou....
[celý článok]

Perspektívy slovenského vidieka
[08.08.2006, Radovan Kazda a Dušan Sloboda, ČLÁNKY]
Slovensko je ešte stále skôr vidieckou krajinou. Patrí medzi málo urbanizované štáty Európy, podiel obyvateľstva bývajúceho v mestách dosahuje len 56 percent. Sídelná štruktúra SR je výrazne rozdrobená. Z 2891 obcí krajiny tvoria tzv. malé obce (s menej než 1000 obyvateľmi) až 67 percent, obýva ich však len 16 percent celkovej populácie krajiny...
[celý článok]

Zrušme štátne vlastníctvo pôdy
[13.06.2006, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Existuje viacero dobrých dôvodov, prečo je potrebné predať štátne pôdy a pôdy nezistených vlastníkov. Súkromné vlastníctvo, na rozdiel od štátneho, je prirodzené a dobre identifikované...
[celý článok]

Čo s korupciou?
[05.06.2006, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Vlády sa síce snažia vytvárať podmienky pre tlmenie rizík vzniku korupcie, lenže pre ich odmietavý postoj k zužovaniu úloh vlády sú nútené pristupovať k síce preventívnym a možno občas účinným, ale veľmi ťažkopádnym opatreniam...
[celý článok]

Simon & lobisti, s.r.o.
[29.05.2006, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Zsolt Simon nastupoval do funkcie ministra pôdohospodárstva s ambíciou očistiť rezort od netransparentných praktík desaťročnej vlády, v ktorej sa pri moci striedali Peter Baco a Pavol Koncoš. To sa mu do istej miery i podarilo a mohlo by to byť hodnotené pozitívne, nebyť toho, že jeho systémová zmena skĺzla do vládnutia, ktoré možno charakterizovať ako legálne využívanie možností, ktoré poskytuje skostnatená socialistická štruktúra ministerstva...
[celý článok]

Štátnu pôdu treba predať
[18.05.2006, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Za šestnásť rokov transformácie slovenskej spoločnosti dospela verejnosť postupne k zisteniu, že ak existuje na trhu prirodzený dopyt po kúpe majetku štátu, je vo väčšine prípadov veľmi užitočné a správne predať ho...
[celý článok]

Socializmus rezortného výskumu
[13.05.2006, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Výskumné rezortné organizácie sú po roku 1990 udržiavané v stave permanentnej krízy, redukcie kádrov a neustálych organizačných zmien, zároveň však zbytočných a štedrých vládnych dotácií, ktorými ministri plátajú diery v ich rozpočtoch. Systém spôsobuje demotiváciu i kvalitných výskumných pracovníkov, ktorí potom migrujú medzi rezortnými organizáciami...
[celý článok]

Vodné hospodárstvo čaká na reformu
[09.05.2006, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Ak hovoríme o úspechoch vlád v ekonomických reformách, hovoríme najmä o ich schopnosti znižovať obmedzenia slobody trhovej výmeny, privatizovať štátny majetok a zvyšovať efektivitu činnosti verejnej správy, teda služieb, ktorých poskytovanie je považované za prirodzenú úlohu vlády. Vodné hospodárstvo na svoju reformu čaká už 16 rokov...
[celý článok]

Poplatky za odber vôd treba zrušiť
[27.04.2006, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Od roku 2005, po schválení nového vodného zákona, bol zavedený nový systém spoplatňovania vodohospodárskych služieb. Poplatky za odber vôd tvoria ďalšiu nesystémovú daň, ktorou vláda zaťažuje najmä podnikateľský sektor...
[celý článok]

Ochránime Tatrancov pred ochranármi Tatier?
[25.03.2006, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Predstavte si, že ste ochrancom prírody a vlastníte Vysoké Tatry: každú piaď zeme, každú rastlinu a každý dom. K tomu máte dostatočne veľký zdroj financií z daní občanov, z ktorých zrealizujete všetky svoje túžby o tom, ako majú Tatry vyzerať. Nemožná predstava? Nuž, zdá sa, že práve v nej pripravili poprední slovenskí environmentalisti štúdiu, ktorú považujú za smerovanie k trvalo udržateľnému tatranskému regiónu. A čo na to Tatranci? Nemusia sa báť, našťastie, je to len ďalší nezmysel...
[celý článok]

Simonov hydromelioračný prešľap
[25.01.2006, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Ministerstvo pôdohospodárstva sa nedokáže zbaviť nezmyselnej predstavy o potrebe závlah ako verejného záujmu, čo paradoxne spôsobuje, že štát zbytočnými vládnymi výdavkami udržiava činnosť i tých HMZ, ktoré nemajú reálnu hodnotu, a naopak, zabraňovaním ich privatizácie znemožňuje zhodnotenie tých HMZ, po ktorých existuje prirodzený dopyt na agrárnom trhu...
[celý článok]

Čo s príspevkovými organizáciami?
[21.12.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Veľká časť príspevkových organizácií buď nerealizuje oprávnený verejný záujem, alebo ich nepotrebuje trh, alebo ich pred žiadúcim uvoľnením na trhovú súťaž „chráni“ stabilnými zákazkami štát...
[celý článok]

Ide o sociálny cit (Glosa)
[18.12.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Veľká je múdrosť predstaviteľov Európskej únie a ešte väčšie je ich sociálne cítenie! Naši európski cukrovarníci a pestovatelia cukrovej repy si opäť raz ubránili svoje práva. Za to, že ich už únia nebude podporovať, dostanú od nej podporu. Teda primerané odškodnenie za to, že nebudú úniu nútiť kupovať od nich cukor, ktorý nik nepotrebuje...
[celý článok]

Nezvyčajný Simonov konkurz
[03.12.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Minister pôdohospodárstva sa ocitol v paľbe kritiky za svoje bývalé podnikateľské aktivity, ako aj pretrvávajúce blízke kontakty s podnikateľmi v odvetví, v ktorom v súčasnosti rozhoduje o správe majetku a prerozdeľovaní dotácií v súhrnnej hodnote presahujúcej sumu niekoľkých desiatok miliárd korún. Po problémoch s odôvodnením prideľovania dotácií a revíru jemu blízkym firmám sa objavuje ďalšie rizikové rozhodnutie, tentoraz vo výsledku nedávneho výberového konania na riaditeľa štátneho podniku Hydromeliorácie...
[celý článok]

Simonove (a) verejné záujmy
[25.11.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Príspevkové organizácie (PO) spadajúce do pôsobnosti vlády a jej rezortov predstavujú výraznú výdavkovú záťaž pre verejnú správu. V mnohých prípadoch však nie je ich existencia dostatočne odôvodnená, pretože svojou činnosťou buď nahrádzajú, alebo čiastočne prekrývajú služby, ktoré vie efektívne poskytovať súkromný sektor...
[celý článok]

Príčiny, dôsledky a možnosti riešenia krízy agrárneho trhu
[22.11.2005, Radovan Kazda, PREDNÁŠKY A PREZENTÁCIE]
Pozrite si prezentáciu Radovana Kazdu, ktorá odznela seminári Vybrané politiky EÚ, ktorý v Bratislave organizovalo Centrum pre európsku politiku dňa 10. novembra 2005 v Bratislave...
[celý článok]

Ču-čche Západu (Glosa)
[21.11.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Nech to znie akokoľvek zvláštne, podstatu princípu „trvalo udržateľného rozvoja“, ktorému sa vo svete venujú tisícky vedeckých a odborných podujatí ročne, podnes nikto neobjasnil. TUR nie je ošetrený žiadnymi kritériami a už vôbec nemá jednoznačnú definíciu. TUR je čosi ako „vyšší princíp“...
[celý článok]

Príčiny krízy agrárneho trhu
[28.10.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Systém „organizovania“ trhu zo strany Európskej únie doviedol agrárny trh k prebytkom komodít a neustálemu kolísaniu cien: od dramatických prepadov, ktoré vedú až k spaľovaniu produktov (napríklad obilia), až po extrémny nárast cien v porovnaní s trhmi mimo únie (napríklad cukrovej repy a cukru). Pravdepodobnosť, že by rozsiahla regulácia trhu v EÚ viedla v porovnaní s neregulovaným trhom aspoň k nižším spotrebiteľským cenám (pri zarátaní všetkých vládnych výdavkov) alebo k vyšším príjmom farmárov alebo aspoň k vyššej miere solidarity voči ľuďom pod hranicou chudoby, je pritom veľmi nízka...
[celý článok]

Agrodotácie - morálny problém
[26.10.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Podnikateľské aktivity vysokých štátnych úradníkov z Ministerstva pôdohospodárstva SR odhalili ďalší morálny problém, ktorý so sebou nesie podpora poľnohospodárov z verejných financií...
[celý článok]

Dotácie a mýty agrárnikov
[22.09.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Fakty naznačujú, že zrušenia doplatku k priamym platbám zo štátneho rozpočtu sa netreba obávať. Príjem dotácií z EÚ farmárom každoročne rastie. Návrh ministerstva financií je síce ďaleko lepší, než požiadavky agrárnych predstaviteľov, no navrhnutá výška doplatku zo štátneho rozpočtu je alibistická...
[celý článok]

Neefektívne výdavky na závlahy budú pokračovať
[07.09.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
V rokoch 1960-1990 vybudovali komunistické vlády na Slovensku rozsiahlu sieť hydromelioračných zariadení (HZ), s investíciami presahujúcimi niekoľko miliárd korún, avšak s príznačnými chybami nefunkčnej ekonomiky tej éry: ignorujúc vlastnícke vzťahy k pôde, v podmienkach kontrolovaného trhu, ktorý nepredpokladal zmeny v podnikateľských zámeroch, a s ideologickým cieľom „potravinovej bezpečnosti“, ktorý nezohľadňoval reálnu ekonomickú potrebu týchto zariadení...
[celý článok]

(Ne)reforma rezortu životného prostredia
[18.08.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Zdá sa, že v inštitucionálnej reforme ministerstvo životného prostredia dlhodobo a systematicky presadzuje neefektívne riešenia, ktoré prechádzajú "jeho" fondmi a sieťou neprehľadných príspevkových organizácií. I to je dôvod, prečo sa Miklósov rezort dostáva do neustálych sporov s ministerstvom pôdohospodárstva i hospodárstva, ktorých činnosť so životným prostredím úzko súvisí...
[celý článok]

Štát obmedzuje, vlastník platí
[01.07.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Legislatíva v lesnom hospodárstve býva tradične rozsiahlou agendou vplyvu vlád na podnikateľský sektor vo väčšine krajín Európy. Nie je zvláštnosťou, že podnikanie v lesnom hospodárstve, na rozdiel napríklad od podnikania na pôde, je oveľa výraznejšie obmedzované úmyslom vlády zabezpečiť rôzne formy verejného záujmu...
[celý článok]

Nový lesný zákon je veľký problém, treba ho prepracovať
[29.06.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Nový lesný zákon neodstránil zásadné deformácie predošlej legislatívy, ba naopak, pridal k nim niekoľko ďalších...
[celý článok]

Obavy Mikuláša Hubu
[31.05.2005, Radovan Kazda, KI KOMENTUJE]
Kedy sa strach o životné prostredie stáva zdrojom novej totality?...
[celý článok]

Miklósove rozmarné fondy
[24.05.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) zverejnilo minulý mesiac vyhlášku, ktorou sa vykonáva zákon o Environmentálnom fonde (EF). Pripomeňme si niektoré fakty...
[celý článok]

Kravčík a neskorá maturita zelených
[19.05.2005, Radovan Kazda, KI KOMENTUJE]
Pätnásť environmentálnych mimovládnych organizácií vydalo vyhlásenie, v ktorom sa dištancovali od myšlienok a aktivít predsedu združenia Ľudia a voda Michala Kravčíka. Ich vyhlásenie je veľmi prekvapujúce...
[celý článok]

Envirorezort ignoruje práva vlastníkov
[18.03.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Základnou úlohou ministerstva má byť posilňovanie a vymáhanie práva tých, ktorí sú reálne poškodení environmentálne nepriaznivými účinkami podnikania. Nesmie to však robiť ignoranciou voči základnému právu vlastníkov nakladať slobodne a zodpovedne so svojím majetkom. Vo svojom základnom poslaní ministerstvo zlyháva...
[celý článok]

Životné prostredie a verejné záujmy
[15.03.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Schopnosť jasne identifikovaných vlastníkov nájsť hranicu svojich práv a dohodnúť sa dokáže vyriešiť väčšinu environmentálnych problémov súčasnosti...
[celý článok]

Pracovať alebo chrániť?
[15.02.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Ochrana prírody na Slovensku po roku 1989 pokračovala v koncepcii vedúcej k systematickému rozširovaniu počtu chránených území a intenzity ich ochrany, naviazanej na široký vykonávací aparát s kompetenciami udeľovať výnimky. Týmto spôsobom sa rozvinul neefektívny a korumpovateľný systém, v ktorom podnikatelia a vlastníci území boli obmedzovaní rozhodovaním úradov životného prostredia...
[celý článok]

Preventívne bez sokolov
[07.02.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Ochrana životného prostredia na Slovensku rieši dlhodobý spor o uplatňovanie preventívneho princípu. Hlavným problémom prevencie je snaha vládnych úradníkov zabrániť negatívnym dôsledkom slobodného konania človeka bez toho, aby predložili analýzu nákladov takéhoto opatrenia...
[celý článok]

Pôdohospodárstvo
[01.02.2005, Radovan Kazda, ŠTÚDIE]
Autor analyzuje stav a perspektívy poľnohospodárskej politiky, ako aj výsledky poľnohospodárskej výroby v roku 2004 v súvislostiach, ktoré sú pre ďalší priaznivý vývoj poľnohospodárskeho odvetvia dôležité: t. j. pre potenciál hospodárskeho rastu odvetvia a efektívnosť dôležitých legislatívnych prvkov agrárnej politiky...
[celý článok]

Ľudia áno, psy áno. Sokoly nie?
[15.01.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Veľké množstvo rastlinných druhov v našom okolí tvoria hybridy a nepovažuje sa to za závažnú environmentálnu ujmu. Stovky opustených hybridných psov sa objavujú na našich uliciach a tisíce podobných strážia obydlia ľudí na Slovensku. Prečo hybridy sokola považujú štátni byrokrati za problém?...
[celý článok]

Kjótsky bič na slobodu
[14.01.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Keď ľavica zistila, že jej experiment sociálnej spravodlivosti zničil milióny ľudských životov, hľadala iný dôvod na kritiku kapitalizmu.....
[celý článok]

Mýty tatranské
[03.01.2005, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
V novembri sa Slovenskom prehnala víchrica a nebyť toho, že postihla Vysoké Tatry, asi by i napriek mimoriadnym škodám nespôsobila príliš veľký rozruch....
[celý článok]

Kjóto a veľké dôsledky "malého" omylu
[15.12.2004, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Systém obchodovania s kvótami emisií tzv. „skleníkových plynov“ vznikol ako dôsledok zdanlivo pochopiteľného, „environmentálneho“ rozhodnutia Európskej únie, ktorá prijala a začala legislatívne aplikovať Kjótsky protokol k rámcovému dohovoru o zmene klímy, avšak bez ohľadu na absenciu výraznejšieho vedeckého konsenzu o príčinách klimatických zmien...
[celý článok]

Problém Davida Byrna (Glosa)
[15.11.2004, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Nech hľadíme na dôvody existencie dopytu po tabaku akokoľvek kriticky, vdychovanie tabakového dymu je nespochybniteľnou kultúrnou tradíciou našej civilizácie, tak ako konzumácia podobne škodlivého alkoholu či lahôdok z údeného mäsa. Tie však ostávajú bez postihu...
[celý článok]

Envirofond a pochybné verejné záujmy
[04.11.2004, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
V 60. rokoch minulého storočia začala komunistická vláda realizovať rozsiahly program hospodárskeho, sociálneho a environmentálneho rozvoja zaostalého východoslovenského regiónu....
[celý článok]

Návrat envirofondu na scénu
[19.10.2004, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Dlhodobo nepriaznivé skúsenosti s hospodárením v štátnych fondoch viedli pred tromi rokmi vládu k zásadnému prehodnoteniu ich existencie.....
[celý článok]

"Sociálny" biznis s emisiami
[21.09.2004, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Predstavme si situáciu, že by Európska únia začala považovať za škodlivú konzumáciu bravčového mäsa.....
[celý článok]

Lesný socializmus
[14.07.2004, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Ministerstvo pôdohospodárstva pripravilo legislatívnu reformu lesného hospodárstva, ktorá oslabuje výkon vlastníckych práv a hospodárskeho využitia lesov ....
[celý článok]

Prečo nedoplácať poľnohospodárom
[17.05.2004, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Každoročne najostrejší politický spor v agrárnom sektore sa vedie o objem podpory farmárov. Dôležité však je uvedomiť si, aký podiel z príjmu farmárov je skutočným objektom sporu.....
[celý článok]

EÚ zasahuje
[10.05.2004, Ondrej Dostál, Peter Gonda a Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan označil v sobotu Európsku úniu za projekt, ktorý zasahuje do všetkých sfér života občanov Slovenska.....
[celý článok]

O ničom
[27.04.2004, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Z vlastnej iniciatívy predložil minister životného prostredia návrh na pristúpenie Slovenska k Európskemu dohovoru o krajine, ktorý musí ratifikovať parlament.....
[celý článok]

Agrodotácie v EÚ
[19.04.2004, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Tesne pred vstupom do EÚ je jasné, že z hľadiska foriem dotácií nedochádza v slovenskej agrárnej politike k výraznej zmene....
[celý článok]

Európa chráni vodu
[01.03.2004, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Parlament sa bude zaoberať novým zákonom o vodách, ktorý je najdôležitejšou normou vodného hospodárstva.....
[celý článok]

Svet podľa Hubu
[21.01.2004, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Hodnotenie kapitoly Životné prostredie a trvalo udržateľný rozvoj z publikácie "Slovensko 2003 - Súhrnná správa o stave spoločnosti" v reakcii na recenziu "Svet podľa Kazdu" od Mikuláša Hubu.....
[celý článok]

Sporná podstata a realizácia Natura 2000
[19.01.2004, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Vláda prerušila rokovanie o národnom zozname navrhovaných území európskeho významu, ktoré majú byť súčasťou ekologickej siete chránených území NATURA 2000.....
[celý článok]

Neefektívna ochrana pôdy
[10.12.2003, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Vláda schválila nový zákon o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, ktorý obmedzuje voľnosť podnikania na pôde.....
[celý článok]

Jednoducho – zrušiť
[26.11.2003, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Recyklačný fond má podporovať zber, zhodnotenie a spracovanie odpadov. Ale už od začiatku jeho činnosti je zjavné, že je len ďalším z nefunkčných počinov ministerstva životného prostredia...
[celý článok]

PET biznis
[19.11.2003, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Už o pár mesiacov budú PET fľaše zálohované. Ekologickí aktivisti sa tešia, obchodníci sú nahnevaní. Vyzerá to ako správne ekologické rozhodnutie....
[celý článok]

Nepodstatná správa Európskej komisie
[18.11.2003, Radovan Kazda, ČLÁNKY]
Európska komisia vydala správu o komplexnom monitoringu stavu pripravenosti pre členstvo v EÚ desiatich pristupujúcich krajín....
[celý článok]

    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk