Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI
ČLÁNKY

Nebezpečné mýty a omyly
[25.02.2019, Peter Gonda, ČLÁNKY]
Nielen na Slovensku, či vo Francúzsku, ale čoraz viac aj v Británii a USA sa šíria opakujúce sa ekonomické mýty a omyly. Vyvracajú ich pritom univerzálne platné a realitou overené ekonomické princípy.


[celý článok]

Cena za euro
[18.01.2019, Peter Gonda, ČLÁNKY]
Euro prežilo 20 rokov, deklarovaná dôvera občanov Slovenska k nemu je po 10 rokoch vysoká a v médiách prevažujú pozitívne hodnotenia oboch výročí. Pohľad na podstatu eura a eurozóny však odhaľuje ich systémové chyby, problémy a riziká.
[celý článok]

Mýtus o tom, že komunistický převrat v únoru roku 1948 proběhl nenásilně
[13.12.2018, Jan Hroudný, ČLÁNKY]
Řada lidí věří, že komunistický převrat v únoru roku 1948 proběhl nenásilně. Ministři demokratických stran podali demisi bez nátlaku a komunisté se tak dostali k moci zákonnou a demokratickou cestou.
[celý článok]

Mýtus o lacnom mlieku za socializmu
[13.12.2018, Ladislav Sobotka, ČLÁNKY]
Lacné mlieko za socializmu - jeden z veľmi často pertraktovaných omylov, najmä krátko po Nežnej revolúcii. Liter mlieka stál 2 Kčs. O tom lacnom mlieku niečo viem, hoci som ho nikdy nepil. Pil som domáce poctivé, často teplé, čerstvo podojené u mojich starých rodičov.
[celý článok]

Mýtus o kvalitnom vysokom školstve v období socializmu
[13.12.2018, Tomáš Královič, ČLÁNKY]
Dnešné slovenské vysoké školstvo má mnoho problémov a tí, ktorí sa o neho zaujímame by sme privítali jeho reformu a zrušenie mnohých nekvalitných vysokých škôl. V tejto súvislosti sa mnoho ľudí obracia na obdobie socializmu a obdivuje vtedajší školský, resp. vysokoškolský systém. Vo všeobecnom naratíve prevláda názor, že štúdium bolo vtedy iba pre tých najlepších, ktorí po vyštudovaní vysokej školy automaticky získali prácu vo vyštudovanom odbore. Bolo to skutočne tak?
[celý článok]

Oživme étos kapitalizmu
[04.12.2018, Peter Gonda, ČLÁNKY]
Obchodná vojna, dlhová kríza či iné aktuálne problémy pútajú pozornosť médií. Diskusia o ich spoločnej podstate a tiež o kľúčovej výzve do budúcnosti však chýba.
[celý článok]

Potrebujeme hnutie za slobodný obchod
[22.10.2018, Peter Gonda, ČLÁNKY]
Protekcionizmus je aj proti logike ľudského konania a ekonomickým zákonitostiam. Pripomeňme, že obchodujú ľudia, nie štáty a že obchod je obojstranne prospešný. Obom zúčastneným prináša vyššiu ekonomickú hodnotu.
[celý článok]

Decentralizácia
[28.09.2018, Peter Gonda, ČLÁNKY]
Množiace sa bilboardy s tvárami a sľubmi napovedajú, že sa blížia voľby, tentoraz komunálne. Aj keď veľa voličov opäť pravdepodobne nepritiahnu, dôležitosť decentralizácie to neznižuje.
[celý článok]

Daňové preťaženie
[27.08.2018, Peter Gonda, ČLÁNKY]
Úvahy o „presune“ ministra financií Petra Kažimíra na post guvernéra NBS zatieňujú problémy súvisiace s daňami, ktoré by po ňom ostali. Tie nie sú v plnom rozsahu viditeľné aj preto, lebo ľudia väčšinou nevedia, o akej časti ich zárobkov za nich rozhoduje štát.
[celý článok]

Socializmus v hlavách
[31.07.2018, Peter Gonda, ČLÁNKY]
Príslušnosť k západnej civilizácii nezávisí od geografickej polohy, ale od myslenia a konania ľudí. Na Slovensku sme sa napríklad pred 29. rokmi zbavili socializmu, v hlavách mnohých však ostal - a do ďalších sa dostal.
[celý článok]

[Zobraziť ďalšie]
    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk